Obje Koreje u Južnoj Africi

Sjeverna Koreja plasirala se na SP nakon 44 godine

Posljednji put su nogometaši Sjeverne Koreje igrali na Svjetskom prvenstvu daleke 1966. godine u Engleskoj. Dugi post će se zaustaviti sljedeće godine...

Podsjetimo da su te 1966. godine igrali čak u četvrtfinalu protiv Portugala, te su vodili 3-0 na poluvremenu, no u nastavku je uslijedio šou Eusebija koji je postigao četiri pogotka, a Portugal je slavio 5-3.

Nova generacija nogometaša Sjeverne Koreje oživjet će naredne godine te dane, a uspjeli su u tome nakon što su odigrali 0-0 na gostovanju kod Saudijske Arabije. U Rijadu su igrači Sjeverne Koreje izdržali napade domaćina, a isto tako su sačuvali drugo mjesto na ljestvici koje direktno vodi u Južnoafričku Republiku sljedeće godine.

Saudijska Arabija je ovim bodom pretekla Iran i zauzela treće mjesto, te je time još uvijek zadržala nadu za odlazak na Svjetsko prvenstvo. Zadnja šansa su im dvije utakmice razigravanja protiv Bahraina, koji je u srijedu pobijedio na domaćem terenu Uzbekistan 1-0. I bez te pobjede Bahrain je bio treći u skupini 1.

Plasman na World Cup do sada je izborilo šest od 32 reprezentacije. Osim domaćina, Južne Afrike i Sjeverne Koreje vize su izvadili i Australija, Japan, Južna Koreja, te Nizozemska.