litavci vode

Litva skinula Argentinu, Španjolci se ovoga puta provukli!

U derbiju skupine B olimpijskog turnira košarkaša Litva je nadigrala Argentinu, dok je Španjolska teškom mukom slavila protiv Nigerije...

U dvama susretima 3. kola skupine B olimpijskog turnira košarkaša u Rio de Janeiru, u kojoj se natječe i reprezentacija Hrvatske, europski prvak Španjolska ostvarila je prvu pobjedu svladavši afričkog prvaka Nigeriju sa 96-87 (25-11, 18-30, 22-25, 31-21), dok je u dvoboju stopostotnih reprezentacija Litva savladala Argentinu 81:73.

Nakon tijesnih poraza od Hrvatske (70-72) i Brazila (65-66), Španjolski su uraganski krenuli u susret protiv Nigerije i vrlo brzo stvorili veliku prednost. No, potom su dopustili Nigerijcima da se vrate u utakmicu pa je na ulasku u posljednjih 10 minuta Nigerija čak imala i prednost od 66-65. Tada je Španjolsku ka pobjedi povukao veteran Juan Carlos Navarro koji je u 12-2 seriji na startu posljednje četvrtine postigao osam poena.

Ipak, Nigerijci su se još jednom uspjeli vratiti u utakmicu i dvije i pol minute prije kraja kod rezultata 83-82 za Španjolce imali i napad za vodstvo, ali tada je Chamberlain Oguchi ishitreno šutirao tricu u protunapadu, da bi potom Španjolci sa šest uzastopnih pogođenih bacanja pobjegli na 89-82 i ipak ostvarili očekivanu pobjedu.

Pau Gasol sa 16 i Ricky Rubio sa 15 koševa bili su najefikasniji kod Španjolske, a Oguchi je sa 24 poena predvodio Nigeriju.

Ranije je Hrvatska ostvarila drugu pobjedu svladavši domaćina Brazil sa 80-76 (19-17, 22-14, 18-19, 21-26).

Litva je ostvarila i treću pobjedu svladavši Argentinu sa 81-73 (16-15, 14-12, 27-22, 24-24) i tako zasjela na vrh ljestvice.

U tvrdoj utakmici Litva je imala stalnu prednost koju je na kraju uspjela pretočiti i u vrijednu pobjedu za koju su najzaslužniji bili Mindaugas Kuzminskas sa 23 i Mantas Kalnietis sa 17 koševa, dok su Argentinu predvodili Emanuel Ginobili sa 22 i Andres Nocioni sa 14 poena.

Nakon tri kola Litva ima omjer 3-0, Argentina i Hrvatska su na 2-1, slijede Brazil i Španjolska sa po 1-2, dok je Nigerija posljednja sa 0-3.

Hrvatska će u 4. kolu igrati protiv Nigerije u nedjelju u 3.30 sati ujutro po hrvatskom vremenu, a pobjedom u tom dvoboju naši bi igrači osigurali prolazak u četvrtfinale i prije dvoboja posljednjeg kola protiv Litve (utorak, 3.30 sati).