Maradona brani igrače

Svjetska nogometna velesila Argentina još je jednom poražena u južnoameričkim kvalifikacijama za SP 2010. Nogometnu lekciju Maradoninim izabranicima ovaj je put očitao Ekvador pobijedivši u Quitu 2:0.

Andske visine očito ne odgovaraju Argentincima. Ovaj put igralo se na stadionu Olimpico Atahualpa u Quitu, na 2800 metara nadmorske visine. Prije dva je mjeseca Maradonina momčad još teže stradala na 3600 metara visine, izgubivši od Bolivije u La Pazu 6:1.

Ekvadorci su konfuzne 'gauče' potopili u drugom poluvremenu utakmice, nakon amaterskih pogrešaka gostiju pred vratarom Andujarom. Najprije je Walter Ayovi pogodio iskosa s lijeve strane, s dvadesetak metara udaljenosti, rašlje Andujarova gola u 72. minuti, da bi 11 minuta kasnije Pablo Palacios iskoristio neodlučnost argentinskih braniča u 16-ercu zabivši za konačnih 2:0.

Taktički i mentalno kontrolirali smo utakmicu. No, nogomet je takav. Kada propustite vlastite prilike, dobijete pogodak ili pogotke u svoju mrežu

- Diego Maradona
Imali su Argentinci tri dobre prilike za gol u prvom poluvremenu. Najveću je propustio Carlos Tevez u 10. minuti, kada mu je domaći vratar (inače Argentinac Marcello Elizaga) obranio loše izveden penal. Još je dva puta dobre prilike zapucao Leo Messi, jednom na asistenciju Teveza, a drugi put nakon solo-prodora. U drugom poluvremenu Argentinci nisu pokazali ništa. No, Diego Maradona ne misli tako.

'Ponosan sam na svoje nogometaše. Kako to objasniti? Taktički i mentalno kontrolirali smo utakmicu. No, nogomet je takav. Kada propustite vlastite prilike, dobijete pogodak ili pogotke u svoju mrežu', izjavio je nakon utakmice.

'Dobro smo proučili igru Ekvadoraca i znali smo što mogu ponuditi. Nismo im dopustili razvoj igre po krilima. Otežali smo im dobrim obrambenim učinkom Teveza, Gutierreza, Maxija Rodrigueza i Messija. Nažalost, promašili smo 11-erac i druge dobre prilike koje smo stvorili', dodao je.

Četiri kola prije kraja kvalifikacija Argentina na sigurnome četvrtom mjestu bježi tek dva boda nadirućem Ekvadoru. Sljedeću utakmicu Maradonin ranjivi sastav igra 5. rujna kod kuće, ali protiv sve boljeg Brazila.

'Radujemo se toj utakmici, koja je sada naš prioritet. Bit će to lijep sraz za igrati, utakmica u kojoj svatko jedva čeka nastupiti. Brazilci su naši najveći rivali, to je reprezentacija koja uvijek izvlači najbolje iz nas', zaključio je Maradona.

A upravo je Brazil je u dvoboju vodećih dviju momčadi kvalifikacija u Recifeu pobijedio Paragvaj 2:1. Iako su gosti poveli golom Salvadora Cabanasa u 25. minuti Robinho je u 40. izjednačio iz voleja, da bi Nilmar, odlični napadač brazilskog Internacionala, donio pobjedu domaćima u 49. minuti. Tom su pobjedom igrači Carlosa Dunge samostalno ostali na vrhu ljestvice.

Odlično i dalje stoje Čileanci, koji pod vodstvom argentinskog trenera Marcela Bielse nižu uspjehe i drže drugo mjesto na ljestvici. U Santiago de Chileu su tako jučer pobijedili Boliviju 4:0, a Kolumbija je u Medellinu s 1:0 nanijela osmi uzastopni poraz Peruancima. U Puerto Ordazu Venezuela je remizirala s Urugvajcima 2:2.