Drama u Beču

Španjolska otišla do kraja, turska tragedija 'Bilić Boysa'

U posljednjem sjećanju na povijest Europskih prvenstava, prisjetili smo se Austrije i Švicarske.

2008., Austrija i Švicarska: 'Furija' najavila dominaciju svjetskim nogometom

Hrvatska je u kvalifikacijama u dvije nezaboravne utakmice pobijedila Englesku na Maksimiru i Wembleyju. Englezi su posljednjem kolu na svojem mitskom stadionu trebali samo remi kako bi osvojili drugo mjesto, no Hrvatska je na iznenađenje cijelog svijeta pobijedila 3:2, te je time otvorila Rusiji put prema Austriji i Švicarskoj. Momčad Slavena Bilića u skupini B bila je s Njemačkom, Poljskom i domaćinom Austrijom. Hrvatska je ostvarila sve tri pobjede i suvereno osvojila prvo mjesto u skupini. Njemačka je prošla dalje kao druga.

Možda i najdramatičnije bilo je u skupini B gdje su na kraju dalje prošli Portugal i Turska, dok su Česi i Švicarci zauzeli treće i četvrto mjesto. Česi su u posljednjem kolu igrali s Turskom, vodili su 2:0 do 62. minute, a za prolaz dalje trebao im je samo remi. Međutim, uslijedio je čudesan preokret. Turci su golovima Arde i dvostrukog strijelca Nihata okrenuli na 3:2 i prošli u četvrtfinale. Nizozemska i Italija u skupini C iza sebe su ostavili Rumunjsku i Francusku, a u skupini D dalje su prošli Španjolska i Rusija. Nizozemci i Španjolci ostvarili su sve tri pobjede.

Pravi triler i vjerojatno najdramatičniju utakmicu Eura odigrali su Hrvatska i Turska u četvrtfinalu. Do 119. minute bilo je 0:0, a onda je Hrvatska došla u vodstvo golom Ivana Klasnića. Više od 20.000 hrvatskih navijača slavilo je u deliriju, čak je i izbornik Bilić utrčao u teren proslaviti gol s igračima. Međutim, utakmica nije bila gotova. U drugoj minuti sudačkog produženja Turci su izjednačili golom Semiha Senturka. I prije izvođenja jedanaesteraca moglo se nazrijeti tko će odnijeti konačnu pobjedu. Većina hrvatskih igrača polijegala je na travnjak i neutješno plakala. Demoralizirani i potpuno dekoncentrirani Hrvati postigli su samo jedan pogodak iz jedanaesteraca (Darijo Srna), dok su Turcima trebale samo tri serije da izbore plasman u četvrtfinale.

Njemačka je po običaju podigla formu u nokaut fazi natjecanja i izbacila Portugal sa 3:2. Rusija je napravila najveće iznenađenje pobijedivši 3:1 favoriziranu Nizozemsku. Španjolska i Italija odučili su pobjednika nakon izvođenja jedanaesteraca. U 120 minuta igre nije bilo golova. Španjolci su u „raspucavanju“ bili koncentriraniji, slavili su sa 4:2.
Nijemci su Turcima u polufinalu napravili ono što su oni Česima i Hrvatima. Turska je u 86. minuti izjednačila na 2:2. U tom trenutku neki su pomislili kako će se dogoditi novo čudo, no „elf“ je otišao u finale golom Philippa Lahma u posljednjoj minuti utakmice.

U drugom polufinalu Španjolska je sa 3:0 lako „riješila“ Ruse. Španjolcima je to bilo treće, a Nijemcima šesto finale Eura. U prilično tvrdoj utakmici Španjolci su slavili pogotkom Fernanda Torresa u 33. minuti nakon asistencije Xavija Hernandeza. Nakon 44 godine posta, Španjolci su pod vodstvom Luisa Aragonesa, najstarijeg izbornika (69) na turniru, ponovno prvaci Europe. Dvije godine kasnije osvojit će i svoju prvu svjetsku krunu na Svjetskom prvenstvu u JAR-u.

Najbolji strijelac turnira: David Villa (ŠPA)

Igrač turnira: Xavi Hernandez (ŠPA)

Momčad turnira: Iker Casillas (ŠPA), Carles Puyol (ŠPA), Carlos Marchena (ŠPA), Philipp Lahm (NJEM), Juri Žirkov (RUS), Marcos Senna (ŠPA), Luka Modrić (HRV), Xavi Hernández (ŠPA), Hamit Altıntop (TUR), Andrej Aršavin (RUS), David Villa (ŠPA)