Heroj nacije i - tragičar

Ti prokleti penali: Nitko nije tako gubio finala kao Didier Drogba

Finale Afričkog kupa nacija bacilo je u trans Zambiju, zemlju pobjednicu, a naravno Obalu Bjelokosti zadesila je neutješna bol. Tim veća što su Bjelokošćani bili veliki favoriti, i opet nisu uspjeli otići do kraja.

U zemlji ispaćenoj građanskim ratovima, nogomet je „kocka šećera“, a ispalo je u nedjelju navečer – čaša pelina. Poraz u finalu pretvorio je Didiera Drogbu u jednog od najvećih tragičara barem u novijoj povijesti nogometa, čovjeka koji je s reprezentacijom i klubom izgubio već tri velika finala lošijim izvođenjem udaraca s bijele točke.

2006 Afrički kup nacija, finale: Egipat – Obala Bjelokosti
U regularnom dijelu bilo je 0-0, a Drogba i Bakary Kone promašili su u raspucavanju i naslov prvaka otišao je u Egipat

2008 Liga prvaka, finale: Manchester United – Chelsea
Nakon 1-1 na Lužnjikiju, prvak Europe odlučivan je jedanaestercima. Chelsea je imao sve u svojim rukama, ali John Terry okliznuo se i promašio. Dvije serije kasnije, Van der Sar obranio je Anelki i United se radovao. Drogba nije sudjelovao u izvođenju jedanaesteraca jer je isključen u 116-toj minuti.

2012 Afrički Kup nacija, finale: Zambija – Obala Bjelokosti
Opet 0-0 nakon 120 minuta, s tim što je Drogba u 70-toj promašio jedanaesterac. U raspucavanju je bio precizan, ali uzalud.

Stvarno tužan niz za tako velikog igrača. Salomon Kalou bio je Drogbin suigrač u dva od tri spomenuta finala. Bolnih poraza s bijele točke u karijeri, i to u velikim utakmicama, imali su i Paolo Maldini, Roberto Baggio, Zidane… Ako je vjerovati brazilskoj statistici, veliki Zico zabio je zaredom 199 penala, a onda promašio 200-ti u četvrtfinalu SP 1986 i Brazil je ispao od Francuske… No, ni za koga bijela točka u velikim utakmicama nije bila tako crna kao za Didiera Drogbu.