Kvalifikacije za SP

Španjolci slavili u Parizu, Crna Gora spasila bod protiv Engleza!

Osim utakmice Hrvatske i Walesa, ovog utorka igralo se još nekoliko zanimljivih susreta u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.

Šlager večeri pripao je Španjolskoj, koja je s 1:0 slavila u Parizu. Uzbudljivo je bilo i u Podgorici gdje su Crna Gora i Engleska remizirale 1:1.

U vrlo zanimljivoj utakmici u Parizu, s pregršt prilika s obje strane napadač Barcelone Pedro bio je jedini strijelac u 58. minuti. Loptu je s lijeve strane napada oštro na pet metara ubacio lijevi bek Arsenala Nacho Monreal, koji je u ovoj utakmici zamijenio ozlijeđenog Jordija Albu. Pedro se poput metka probio kroz sredinu obrane Tricolora i iz neposredne blizine matirao Huga Llorisa.

Do kraja susreta Francuska je imala nekoliko sjajnih prilika, od kojih je najbolju propustio Patrice Evra, koji je iz neposredne blizine pucao glavom, no sjajno je reagirao vratar Barcelone Victor Valdes i spriječio podjelu bodova. Ovom je pobjedom Španjolska preuzela vodstvo u jedinoj skupini s pet reprezentacija (skupina I), te sada tri utakmice prije kraja ima bod prednosti ispred Francuske (11:10).

Remi u Podgorici: Žilavi Đetići spriječili englesko slavlje

U skupni H Crna Gora i Engleska podijelili su bodove u Podgorici odigravši 1:1, iako je reprezentacija Tri lava vodila dugih 70. minuta. Goste je već u 6. minuti u vodstvo doveo Wayne Rooney, koji je bio najviši u skoku nakon izvedenog kornera Stevena Gerrarda. Podsjetimo, Rooney je protiv Crne Gore 2011. godine zaradio kontroverzni crveni karton zbog gaženja suparnika, te nije imao pravo nastupa u prve dvije utakmice prošloljetnog Europskog prvenstva u Ukrajini i Poljskoj.

Kako ste doživjeli veliki preokret i pobjedu u Walesu?

Ukupno glasova:

Nakon velikog pritiska Crne Gore u nastavku konačnih 1:1 postao je Dejan Damjanović u 76. minuti. Prvo je njegov udarac glavom, nakon kornera, obranio vratar Joe Hart, nakon toga mu je udarac blokiran, ali je treća bila sreća za napadača korejskog Seoula. I nakon šest odigranih utakmica skupine H Crna Gora je i dalje vodeća reprezentacija s 14 osvojenih bodova, dva više od Engleske. Treća je Poljska koja je iskoristila ovaj remi, te se pobjedom nad San Marinom približila na četiri boda od Engleske, odnosno šest od Crne Gore, ali uz utakmicu manje.

Montenegro 1-1 England (World Cup qual. - Group H) by goalsarena2012

Njemačka je u skupini C po drugi put u pet dana svladala Kazahstan, ovoga puta na domaćem travnjaku u Nürnbergu 4:1. Elf je Kazahstance svladao na pogon Borussije Dortmund. Naime, prva tri pogotka su u razmaku od devet minuta (23-32) zabili Marco Reus, Mario Götze i Ilkay Gündogan. Dvije asistencije podijelio je veznjak Real Madrida Mesut Özil, dok je jednom asistirao Philipp Lahm.

Početkom nastavka na 1:3 je smanjio Heinrich Schmidtgal, a točku na i njemačkoj pobjedi postavio je svojim drugim pogotkom Reus, nakon asistencije Gündogana. U drugoj utakmici skupine Austrija je na gostovanju ukrala bod Irskoj pogotkom Davida Alabe u drugoj minuti sudačke nadoknade. Prethodno je Irska preko Jonathana Waltersa preokrenula rano vodstvo Austrije, koju je u 11. minuti u prednost doveo Martin Harnik.

Nizozemci pregazili Rumunje

U skupini D Nizozemska je sigurnom 4:0 pobjedom protiv Rumunjske u Amsterdamu također došla na korak od osigranja nastupa na Svjetskom prvenstvu u Brazilu sljedeće godine.  Oranje je na predah otišlo s minimalnih 1:0 dalekometnim pogotkom Rafaela van der Vaarta, a onda je u nastavku, u razmaku od devet minuta, napadač Manchester Uniteda Robin van Persie s dva pogotka riješio pitanje pobjednika. Najprije je zabio na asistenciju Arjena Robbena u 56., a potom i s bijele točke u 65. Jeremain Lens je u 90. samo potvrdio uvjerljivu pobjedu Tulipana.

Nizozemcima, koji su i dalje stopostotni nakon šest odigranih utakmica, je u prilog išao i rezultat iz Turske gdje je Mađarska uzela bod odigravši 1:1. Oranje četiri kola prije kraja kvalifikacija ima sedam bodova prednosti ispred Mađara.