'Oranje' konačno na vrhu

U znaku sukoba huligana i voleja bez premca 'Labuda iz Utrechta'

'Totalni nogomet' Rinusa Michelsa konačnu je potvrdu dobio na Euru 1988. Nizozemska je nakon dva izgubljena finala svjetskih prvenstava konačno otišla do kraja...

1988., Njemačka: Nizozemska konačno na vrhu

Prvi put se igralo u osam gradova. Domaćini Eura bili su München, Gelsenkirchen, Hamburg, Frankfurt, Dusseldorf, Stuttgart, Hannover i Köln. Plasman na Euro, među ostalim, izborila je i Engleska, čiji su klubovi 1985. izbačeni iz europskih klupskih natjecanja na pet godina zbog huliganskih ispada, te Nizozemska, gdje su navijači neredi bili također svakodnevnica, a kako se turnir igrao u Njemačkoj, ne treba previše pojašnjavati kako su svi strepjeli od okršaja ratobornih navijača.

Ono što se očekivalo i dogodilo se. Posebice žestoko bilo je u Dusseldorfu i Frankfurtu gdje su se odigrali žestoki sukobi engleski, nizozemski i njemački huligana. Nekoliko stotina engleskih navijača deportirano je na „Otok“, Uefa je čak razmišljala o produženju kazne za engleske klubove, ali na kraju su Englezi rigoroznim zakonima ipak primirili svoje huligane.

Englezi su u kvalifikacijama iza sebe ostavili Jugoslaviju koju su svladali u oba susreta, no na Euru su se osramotili zauzevši posljednje mjesto u skupini iza Sovjetskog Saveza, Nizozemske i Republike Irske, i to bez osvojenog boda.
U drugoj skupini prvo mjesto je prema očekivanju zauzela Zapadna Njemačka, druga je bila Italija, pa Španjolska i Danska.

U polufinala se odigrao jedan od klasika europskog i svjetskog nogometa. Favorizirana Zapadna Njemačka imala je ubitačno jaku momčad na čelu s Lotharom Matthäusom, Littbarskim, Thonom, Völlerom, Brehmeom, Kohlerom, Klinsmannom i ostatkom društva, dok je „oranje“ predstavljao novi val nizozemskog nogometa predvođen Ruudom Gullitom, Frankom Rijkaardom, Ronaldom Koemanom i zvijezdom na dolasku Marcom van Bastenom. „Labud iz Utrechta“ nije započeo Euro u udarnoj momčadi, Rinus Michels, tvorac totalnog nogometa, prednost je dao Johnnyju Bosmanu.

Međutim, nakon poraza od Sovjeta u prvoj utakmici, Basten je ušao u 33. minuti i pogodio gredu, tvorac totalnog nogometa protiv Engleza od prve minute u vatru baca Van Bastena, a ovaj mu se odužuje „hat-trickom“. Veliku ulogu u prolazu Nizozemske u polufinale odigrao je i „joker“ Wim Kieft, koji je postigao pobjednički pogodak osam minuta prije kraja utakmice u posljednjem kolu skupine protiv Republike Irske. Bez tog gola ne bi bilo legendarnog polufinala protiv Nijemaca, a ni kasnijeg naslova prvaka.

Utakmica se igrala na hamburškom Volksparkstadionu, a viceprvak svijeta, kojeg je vodio karizmatični Franz Beckenbauer, bio je veliki favorit. „Elf“ je poveo golom  Matthäusa iz jedanaesterca (55), činilo se da će Nijemci opet zaviti „oranje“ u crno, no ubrzo je stigla osveta za 1974. Ronald Koeman izjednačio je iz jedanaesterca u 74. minuti, a dvije minute prije kraja utakmice Marco van Basten donio je veliko slavlje Nizozemcima, kada je u padu poslao loptu u mrežu Eikea Immela.

Iznimno jaka selekcija Sovjetskog Saveza, u kojoj su bili asovi kao što su Dasajev, Besonov, Zavarov, Protasov, Belanov, Mihajličenko i ostali,u drugom polufinalu bez većih problema je ispratila Talijane s turnira pobjedom 2:0. Sovjeti su u finalu bili favoriti, već su jednom pobijedili Nizozemsku i nisu izgubili nijednu utakmicu na turniru, ostvarili su tri pobjede i jedan remi (Republika Irska). Utakmica je bila prilično izjednačena, no Nizozemci su iskoristili svoje šanse i pobijedili sa 2:0.

Gullit je u 32. minuti zabio glavom, a drugi gol (54) bio je pravo remek-djelo Marca van Bastena. Arnold Muhren lijevom je nogom s lijeve strane zavrnuo „kiflu“ u šesnaesterac, lopta je padala u visokom luku metar-dva od korner lijnije s desne stane vrata. Kad su svi pomislili da će Basten štopati loptu, on je raspalio iz gotovo mrtvog kuta, teniski rečeno, top-spin volej, a lopta je u „nemogućem“ luku prešla preko glave tada ponajbolje golmana na svijetu, Rinata Dasajeva, i završila u njegovom suprotnom kutu.

Bio je to volej svih voleja, nedoživljen i neponovljen u utakmicama ove važnosti. Sovjeti su do kraja utakmice uspjeli promašiti i jedanaesterac, odnosno Van Breukelen je obrani udarac Belanova. Nakon dva poraza u finalima svjetskih prvenstava, Nizozemska je konačno došla do svojeg prvog i do danas jedinog velikog trofeja. Zanimljivo da u momčad turnira nije izabran niti jedan igrač Sovjetskog Saveza, dok su Talijani, koje su Sovjeti pregazili u polufinalu, imali čak trojicu. Svakako nepravedno prema momčadi koju je vodio znameniti Valerij Lobanovski.

Najbolji strijelac turnira: 5 - Marco van Basten (NIZ)

Igrač turnira: Marco van Basten (NIZ)

Momčad turnira: Hans van Breukelen (NIZ), Giuseppe Bergomi (ITA), Frank Rijkaard (NIZ), Ronald Koeman (NIZ), Paolo Maldini (ITA), Ruud Gullit (NIZ), Jan Wouters (NIZ), Giuseppe Giannini (ITA), Lothar Matthaus (NJEM), Gianluca Vialli (ITA), Marco van Basten (NIZ)