Maestralna igra 'vatrenih'

Hrvatska na korak do Eura: Turci potpuno razbijeni usred Istanbula!

U prvoj utakmici doigravanja za Euro 2012. Hrvatska je pobijedila Tursku u Istanbulu 3:0…

Strijelci su bili Ivica Olić (2.), Mario Mandžukić (32.) i Vedran Ćorluka (51.). Hrvatska reprezentativci predvođeni izbornikom Slavenom Bilićem ispraćeni su u Tursku sa skepsom, a vraćaju se kao heroji. Odigrali su možda i najbolju utakmicu u mandatu Slavena Bilića, ali i općenito u povijesti hrvatske reprezentacije.

Pobjeda protiv Turske može se mjeriti s pobjedama protiv Engleske u Zagrebu i Londonu, ali blizu je i one slavne pobjede "originalnih vatrenih" protiv Njemačke na Svjetskom prvenstvu 1998. Hrvatska je rastavila Tursku na proste faktore usred Istanbula. Turci nisu imali niti jedan izravan udarac na vrata Stipe Pletikose, dok ih je Hrvatska imala čak devet.

Gromoglasni zvižduci turskim igračima i Guusu Hiddinku

Domaći igrači i Guus Hiddink ispraćeni su sa stadiona gromoglasnim zvižducima bijesnih turskih navijača. Nizozemski stručnjak bio je na udaru navijača i prije utakmice s Hrvatskom, pa se lako može dogoditi da i ne dočeka na turskoj klupi uzvratnu utakmicu u Zagrebu.

Već nakon prve utakmice možemo reći kako je Hrvatska na centimetar od plasmana na Euro. U nogometu je sve moguće, ili gotovo sve moguće, ali da Turska nadoknadi poraz od tri razlike u Zagrebu, doista graniči sa znanstvenom fantastikom. Usuđujemo se reći da su „Bilićevi boysi“ na taj način izravnali četiri godine stare račune s Turcima. Osveta za onaj šokantni poraz u četvrtfinalu Eura 2008. teško da je mogla biti slađa od ovako visoke pobjede na njihovom terenu. Rekli bismo, sve se vraća sve se plaća.

Ćorluka zavrtio Gonula, a Olić šokirao Turke

Hrvatska je već na startu, u 2. minuti šokirala Tursku. Vedran Ćorluka zavrtio je na desnoj strani Gonula, a potom ubacio loptu u turski peterac. Turski vratar Volkan Demirel kratko je odbio loptu, a Ivica Olić bio je na pravom mjestu i s nekoliko metara pogađa u praznu mrežu. Olić se tek vratio u reprezentaciju nakon dugog izbivanja zbog ozljede i odmah zabio najvažniji pogodak na utakmici.

Turci su u tom trenutku krenuli po izjednačenje, ali su ostavljali puno prostora u svojoj obrani, tako da je drugi hrvatski pogodak visio u zraku. Stigao je u 32. minuti. Darijo Srna odlično je centrirao s desne strane na drugu stativu, Mario Mandžukić nadskočio je tursku obranu i glavom poslao loptu pokraj skamenjenog Volkana Demirela.

Ćorluka i Dujmović ne igraju u uzvratu

U drugom dijelu nastavila se priča iz prvog poluvremena. Turska je napala, ali Hrvatska se nije povukla. Takav pristup isplatio se već u 51. minuti. Darijo Srna srušen je na desnoj strani, četiri-pet metara od turskog kornera. Srna je izveo slobodan udarac, odlično je centrirao na prvu stativu gdje je najviše skočio Ćorluka i lakoćom zabio za visokih, nedostižnih 3:0. Ćorluka je bio strijelac i asistent, jedan od najboljih igrača na utakmici, no zaradio je drugi akumulirani žuti karton i neće imati pravo nastupa u uzvratu. U Zagrebu neće moći igrati niti Tomislav Dujmović.

Ni Turci neće moći računati na Turana, Hamita Altintopa, Hakana Baltu i Emrea Belozoglua. Do kraja utakmice Hrvatska je bila bliža četvrtom pogotku nego Turska svojem prvom. Ovaj put Turci su "šaptom" pali, a velikom frijumfu mogu se veseliti Hrvati. Uzvrat se igra u utorak na pretpostavljamo rasprodanom Maksimiru. „Bilićevi boysi“ ponovno jašu!

90' Kraj utakmice. Hrvatska je pobijedila 3:0. Uzvrat se igra u utorak u Zagrebu.

90' Izlazi Mandžukić, ulazi Eduardo.

86' Arda Turan dobio je žuti karton i neće igrati u uzvratu.

85' Izlazi strijelac prvog pogotka Ivica Olića, a ulazi Nikica Jelavić.

83' Izlazi Rakitić, ulazi Danijel Pranjić.

70' Sarioglu je dobio žuti karton. Ćorluka je zbog prošao s usmenom opomenom.

68' Izašao je Inan, a ušao Topa.

66' Belozoglu je dobio žuti karton, ni on neće igrati u Zagrebu.

65' Modrić puca sa 18 metara, ali Demirel brani.

64' Hakan Balta dobio je žuti karton i neće igrati u uzvratu u Zagrebu.

62' U ovim trenucima 50.000 turskih navijača skandira: Hiddink, odlazi!

50' GOOOL!!! Strijelac je Ćorluka. Bio je prekršaj za Hrvatsku, Srna je srušen na desnoj strani. Srna zatim centrira, a Ćorluka zabija za golemih 3:0. Hrvatska je sada na korak do Eura!!!

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Kod Turaka je izašao Gonul, a ušao Gokhan Tore.

45' Kraj prvog poluvremena. Hrvatska vodi u Istanbulu 2:0, a stadionom odzvanjaju zvižduci turskih navijača. Slika koje sve govori.

45' Sjajna šansa za Hrvatsku, ali Demirel brani udarac Olića u stopostotnoj šansi. Rakitić je povukao s centra, odigrao pas prema Oliću koji je bio sasvim sam ispred turskih vrata, no loše prima loptu i Demirel mu uspijeva ući u udarac.

41' Žuti karton za Dujmovića. Ni on neće igrai u uzvatu u Zagrebu.

34' Žuti karton za Ćorluku, što znači da Čarli neće igrati u uzvratu.

32' GOOOL!!! Strijelac je Mandžukić, Hrvatska vodi 2:0. Srna je centrirao s desne strane, a Mandžukić je odlično skočio na drugoj stativi i zabio pokraj skamenjenog Demirela. Mandžukića je netko s tribina pogodio u glavu upaljačem ili kovanicom dok je proslavljao pogodak.

31' Šansa za Hrvatsku. Olić je vratio povratnu loptu Modriću, a ovaj oklijeva pa ga jedan turskih igrača blokira. No, akcija se nastavlja.

29' Oštar prekršaj na Srni nije sankcioniran žutim kartonom.

25' Inan je isprobao udarac s tridesetak metara, ali lopta je otišla daleko od hrvatskih vrata.

16' U ovim trenucima traje pritisak Turaka. Pletikosa je 'izboksao' jedan ubačaj sa strane Turana.

13' Rakitić je povukao kroz sredinu turske obrane, opalio je s distance, no lopta je otišla pokraj lijeve stative Volkana Demirela.

12' Prva ozbiljnija situacija pred vraima Pletikose. Altintop je ubacio s desne strane u hrvatski peterac, no netko je od hrvatskih igrača dobro očistio.

3' U novoj šansi bio je Olić. Pucao je glavom pokraj vrata.

2' GOOOL!!! Strijelac je Olić. Ćorluka je probio po desnoj strani, slomio Gonula, ubacio u sredinu, Demirel je loše reagirao, a lopta je na kraju došla do Olića, koji zabija loptu s tri-četiri metra u praznu mrežu.

1' Utakmica je počela.

Izvedena je hrvatska himna, a sada najakustičnijim stadionom grmi turska.

Pet je minuta do početka utakmice, a stadion Galatasaraya ispunjen je do posljednjeg mjesta. U Istanbulu nemilice pada kiša, a turski navijači napravili su "paklenu" atmosferu. Hrvatsku reprezentaciju bodri oko 800 navijača.

------------------------------------------------------------------------------------------

U dvije utakmice doigravanja za Euro hrvatska reprezentacija imat će priliku revanširati se Turskoj za šokantni poraz u četvrtfinalu Eura 2008. Prva utakmice igra se večeras, s početkom u 20.05, u Istanbulu, a za četiri dana slijedi uzvrat u Zagrebu.

Do posljednjeg trenutka trajale su nedoumice koju će postavu izbornik Slaven Bilić poslati na travnjak Türk Telekom Arene. Bila su najmanje tri otvorena mjesta u momčadi, ali u središtu zanimanja hrvatske javnosti bilo je pitanje hoće li od prve minute zaigrati Eduardo, najbolji strijelac hrvatske reprezentacije. Bilić je skrivao sastav kao zmija noge, ali je eterom prostrujala spekulacija kako Eduarda planira ostaviti na klupi, a da će na mjestu napadača zaigrati Ivica Olić i Mario Mandžukić. U jednom trenutku spekuliralo se kako će zaigrati sva trojica, s time što bi Mandžukić završio na desnom krilu, a Eduardo i Olić u napadu. Na kraju se pokazalo da će Bilić na megdan Turcima ipak bez Eduarda, a formacija će biti 4-4-2. Modrić će prema službenoj stranici Uefe na lijevu stranu veznog reda, a Rakitić u sredinu. Vida će na lijevog beka, a Ćorluka na desnog. Vidjet ćemo hoće li to tako biti i je li izbornik pogodio? Hiddink se odlučio za već više-manje od prije poznatu postavu koja će zaigrati u formaciji 4-1-4-1.

Kako god, šestorica hrvatskih reprezentativac Rakitić, Mandžukić, Jelavić, Dujmović, Ćorluka i Eduardo pod prijetnjom su suspenzije za uzvrat u Zagrebu, dok s druge strane sedmorica turskih nogometaša neće igrati u Zagrebu ako u Istanbulu zarade žuti karton, a to su: Arda Turan, Burak Yilmaz, Emre, Hakan Balta, Hamit Altintop, Sabri i Servet Çetin.

Sastavi:

Turska: Volkan - Gonul, Kacar, Korkmaz, Balta - Inan - Hamit Altintop, Sarioglu, Belozoglu, Turan – Yilmaz.
Izbornik: Guus Hiddink

Hrvatska: Pletikosa – Vida, Schildenfeld, Šimunić, Ćorluka – Srna, Dujmović, Modrić, Rakitić – Olić, Mandžukić.
Izbornik: Slaven Bilić