Drama u Mariboru

Slovenci izbacili Srbe sa Eura, Vidić promašio penal!

U susretu koji domaćinima nije značio više od prestiža Slovenija je u Mariboru svladala Srbiju 1-0 i omogućila Estoniji povijesnu priliku za nastup na Europskom prvenstvu...

Nakon što su obje reprezentacije nastupile na posljednjem Svjetskom prvenstvu u JAR-u prošle godine, Srbija i Slovenija nisu uspjele izboriti niti dodatne kvalifikacije za Euro 2012. To što gledaju u leđa Italiji nije iznenađenje, ali svakako jest drugo mjesto u njihovoj skupini C koje je zauzela Estonija, koja će po prvi puta u svojoj povijesti imati priliku kroz završni kvalifikacijski krug izboriti nastup na završnici jednog velikog nogometnog natjecanja.

U susretu na stadionu Ljudski vrt u Mariboru u 10. kolu skupine C Slovenija je slavila 1-0 golom Vršiča u prvoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena. Bio je to nevjerojatan pogodak s oko 40 metara sličan onom kojeg je na Svjetskom prvenstvu 2002. Ronaldinho zabio engleskom vrataru Davidu Seamanu. Dakle, teška pogreška vratara Srbije Jorgačevića koji je pogrešno procijenio let lopte, a koja je uz pomoć grede završila u mreži.

U nastavku je srpski izbornik Vladimir Petrović sve karte bacio na napad. U igru su ušli veznjak Juventusa Miloš Krasić i iskusni napadač Marko Pantelić, i pritisak je urodio plodom u 64. minuti kada je zbog prekršaja nad Kolarovom dosuđen kazneni udarac za Srbiju. Ulogu izvođača na sebe je preuzeo kapetan Manchester Uniteda Nemanja Vidić koji je postao tragičarom jer je njegov slab udarac bez problema zaustavio slovenski vratar Samir Handanovič uhvativši pritom loptu.

Otvorena igra Srbije u završnici ponudila je izabranicima Matjaža Keka puno prostora za kontre pa su do kraja domaćini bili puno bliže povećanju vodstva nego gosti poravnanju.

U drugoj utakmici skupine C Italija, koja je ranije osigurala prvo mjesto i izravan plasman u Ukrajinu i Poljsku, bez problema je porazila Sjevernu Irsku 3-0. Dvostruki strijelac bio je Cassano, a jednu loptu u vlastitu mrežu je ubacio McAuley.

Češka je u posljednjem kolu uvjerljivom gostujućom pobjedom u Litvi 4-1 preskočila Škotsku na drugom mjestu skupine I, te izborila dodatne kvalifikacije. Česi su sve dvojbe otklonili već u prvom poluvremenu kada su poveli s 3-0, dok njihovi konkurenti Škoti nisu imali gotovo nikakvih izgleda protiv aktualnih svjetskih i europskih prvaka Španjolaca. Na stadionu Rico Perez u Alicanteu "furija" je nakon prvih 45 minuta vodila 2-0 golovima Davida Silve u 6. i 44. minuti, da bi posao dovršio njegov imenjak Villa u 54. minuti. Do kraja je Goodwillie smanjio iz jedanaesterca.

Španjolska je poput Njemačke kvalifikacije završila sa stopostotnim učinkom od 8 pobjeda.