Eduardo se vratio i asistirao za gol!

Hrvatska pobjedonosno kroz Bukurešt

Nakon tri mjeseca stanke hrvatska nogometna reprezentacija ponovo je pokazala zašto je sedma nogometna sila u svijetu. Iako je domaćin igrao bez dva najbolja igrača, Vatreni su boljom igrom pokazali kako su trenutno u boljoj formi od respektabilne reprezentacije Rumunjske.

Hrvatska je u prijateljskoj utakmici pred 5.000 gledatelja na stadionu Ghencea pobijedila domaćina Rumunjsku s 2:1. Bilo je to obećavajuće izdanje Bilićeve momčadi pred nastavak uzbuđenja koje nam donosi kvalifikacijska skupina za SP u Južnoj Africi.

Petrić je unatoč manjoj ozljedi zgloba ipak započeo susret, a Eduardo je svoj povratak u reprezentaciju dočekao u 61. minuti utakmice. Možemo slobodno reći da su utakmicu s naše strane obilježili igrači koji se nisu naigrali proteklih mjeseci. Iz slobodnog udarca zabio je Rakitić koji ne igra standardno u Schalkeu, a dugo ozlijeđeni Eduardo fenomenalno je asistirao malo kraće ozlijeđenom Kranjčaru za pobjedonosni pogodak.

Pletikosa je sjajnom obranom spasio jedan siguran pogodak Rumunja, a ne zaboravimo da je u Rusiji stanka između prvenstva. Moramo posebno pohvaliti Dudua koji je bio opasan po Rumunje kada god bi se pojavio s loptom na tridesetak metara od gola domaćina. Podsjetimo još jednom, posljednji nastup za Hrvatsku Eduardo je imao 6. veljače prošle godine u prijateljskoj utakmici u Splitu protiv Nizozemske, da bi samo 17 dana kasnije pretrpio tešku ozljedu nakon nasrtaja Martina Taylora.

Na utakmici protiv Rumunja debitirao je Ivan Jurić kojeg Bilić vidi kao nasljednika Nike Kovača na mjestu zadnjeg veznog igrača. Ima tu još dosta prostora za popravak Jurićevog snalaženja u Bilićevoj taktici. Bilić je uveo i Hrvoja Čalu koji je solidno zamijenio Pranjića.

Prvi dio utakmice igrali smo u 4-4-2 formaciji, no igru smo preuzeli ulaskom Kranjčara koji je pojačao vezni red. S Olićem, i kasnije Eduardom, na usamljenoj špici bili smo puno kompaktniji od Rumunja. Nije ovo bila savršena predstava naših igrača, no do Andore ima više od mjesec dana pa se manji nedostaci u igri još stignu ukloniti.

Kapetan Srna bio je danas manje agresivan nego inače. Možda je razlog tomu breme kapetanske vrpce, ali vjerojatno se radi o 'teškim nogama' nakon priprema sa Šahtarom.

Definitvno najveći dobitak, osim dodatnog podizanja ugleda Vatrenih, je povratak Eduarda - onog pravog kakvog smo navikli gledati prije mesarskog starta Martina Taylora.

Tijek utakmice...

Kraj - Hrvatska je zahvaljujući pametnoj igri i dobroj realizaciji stigla do trijumfa usred Bukurešta rezultatom 2:1. Junaci dvoboja su povratnik Eduardo i Niko Kranjčar, asistent i strijelac pobjedničkog pogotka. Vatreni su izvrsno startali u 2009. godini...

88. minuta - raspoloženi Kranjčar probio je bok i izborio korner, nakon kojeg je žuti karton dobio Srna zbog navodnog simuliranja

78. minuta - sumnjiva situacija, srušen je Bucur pred golom, ali sudac mu daje samo žuti karton

75. minuta - gol za Hrvatsku!!! Kranjčar nakon velike gužve poslije kornera, Eduardo mu je gurnuo loptu! Vodimo usred Bukurešta!

67. minuta - Eduardo se sjajno oslobodio, proigrao Rakitića no ovom bježi lopta u ključnom trenutku

61. minuta - Eduardo da Silva upravo je ušao u igru!

59. minuta - fenomenalna obrana Pletikose! Cocis je izbio sam pred njega, no Stipe brani i  izbija loptu u korner

58. minuta - Pranjić je pokušao iznenaditi golmana lobom s lijevog boka, ali lopta prolazi pokraj vratnice

55. minuta - pao je tempo u nastavku, a šansi za pogodak zasad nema

46. minuta - počelo je drugo poluvrijeme, u igri su Kranjčar i Robert Kovač, Eduardo još uvijek na klupi

Poluvrijeme - zanimljivih 45 minuta je iza nas. Rumunji su vodili, Rakitić izjednačio. Možemo samo reći da nam je drago što nismo s Rumunjskom u skupini u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo

40. minuta - opasan slobodnjak za Rumunje s 20ak metara, ali jako ga loše izvodi Rat

32. minuta - izvrsna akcija i strahovit udarac Codree, ali iznad Pletikosinog gola!

28. minuta - gol za Hrvatsku!!! Rakitić je ubacio jednu loptu iz prekida, nitko je nije dirao, Lobont je loše reagirao jer ga je Olić omeo i to je 1:1! Brz povratak u utakmicu

22. minuta - gol za Rumunjsku!!! Marica koristi loše izbijanje lopte Križanca i sigurno zabija! Evo malo sreće i za nesretne Rumunje, kojima se dogodila ta strašna tragedija i pogibija Cozme prije nekoliko dana

21. minuta - Petrić je pobjegao Rumunjima, prijetio je ubačajem s lijeve strane, ali uspjeli su ga nekako zaustaviti, na kraju nije ni korner

18. minuta - greška u obrani Rumunjske, velika šansa za Petrića koji je ostao sam na 10 metara s odbijenom loptom, no njegov udarac odlazi visoko iznad gola.

12. minuta - Petrić je proigrao Olića u prostor, ovaj iz kosa ušao u kazneni udarac i izborio tek korner

10. minuta - Žestoki Ivan Jurić pokosio je Petrea, ali ništa od žutog kartona. Izvrsno se igra, po zemlji, a Rumunji ipak imaju malu inicijativu

3. minuta - Costea je opalio nakon s 20 metara izvrsne akcije Rumunja, no Pletikosa s lakoćom brani. Dobar početak domaćih, igraju fino po zemlji

1. minuta - prijateljska utakmica u Bukureštu upravo je počela. Vatreni u lovu na novi respektabilni nogometni skalp...

Sastav Rumunjske: Lobonţ - Contra, Tamaş, Rădoi, Raţ - Codrea, Ov. Petre, Cociş - Fl. Petre, Marica, Costea

Sastav Hrvatske: Pletikosa - Ćorluka, Križanac, Šimunić, Pranjić - Srna, Jurić, Modrić, Rakitić - Olić, Petrić