Nova sila - Hrvatska

Nijemci još jednom šokirali Engleze, Francuska objedinila naslove

Hrvatska je na Euru 1996. prvi put nastupila na velikim natjecanjima. U četvrtfinalu je u kontroverznoj utakmici izgubila od Njemačke koja je na kraju otišla do finala i osvojila svoj treći naslov prvaka...

1996., Engleska: Nogomet se vratio u - Njemačku!

„Nogomet se vraća kući“, bila je parola i pjesma turnira. Na turniru se po prvi put uvelo pravilo „zlatnog gola“, što je značilo da se u produžetak ne igra do isteka 120 minuta, već do prvog gola. Prvi je put na Euru nastupilo 16 reprezentacija. U Engleskoj je na svojem prvom velikom turniru nastupila i nova sila europskog nogometa - Hrvatska. O nastupima Hrvatske pisat ćemo opširnije u zasebnom „dosjeu Euro“, pa ćemo ovom prilikom spomenuti smo najvažnije detalje.

„Ćirini sinovi“ u kvalifikacijama su bili ispred Italije, pa su smatrani pritajenim favoritima, za neke i među tri-četiri glavna favorita turnira, što nije bilo daleko od istine kad se pogleda roster te reprezentacije. Na kraju su stigli do četvrtfinala gdje su u kontroverznoj utakmici izgubili 2:1 od kasnijeg pobjednika Njemačke. Prema nekima, to je bila najjača postava Hrvatske reprezentacije u povijesti, bolja čak i od one koja je osvojila broncu dvije godine kasnije na SP u Francuskoj.

Hrvatska je u skupini D zauzela drugo mjesto iza Portugala. Već u prve dvije utakmice Boban, Šuker, Prosinečki i društvo osigurali su prolaz dalje pobjedama protiv Turske (1:0) i Danske (3:0). U posljednjoj utakmici protiv Portugala izbornik Miroslav Blažević odmarao je glavne vedeta, pa je Hrvatska izgubila 3:0 i na kraju je morala u četvrtfinalu ići na ponajvećeg favorita turnira – Njemačku.

Engleska i Nizozemska prošli su dalje u skupini A, Francuska i Španjolska u skupini B, Njemačka i Češka u skupini C. Italija je u toj skupini bila tek treća, ali je u posljednjem kolu mogla proći dalje da je pobijedila Njemačku. To je možda bila i ponajbolja utakmica turnira, na kraju je završila bez golova pa je Italija ispala. U četvrtfinalu Njemačka je pobijedila Hrvatsku 2:1, Engleska je prošla Španjolsku, a Francuska nizozemsku nakon jedanaesteraca. U obje utakmice bilo je 0:0 nakon 120 minuta igre. Češka je pobijedila Portugal 1:0 fantastičnim lobom Karela Poborskog.

U polufinalu Češka je iznenadila Francusku pobijedivši je nakon jedanaesteraca. U 120 minuta nije bilo golova. Drugo polufinale sačinjavali su arhi-rivali Engleska i Njemačka. Bila je to najbolja i najdramatičnija utakmica Eura. Engleska je na Wembleyju povela golom Alana Shearera već u 3.minuti. Nijemci su izjednačili preko Kuntza trinaest minuta kasnije. Do kraja utakmice gledali smo bespoštednu borbu dvaju mrskih suparnika. Obje momčadi imale su šansi za pobjedu u 90 ili 120 minuta, no na kraju se opet izvodili jedanaesterci. Kao i šest godina prije u polufinalu Svjetskog prvenstva u Italiji pobijedila je Njemačka.

Engleski tragičar bio je Gareth Soutgate kojem je Andreas Köpke obranio udarac u šestoj seriji, a za Nijemce je precizan bio Andreas Möller, koji je ostao upamćen po „vojničkom stupanju“ prema njemačkim navijačima iza gola. Njemačka je u finalu pobijedila Češku 2:1. Česi su poveli 1:0 golom Patrika Bergera iz jedanaesterca (59). Oliver Bierhoff izjednačio je u 73., a potom u produžetku donosi pobjedu Njemačkoj u 95. minuti. Bio je to prvi „zlatni gol“ u povijesti turnira. Njemačka je po treći put osvojila Eura, te je uz tri svjetska naslova bila i ostala daleko najuspješnija europska nogometna nacija.

Najbolji strijelci turnira: 5 - Alan Shearer (ENG)

Igrač turnira: Matthias Sammer (NJEM)

Momčad turnira: Andreas Köpke (NJEM), Laurent Blanc (FRA), Marcel Desailly (FRA), Matthias Sammer (NJEM), Paolo Maldini (ITA), Paul Gascoigne (ENG), Karel Poborský (ČEH), Dieter Eilts (NJEM), Alan Shearer (ENG), Hristo Stoičkov (BUG), Davor Šuker (HRV)

2000., Nizozemska i Belgija: Wiltord izvukao Francusku

Prvi put su dvije zemlje organizirale Euro. Nakon sjajnih rezultata na Euru u Engleskoj i Svjetskom prvenstvu u Francuskoj, Hrvatska se nije plasirala na Euro u Nizozemskoj i Belgiji. U kvalifikacijama je bila iza SR Jugoslavije i Republike Irske. Osim kiksa Hrvatska, u kvalifikacijama nije bilo većih iznenađenja. Izdvajamo da se Češka plasirala na Euro stopostotnim učinkom – 10 utakmica, 10 pobjeda - ostavivši iza sebe Škotsku za čak 12 bodova.

Na samom Euru najveće iznenađenje se dogodilo u skupini A gdje su Njemačka i Engleska zauzeli tek četvrto i treće mjesto. Portugal je bio prvi, ostvarivši sve tri pobjede na krilima Luisa Figa, a Rumunjska druga. Te dvije reprezentacije bile su u istoj kvalifikacijskoj skupini, samo što je tada redoslijed bio obrnut, ali se Portugal izravno plasirao na Euro kao najbolji drugi. Italija i Turska prošli su dalje u skupini B, a Španjolska i SR Jugoslavije u skupini C. U toj skupini senzacionalnu utakmicu su odigrale Slovenija i SR Jugoslavija. Slovenci su imali vodstvo od 3:0 i igrača više, ali nisu uspjeli zadržati vodstvo u posljednje 23 minute utakmice. Na kraju je završilo 3:3. Ništa manje nije bilo dramatično u susretu SR Jugoslavije i Španjolske. Španjolci su pobijedili sa 4:3, a dva gola postigli su u sudačkoj nadoknadi. U skupini D bez većih problema dalje su prošli Nizozemska i aktualni svjetski prvak Francuska.

U četvrtfinalu Portugal se lako obračunao s Turskom pobijedivši je 2:0, istovjetnim rezultatom Italija je prošla Rumunjsku, Francuska je pobijedila Španjolsku 2:1, a Nizozemska je demolirala Srbiju sa 6:1. Obje polufinalne utakmice bile su izrazito dramatične. Francuska je pobijedila Portugal 2:1, a odlučujući gol pao je u 117. minuti iz kontroverznog jedanaesterca. Abela Xaviera lopta je pogodila u ruku na gol-crti. Portugalci su protestirali, ali sudac nije promijenio mišljenje. Zinedine Zidane bio je precizan s „bijele točke“.

Drugo polufinale bilo je još dramatičnije iako nije bilo golova u 120 minuta. Talijani su igrali s igračem manje od 34. minute, Nizozemci su promašili bezbroj šansi, a među njima i dva jedanaesterca. Talijanski junak bio je vratar Francesco Toldo, koji je u igri obranio jedanaesterac Franku de Boeru, dok je Patrick Kluivert pogodio stativu. Nizozemci se izgubili na jedanaesterce četvrti put u posljednjih osam godina.
U finalu su Talijani promašivali, a Francuzi pogađali. Italija je povela golom Marca Delvecchija u 55. minuti, a Francuska je izjednačila preko Sylvaina Wiltorda u četvrtoj minuti sudačke nadoknade. Demoralizirane Talijane dokrajčio je David Trezeguet „zlatnim golom“ u 103. minuti. Francuska je objedinila svjetsku i europsku titulu prvaka, a Zinedine Zidane je proglašen najboljim igračem turnira.

Najbolji strijelci: 5 – Patrick Kluivert (NIZ), Savo Milošević (SRJ)

Igrač turnira: Zinédine Zidane (FRA)

Momčad turnira: Francesco Toldo (ITA), Laurent Blanc (FRA), Fabio Cannavaro (FRA), Paolo Maldini (ITA), Lilian Thuram (FRA), Patrick Vieira (FRA), Zinédine Zidane (FRA), Figo (POR), Edgar Davids (NIZ), Patrick Kluivert (NIZ), Francesco Totti (ITA)