Po broncu protiv Italije

Rekord oboren, 'vatreni' hrabro 'poginuli': Bili smo impresionirani!

Pred rekordnim brojem navijača u zagrebačkoj Areni Hrvatska je izgubila 4:2 od Rusije u polufinalu Europskog prvenstva u futsalu...

Hrvatska će igrati za treće mjesto s poraženim u drugoj polufinalnoj utakmici, a to je Italija koja je izgubila od Španjolske 1:0. Utakmica za treće mjesto na rasporedu je u subotu u 18.30 sati, dok se finale igra isti dan u 21.00. Obje utakmice igraju se u zagrebačkoj Areni.

"Mali vatrene bodrilo je više od 14 000 bučnih hrvatskih navijača, što je rekordna posjeta u futsalu, ali Rusi su poveli već u prvoj minuti pogotkom Prudnikova. U 6. minuti na 2:0 povisuje Cirilo. Abramov je povećao na 3:0 u 16. minuti. Na početku drugog dijela na 4:0 povisuje još jedan Brazilac u ruskoj reprezentaciji Pula. U tim trenucima činilo se da će Hrvatska doživjeti katastrofu, no "mali vatreni" hrabro su krenuli na sve ili ništa, i to im se umalo isplatilo. Dario Marinović smanjuje na 4:1 u 27. minuti, a isti igrač postiže i drugi pogodak za Hrvatsku u 37. minuti. Hrvatska je u posljednjim minutama igrala s igračem-golmanom, imala je nekoliko dobrih šansi, no ruski vratar Gustavo odlično je branio i spriječio potpunu dramu. Da je Hrvatska uspjela smanjiti na 4:3, tko zna kako bi sve završilo...

„Taj gol u prvoj minuti odredio je tijek utakmice. Rusi su igrali turnir sa 14 igrača, a mi sa sedam-osam. To nije opravdavanje, ali njihov jedan igrač vrijedi kao cijela naša momčad. Imali smo nekoliko dobrih šansi, ali njihov golman je sjajno branio“, kazao je hrvatski vratar Ivo Jukić te dodao:
„Ako budemo imali malo sreće, mislim da može napasti broncu.“

Hrvatski izbornik Mato Stanković realno je prokomentirao:
„Ono čega sam se najviše bojao dogodilo se. Bio je to veliki šok za nas. U prvih deset minuta oni su imali stopostotni učinak. U nekim dijelovima utakmice pokazali smo da možemo biti ravnopravni s Rusima. Pogledajte samo statistiku. Ali, čestitam mojim igračima, napravili smo veliki uspjeh. Nema smisle sada ulazite u analize tko je kriv. Možda smo prije trebali uvesti tog igrača-golmana.“

Tihomir Novak odlično je odigrao rolu igrača-golmana.
„Bili smo impresionirani publikom i punom dvoranom. Nismo dobro ušli u utakmicu, to nas je stajalo poraza“, kazao je Novak.

Dario Marinović ponovno je bio najbolji hrvatski igrač. Postigao je dva gola unatoč tome što ima problema s ozljedom leđa.

„Cijeli dan sam na terapijama, cijeli dan sam na injekcijama, ali želio sam igrati. Ušli smo u utakmicu s manjkom samopouzdanja, ali kasnije smo se opustili. Rusi su iskusniji, stalno su na velikim natjecanjima, i to u završnicima. Mogli smo možda zakomplicirati utakmicu u završnici, ali možda to ne bi bilo pošteno, jer su oni bili bolji većim dijelom utakmice. Idemo sada pokušati osvojiti treće mjesto. Učinit ću sve da nastupim na toj utakmici.“

Španjolska u finalu, Hrvatska protiv Italije za broncu

Španjolska reprezentacija pobijedila je Italiju s 1-0 u drugoj polufinalnoj utakmici na Europskom prvenstvu u futsalu koje se igra u Hrvatskoj.

Jedini pogodak na utakmici u zagrebačkoj Areni postigao je Aicardo već u 7. minuti. Uputio je precizan udarac iskosa s lijeve strane.

Španjolci, peterostruki europski prvaci i branitelji naslova, tako su opravdali reputaciju favorita i izborili finalnu utakmicu protiv Rusije, koja je u prvom polufinalu bila bolja od Hrvatske s 4-2.

Španjolska i Rusija dosad su tri puta igrale finalne utakmice na Europskim prvenstvima. Španjolci, koji su bili domaćini prve dvije smotre, slavili su 1996. godine s 5-3, ali su im Rusi uzvratili tri godine kasnije pobjedom na penale 4-2. Treći međusobni finale, odigran 2005. godine u Češkoj, dobila je Španjolska s 2-1.

Prema tome, u subotu od 18.30 sati, Hrvatska će u ogledu za treće mjesto igrati protiv Italije, dok će se u velikom finalu, od 21 sat, sastati Španjolska i Rusija.

EP u futsalu, polufinale:

Rusija – Hrvatska 4-2

Španjolska – Italija 1-0

HRVATSKA - RUSIJA 2:4 (0:3)

EP u futsalu, Zagreb, polufinale.
Gledatelja: 14.300

Strijelci: 0:1 - Prudnikov (1'), 0:2 - Cirilo (6'), 0:3 - Abramov (16'), 0:4 - Pula (21'), 1:4 - Marinović (27'), 2:4 - Marinović (37')

Hrvatska: Jukić, Grcić, Jelovčić, Marinović, Novak; Stojkić, Đulvat, Despotović, Babić, Bajrušović, Suton, Laura. Izbornik: Mato Stanković.

Rusija: Gustavo, Prudnikov, Sergejev, Abramov, Nugumanov; Zujev, Badretdinov, Pereverzev, Pula, Cirilo, Fukin, Milovanov. Izbornik: Sergej Skorovič.

ŠPANJOLSKA - ITALIJA 1:0 (1:0)

Strijelac: 1:0 - Aicardo (7')

Španjolska: Amado, Torras, Kike, Usin, Alemao; Cristian, Ortiz, Lozano, Borja, Lin, Miguelin, Aicardo. Izbornik: Jose Venancio Lopez.

Italija: Mammarella, Forte, Romano, Fortino, Assis; Barigelli, Honorio, Vampeta, Patias, Ippoliti, Lima, Torcivia. Izbornik: Roberto Menichelli.

Kraj utakmice, Rusi su pobijedili 4:2 i plasirali se u finale Eura. Hrvatskoj ostaje utakmica za treće mjesto.

Tijek utakmice:

1' Odličan udarac Marinovića krajnjim naporom brani Gustavo.

2' Ruski golman Gustavo se ozlijedio, no ostaje na vratima.

3' Hrvatska ponovno igra s igračem-golmanom. Grcić pogađa vratnicu.

4' GOOOL!!! Marinović smanjuje na 4:2.

6' Hrvatska će preostalih šest minuta igrati s igračem-golmanom.

8' Dobar udarac Jelovčića, no Gustavo opet brani.

14' GOOOL!!! Hrvatska je smanjila na 4:1 pogotkom Marinovića.

20' GOOOL!!! Već na startu drugog dijela Rusi su preko Pule poveli 4:0

„Praktički smo iz prva dva udarca dobili dva gola. To je idealna situacija za Ruse. Radimo neke pogreške: kad smo u fazi napada ne zatvaramo na vrijeme rupe u obrani, a kad se branimo, ne izlazimo na vrijeme prema naprijed. Rusi imaju izuzetno jaku momčad, oni treniraju dvaput dnevno za razliku od nas, i to se vidi na terenu“, izjavio je na poluvremenu Marinko Mavrović, pomoćnik izbornika hrvatske reprezentacije Mate Stankovića.

Kraj prvog poluvremena. Rusija vodi 3:0.

5' GOOOL!!! Abramov je povisio na 3:0. Rusija je sada jednom nogom u finalu.

7' Rusi su u ovim trenucima prepustili loptu Hrvatima i lukavo šansu čekaju iz kontre.

13' Nova šansa za Babića, no Gustavo ponovno dobro brani.

14' Babić je zaprijetio iskosa s desne strane, no Gustavo dobro brani nogom.

15' Hrvatski izbornik Mato Stanković pozvao je time-out.

15' GOOOL!!! Rusija je povisila na 2:0. Strijelac je Cirilo.

19' Već u sljedećem napadu Hrvatska je zamalo izjednačila preko Marinovića.

20' GOOOL!!! Već u prvoj minuti Rusija je povela. Strijelac je Prudnikov. Možda je Jukić mogao bolje reagirati, Prudnikov je provukao loptu pokraj njega sasvim iskosa s desne strane.

20' Utakmica je počela. Ipak je ostalo nešto praznih mjesta, no neki navijači još uvijek pristižu u dvoranu.

Dvadesetak minute prije početka polufinalne utakmice Hrvatske i Rusije zagrebačka Arena gotovo je puna. Očekuje se da će utakmici nazočiti više od 15000 gledatelja, čime će biti nadmašen rekord iz splitske Spaladium Arene gdje „male vatrene“ bodrilo oko 9000 navijača, što je do sada bio rekordna posjet jednoj futsal utakmici.

Sastavi:

HRVATSKA: Jukić, Stojkić, Matošević, Laura, Grcić, Đulvat, Despotović, Novak, Babić, Jelovčić, Marinović, Bajrušović, Stuon, Mijatović.
Izbornik: Mato Stanković.

RUSIJA: Zuev, Gustavo, Badretdinov, Prudnikov, Sergejev, Pula, Maevski, Milovanov, Pereverzev, Malcev Abramov, Cirilo, Fukin, Nugumanov.
Izbornik: Sergej Skorovič.