Bilićev totalni nogomet

Mandži 'desetka', dolazi Italija: Protiv 'stare mušterije' pada odluka!

Bolje otvorenje Eura, a ni same utakmice protiv Irske gotovo da nismo mogli ni sanjati. Hrvatska je sjajno odradila cijelu utakmicu i potpuno je zasluženo slavila sa 3:1.

Bio je to totalni nogomet i prava rapsodija u režiji izabranika Slavena Bilića, koji je zaslužio najvišu ocjenu za taktičku pripremu utakmice. Može se reći da su „Bilić boysi“ rastavili Irce na proste faktore.

Svih devedeset minuta nisu im dali disati, s presingom od prve pa do posljednje minute Hrvatska nije dala Irskoj da iznese loptu na hrvatsku polovicu terena. Ni kod vodstva od 3:1 hrvatski reprezentativci nisu stajali, i dalje su jurili irske stopere i tražili četvrti pogodak. Nisu gubili glavu ni kad su Irci izjednačili praktički iz prvog udarca na suparnička vrata. Iz minute u minutu pritiskali su Irce i zorno pokazali da su značajno kvalitetniji od borbenih, ali tehnički „tankih“ Iraca.

Cijela momčad bila je na visokoj razini, ali prvi igrač utakmice, bez sumnje, ipak je bio Mario Mandžukić. Odigrao je kolosalnu partiju, za čistu "desetku". Ne samo zbog toga što je postigao dva pogotka, ne samo zato što je postigao prvi, uvijek najvažniji gol na utakmici, nego još više po odrađenom poslu kako u ofenzivi tako i defenzivi. Mandžo je pretrčao „milijun“ kilometara, bilo ga je svuda, igrao je praktički od gola do gola, svojom energijom nosi je cijelu momčad prema pobjedi.

Rep. of Ireland 1-3 Croatia (Euro 2012 - Group C) by fasthighlights-2012

Napadački par Mandžukić – Jelavić funkcionirao je fantastično. Sjajna je stvar što se Jelavić upisao u listu strijelaca. Centarforu Evertona ovo je prvo veliko reprezentativno natjecanja, pa je jasno da mu ovaj pogodak mnogo znači za podizanje samopouzdanja, što je posebno bitno pred sljedeće utakmice.

Luka Modrić dirigirao je igrom gotovo bez pogreške, a Vukojević mu je odlično pokrivao leđa. Rakitić, Perišić i Srna probijali su Irce po bokovima gotovo kako su htjeli. Jedinu zamjerku možemo pronaći u nekim reakcijama stoperskog para Ćorluka – Schildenfeld. Međutim, sa stasitim Ircima teško je voditi zračne bitke bez ijedne pogreške. Ne može baš sve biti savršeno...

Nakon prvog kola u skupini, Italija i Španjolska gledaju leđa Hrvatskoj. Pobjeda protiv Irske značajan je kapital uoči utakmice s Italijom. Velika je to psihološka prednost, jer kad god je Hrvatska na velikim natjecanjima u prvom kolu ostvarila pobjedu, prošla je u sljedeći krug natjecanja. Hrvatska s prikazanom igrom protiv Irske može računati na pozitivan ishod protiv Italije. Jasno je da je Italija jača od Irske, ali hrvatska momčad kvalitetom se može nositi s „azzurrima“. S njima smo uvijek do sada dobro prolazili. Možemo čak reći da su nam Talijani "stare mušterije", od Italije još nikada nismo izgubili...

Jasno, trebat će popraviti neke pogreške, ponajprije u obrani. Vidjet ćemo kakvu će Bilić taktiku izabrati. Na prvi pogled, bod bi više odgovarao Talijanima, jer u posljednjem kolu igraju protiv Irske i mogu računati da će u toj utakmici ostvariti pobjedu, moći će kalkulirati i s gol-razlikom, dok Hrvatsku očekuje susret s europskim i svjetskim prvacima Španjolcima, koji će do posljednjeg kola zasigurno podignuti formu.

Kako god, Hrvatska je nakon prvog kola u sjajnoj poziciji i u miru se može pripremati za susret s Italijom. Najvažnije je da "noge i glave ostanu na zemlji". Tek sad slijedi najteži posao. Lako se može dogoditi da utakmica protiv Italije bude odlučujuća.

Dragi navijači na Euru ili u domovini, šaljite nam svoje fotografije navijanja, slavlja i podrške hrvatskoj reprezentaciji na moj.report@novatv.hr. Najbolje ćemo objaviti na našem portalu.