Senzacija kojoj se nismo nadali...

Nakon 35 utakmica bez poraza, i Furija je konačno pokleknula! U uzbudljivom polufinalu Kupa konfederacija Sjedinjene Američke Države pobijedile su Španjolsku rezultatom 2:0, a strijelci su bili Altidore i Dempsey.

Nema nepobjedivih u vrhunskom reprezentativnom nogometu. Čak ni moćna Del Bosqueaova Furija nije mogla vječno pobjeđivati. Svi su očekivali veliko finale između Španjolske i Brazila, međutim Amerikanci su to poremetili. U uzbudljivoj polufinalnoj utakmici šokirali su momčad europskih prvaka i nanijeli izborniku Del Bosqueu prvi poraz otkad je sjeo na klupu Španjolske.

Furija je bila tik do novog rekorda od 36 utakmica bez poraza, što nikad nikome nije uspjelo. Nije na kraju ni njima. Vratili su se Španjolci starim navikama: promašivanju prilika i gubljenju utakmica od slabijih protivnika, kao na svim velikim natjecanjima prije Eura 2008..

Amerikanci su odigrali sjajnu utakmicu, taktički strašno zrelu. U prvom poluvremenu bili su ravnopravni suparnik favoriziranom protivniku, a senzaciju je najavio Joza Altidore svojim golom u 27. minuti, nakon što se majstorski oslobodio braniča i sigurno zabio.

U nastavku utakmice Španjolci su žestoko napali, igralo se pred Howardovim golom, no lukavi Amerikanci čekali su svoju priliku iz kontri i ona se ukazala u 73. minuti, kada je Dempsey iskoristio serviranu loptu od strane Ramosa na pet metara i drugim golom za svoju reprezentaciju riješio pitanje pobjednika.

Do kraja dvoboja isključen je Bradley, ali Španjolci nisu uspjeli postići ni počasni pogodak. Jednostavno im ništa nije ulazilo u mrežu, za što je zaslužan i izvrsni Tim Howard na golu SAD-a.

Tako su Ameri ponovili uspjeh sa Svjetskog prvenstva 2002. u Južnoj Koreji i Japanu, kada su se plasirali u četvrtfinale i ispali od Njemačke. No, ovaj uspjeh je još veći, jer svladali su moćnu Furiju, koja nija znala za poraz godinama i u nedjelju će izabranici Boba Bradleya zasluženo igrati u finalu Kupa konfederacija.

Valja još jednom ponoviti način na koji su Amerikanci došli do finala. U posljednjem kolu skupine B za prolazak dalje igrala im je samo pobjeda s tri ili više gola razlike nad Egiptom te pobjeda Brazila nad Italijom i niti jedna druga kombinacija. I upravo se to dogodilo! Nakon toga su šokirali i strašnu Španjolsku. Mogu li možda otići i do kraja!?