Nacionalna nogometna prvenstva, kao i Liga prvaka i Europska liga trenutačno su u situaciji da će, u najboljem slučaju, biti okončana do završetka srpnja.
Mnogi s obzirom na pandemiju koronavirusa neće ni dotad uspjeti završiti svoje lige (Nizozemci su donijeli odluku o zabrani nogometnih utakmica sve do kraja kolovoza), pa će shodno tome biti nepoznati sudionici UEFA-inih natjecanja za iduću sezonu.
Stoga u krovnoj europskoj organizaciji razmišljaju kako će, u slučaju da se ostvari onaj najpesimističniji scenarij prema kojem se nogomet neće igrati idućih nekoliko mjeseci, organizirati Ligu prvaka i Europsku ligu za iduću sezonu.
Pritom su, piše talijanska La Repubblica, došli na ideju koja već u startu izaziva brojne kontroverze.
Sjajno za Romu, Manchester United, Arsenal, Atletico...
UEFA naime razmišlja o tome da pozivnice klubovima podijeli na temelju njihova koeficijenta u Europi, odnosno da ignorira sadašnje stanje na ljestvicama nacionalnih prvenstava.
Na primjeru Italije, to bi izgledalo ovako: Ligu prvaka igrali bi Juventus, Roma, Napoli i Lazio, premda su trenutačno četiri prvoplasirana sastava Juve, Lazio, Inter i Atalanta.
Dakle, nanijela bi se nepravda Interu i Atalanti, baš kao što bi u Engleskoj to bio slučaj s Leicesterom i Chelseajem, koji trenutačno drže treće i četvrto mjesto koje vodi u Ligu prvaka, ali ne bi išli oni, već Manchester United i Arsenal kao treći i četvrti među engleskim klubovima po eurokoeficijentu (iza Manchester Cityja i Liverpoola).
Katastrofa za Atalantu, Inter, Leicester, Real Sociedad...
Primjenom ove odluke na Njemačku, "šamar" bi dobio RB Leipzig, koji je u aktualnoj prekinutoj sezoni bio sjajan i izborio je plasman u četvrtfinale Lige prvaka, kao i Borussia Mönchengladbach, a profitirali bi Bayer Leverkusen i Schalke, koji su trenutačno na petom i šestom mjestu na ljestvici.
Iz Primere bi, osim Real Madrida, Barcelone i Seville, u Ligu prvaka otišao i Atletico Madrid koji, iako tek šesti na ljestvici, ima bolji koeficijent od trenutačno četvrtoplasiranog Real Sociedada.
Naveli smo samo neke primjere, postoji još puno njih u kojima bi brojni klubovi ostali zakinuti i, nemojte uopće sumnjati, posegnuli bi za sudskim tužbama protiv UEFA-e. A to bi bio tek početak...