Ronaldo i Portugal sve dalje od Svjetskog prvenstva

Nogometaši Švedske najviše su profitirali u subotnjim dvama dvobojima prve skupine europskih kvalifikacija za SP. Pobijedili su Mađarsku u Budimpešti 2-1 golom Zlatana Ibrahimovića...

Ponovno su bizarnu utakmicu odigrali Portugalci, ovaj put kod vodećih Danaca u Kopenhagenu. Završilo je 1-1, a igrači Carlosa Queiroza proveli su cijelu utakmicu pred 16-ercem danskog golmana Andersena. Ispucali su prema golu 35 udaraca naspram sedam Danaca! Odnos udaraca u okvir gola bio je 12-1 za Portugalce.

Da sve bude još gore, mogli su Portugalci i izgubiti. Vodili su domaći pogotkom Arsenalova napadača Niklasa Bendtnera iz 42. minute sve do 86. minute. Zabio je 21-godišnji centarfor nakon sjajnog primanja lopte prsima, raspucavši prema golu prije no što je ona pala na tlo. Nakon silnih pokušaja na 1-1 je izjednačio Brazilac Liedson (32), koji je u ovoj utakmici debitirao za Portugal nakon što je Queiroz zatražio njegovo državljanstvo.

Zlatan Ibrahimović donio je Šveđanima velika tri boda na gostovanju u Budimpešti zabivši za konačnih 2-1 u četvrtoj minuti sudačke nadoknade drugog poluvremena.

Kaha Kaladze, nogometaš Milana, nije dugo vremena igrao tijekom ove 2009. godine zbog ozljede, a ako pitate gruzijske navijače, bilo bi bolje da nije niti u subotu navečer. Gruzija je u Tbilisiju dočekala Talijane, vodeću momčad njihove kvalifikacijske skupine za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2010. godine. I dok su se Iaquinta, Rossi, Quagliarella, Pirlo i ostali ispromašivali za Talijane, Kaladze je odlučio pobjednika.

Dva puta je Kaladze matirao svog vratara Lomaija i tako donio Talijanima tri boda i gotovo siguran put na jug Afrike gdje će braniti naslov najbolje momčadi na svijetu. Kaladze se, inače, jednim dijelom i smatra 'Talijanom', budući da dres Milana nosi od 2001. godine.

U toj skupini 8 Bugarska je zadržala šansu izboriti drugo mjesto (u borbi su s Ircima) nakon što su pobijedili na domaćem terenu Crnu Goru 4-1. Gosti su igrali bez najboljeg igrača, ozlijeđenog Mirka Vučinića, ali je odlične igre iz Fiorentine u reprezentativni dres prenio Stevan Jovetić koji je u 9. minuti donio Crnogorcima prednost. No, do kraja je Bugarska uzvratila sa čak četiri pogotka.

Turska je dugo vremena plesala po rubu u ogledu protiv Estonije na svom terenu. Pobijedili su 4-2, makar su gubili 1-0 od 7. minute, a u 53. je bilo 2-2. No, Sanli, Yildirim i Turan su zadržali pogocima kontakt s Ćirinom reprezentacijom (BiH) na ljestvici.

SKUPINA 1:
Mađarska - Švedska 1:2 (Huszti 79-11m / Mellberg 8, Ibrahimović 90+3)
Danska - Portugal 1:1 (Bendtner 42 / Liedson 86)

SKUPINA 5:
Armenija - BiH 0:2 (Ibričić 3, Muslimović 74)
Turska - Estonija 4:2 (Tuncay 29,72, Yildirim 36, Turan 61 / Voskobojnikov 7, Vassiljev 52)

SKUPINA 8:
Bugarska - Crna Gora 4:1 (Kišišev 45+1, Telkijski 49, Berbatov 85-11m, Domovchiyski 90 / Jovetić 9)
Gruzija - Italija 0:2 (Kaladze 56-autogol, 67-autogol)
Cipar - Irska 1:2 (Elia 30 / Doyle 5, Robbie Keane 83)