Austrijski Eduardo...

Veliki Ivica Vastić završio nogometnu priču

Vastić je austrijski Eduardo. Genijalni, dugovječni Kaštelanin jedno je od najvećih imena koja su ikada trčale austrijskim travnjacima. U Vatrenima nikada nije dobio šancu, a Austrijanci su to iskoristili što im je on višestruko vratio…

'Uvijek dođe trenutak kad tijelo kaže, dosta je. Taj je trenutak došao,' izjavio je Ivica Vastić u ponedjeljak objavivši da će dvije preostale utakmice tekuće austrijske nogometne Bundeslige, protiv bečke Austrije i Mattersburga, biti njegove posljednje u aktivnoj karijeri igrača.

U Austriju je Vastić stigao 1991. godine iz NK Splita. Nije prošao na probi u zagrebačkom Dinamu. Austrijsko je državljanstvo dobio 1996. godine. U 439 bundesligaških utakmica u Austriji zabio je talentirani Hrvat 186 golova.

>>  Vastić odveo Hrvatsku u četvrtfinale!

Sastav Sturma iz Graza u tri je navrata predvodio u Ligi prvaka. Za reprezentaciju Austrije skupio je 50 nastupa i 14 golova. U sjećanju najviše ostaju dva: onaj za izjednačenje protiv Čilea (1-1) u završnim minutama utakmice u skupini Svjetskog prvenstva u Francuskoj 1998. godine, te onaj iz penala 12. lipnja prošle godine na Euru, za 1-1 protiv Poljske u trećoj minuti sudačke nadoknade drugog poluvremena.

S 38 godina i 257 dana postao je najstariji strijelac na Europskim nogometnim prvenstvima. Također, jedini je to gol dosad za Austriju u povijesti Europskih prvenstava.

Četrdeseti će rođendan ovaj rođeni Splićanin proslaviti 29. rujna ove godine, i to u nogometnoj mirovini. Kakav je Vastić igrač bio, najbolje je objasnio njegov bivši suigrač Mario Haas, bivši austrijski reprezentativac.

'Ivo? Genijalan nogometaš, istinski režiser na terenu, i to bez zrna samodopadnosti i samouzdizanja.'