Samo se prolaz piše

Hrvatska se vratila na veliku scenu: Evo nas u Poljskoj i Ukrajini!

Hrvatska nogometna reprezentacija osigurala je plasman na Europsko prvenstvo iduće godine u Poljskoj i Ukrajini…

Hrvatski nogometaši dosanjali su nastup na Europskom prvenstvo u Poljskoj i Ukrajini 2012. godine. Iako su u uzvratu dodatnih kvalifikacija s borbenom Turskom odigrali bez pogodaka u Maksimiru, plasman na kontinentalnu smotru nije bio upitan s obzirom da su Bilićevi izabranici u prvoj utakmici u petak u Istanbulu slavili s 3:0.

'Vatreni' su u utorak navečer pred 30.000 navijača u Maksimiru pružili solidan otpor žilavim Turcima koji su u znatno izmijenjenom sastavu počeli dvoboj u Zagrebu. No to ih nije previše omelo. Utakmica je počela njihovom velikom agresijom jer nisu imali ništa za izgubiti u ovoj utakmici. Već su ih svi 'pokopali' i mogli su krenuti na sve ili ništa. Na teren su izašli, što zbog kartona što zbog ozljeda, sa sedam igrača koji nisu igrali prije tri dana i Guus Hiddink je računao kako bi ta svježina mogla uroditi plodom iako nije mogao računati na one ponajbolje.

Početni nalet Turaka nekako su Bilić boysi preživjeli. Pogodili su gosti čak i vratnicu nakon čega je Stipe Pletikosa fantastično obranio odbijanac i tako spriječio kolektivni šok na samom početku utakmice. No, treba reći kako su suci propustili dosuditi očito zaleđe i sreća je što nije bilo kazne.

Izgledali su gosti puno bolje nego u prvoj utakmici, ali ponajviše zbog gore navedenih razloga. Ovaj put nisu imali nikakav pritisak na svojim leđima i to je bila skroz drukčija priča. Do kraja poluvremena Turci su zadržali veći posjed lopte, ali su Hrvati bili ti koji su promašivali. Mandžukić, Olić i Srna imali su dobre prilike, ali turska se mreža nije zatresla.

Možda se očekivala bolja predstava Bilić boysa u prvom dijelu utakmice, naročito nakon istanbulskih 3:0, ali da je ušao jedan od brojnih pokušaja bio bi sasvim drukčiji dojam tih prvih 45 minuta.

U nastavku je Hrvatska bila puno opasnija po gol gostiju, koji su, međutim, opet bolje krenuli.

U 76. minuti, Rakitić je propustio dosta dobru priliku, a dvije minute kasnije Srna je povukao kontru, ali umjesto da posluži slobodnog Jelavića, koji je tek ušao u igru umjesto Mandžukića, pucao je u blok.

Mogao je Rakitić uz malo više sreće zabiti u 82. minuti, ali se lopta nakon bloka jednog turskog igrača odbila iznad grede. U samoj završnici je Modrić iz dobre situacije oklijevao s udarcem, pa je ogled u Maksimiru završio bez golova i bez pobjednika, ali je, dakako, ukupni pobjednik i sudionik Europskog prvenstva Hrvatska, nakon pobjede 3-0 u Istanbulu.

Dodajmo još kako je nekoliko sekundi prije posljednjeg sučevog zvižduka netko od navijača bacio baklju na igralište koja je umalo pogodila hrvatskog vratara Stipu Pletikosu.

Za Hrvatsku će ovo biti četvrti nastup na europskim prvenstvima. Debitirali smo 1996. godine u Engleskoj gdje smo stigli do četvrtfinala, 2004. godine u Portugalu 'vatreni' su ispali u prvom krugu, a na posljednjoj europskoj smotri u Austriji i Švicarskoj 2008. ponovo smo zapeli u četvrtfinalu. Jedino europsko prvenstvo na kojem hrvatska vrsta nije nastupila od proglašenja neovisnosti bilo je 2000. u Belgiji i Nizozemskoj.

Eminentni nogometni portal Goal.com ponudio je svoje ocjene s utakmice Hrvatska – Turska.

Za najboljeg igrača utakmice je Goal.com proglasio Ognjena Vukojevića, kojeg je ocijenio sa 7.5 i pohvalio ga za obavljanje defenzivnih zadaća u veznom redu.

Josip Šimunić, Ivan Rakitić i Luka Modrić su dobili sedmice, dok su svi ostali igrači hrvatske reprezentacije iz startne postave (Stipe Pletikosa, Gordon Schildenfeld, Domagoj Vida, Darijo Srna, Danijel Pranjić, Mario Mandžukić, Ivica Olić) ocijenjeni sa 6.5.

Ivan Perišić, koji je ušao u nastavku, dobio je šesticu, dok su kasne zamjene Eduardo i Nikica Jelavić dobili petice, valjda tek toliko da budu ocijenjeni.

Kod Turaka je najbolju sedmicu dobio Ömer Toplak, a najlošiju peticu dvojica nogometaša iz početnog sastava, Caner Erkin i Kazim Kazim.

Tijek utakmice:

90+3' Utakmica je završena.

90' Pranjić je odlično povukao po lijevoj strani, ali ipak nema gola u Maksimiru. U Maksimiru će se igrati tri minute sudačke nadoknade.

86' Tri minute prije kraja u igru ulazi Eduardo umjesto Vukojevića.

82' Ponovno u prilici Rakitić, ali lopta ide preko turskog gola. Opasno je pucao, ali lopta je pogodila Korkmaza i skrenula u korner.

89' Srna je povukao kontru, ali sam puca prema turskim vratima.

78' Nova izmjena u hrvatskim redovima. Izlazi Mandžukić, a ulazi Nikica Jelavić.

78' Korner za Hrvatsku, ali Srna prebacuje na drugu vratnicu.

77' Neće lopta u gol! Kakav pokušaj Rakitića! Naši su odlično pobjegli turskim čuvarima, loptu su provukli do Perišića, koji vraća na suprotnu stranu do Srna. Hrvatski kapetan gura loptu do Mandžukića koju šalje do Rakitića koji se našao pred turskim vratima i loptu je samo trebao oštrije poslati u mrežu, no laganim udarcem šalje je pored desne vratnice nakon što je Bolat uspio skrenuti loptu.

75' Slobodni udarac za Hrvatsku nakon prekršaja Korkmaza nad Vidom. Srna puca ravno u turskog vratara.

73' Poluprilika Pranjića, ali turski obrambeni igrači ne dozvoljavaju novi prodor prema svojim vratima, zaustavio ga je Toprak.

71' Druga izmjena u turskom sastavu. Halil Altintop ulazi umjesto Buluta.

69' Bilić je na zagrijavanje poslao Eduarda.

68' Hrvatsku je očito razbudio zamali šok gostiju. Rakitić je uzvratio gotovo slično kao Altintop u prethodnoj akciji, ali Bolat je uspio izbaciti loptu.

65' Altintop je zamalo utišao 30.000 navijača u Maksimiru. Šimunić je zakasnio u izlasku pred turskog kapetana i Altintop puca sjajno s 20 metara prema lijevoj vratnici Pletikosinog gola i lopta srećom prolazi nekoliko centimetara uz vratnicu. Kakva prilika vrlo opasnih Turaka!

63' Perišić odmah po ulasku izborio udarac iz kuta. Pucao je ravno prema turskim vratima, ali lopta ide u korner. Srna jako puca, Perišić je ravno pred golom pokušao poslati loptu u mrežu, ali odbija se od nekog od turskih igrača.

61' Prva izmjena u hrvatskom sastavu. Iz igre izlazi junak susreta u Istanbulu i strijelac prvog pogotka  Ivica Olić, a ulazi Ivan Perišić.

60' Hrvatska u nastavku nije odigrala niti jednu ozbiljniju akciju niti je opasnije zaprijetila turskim vratima.

59' Žuti karton Altintopa zbog oštrog starta na Modriću.

58' Korner za Tursku. Naši uspijevaju očistiti ispred Pletikose.

55' Novi pokušaj gostiju. Kazim se sjurio prema Pletikosi, ali ga je Šimunić uspio omesti.

54' Rapidni odgovor Hrvatske, ali nema opasnosti za turska vrata.

53' Velika prilika Turske! 20 metara od vratiju Sahin je dodao Kazimu, koji loptu s 11 metara šalje Bulutu, ali bio je u zaleđu. Turska devetka srećom puca u vanjski dio hrvatske mreže.

51' S tribina se 'ori' podrška Hrvatskoj.

50' Turci slično kao i na početku utakmice dobro otvaraju i pritišću naše. Ovoga puta Schildenfeld je uspio zaustaviti nalet Korkmaza i loptu poslati u out.

47' Turska je već na otvaranju drugog poluvremena pokušala zaprijetiti, ali Šimunić je očistio opasnost pred našim vratima.

46' Počelo je drugo poluvrijeme utakmice u Maksimiru. Slaven Bilić ništa nije mijenjao u nastavku, kao ni njegov kolega na suparničkoj klupi Guus Hiddink. Još nas samo 45 minuta dijeli od plasmana na Europsko prvenstvo.

Član našeg stožera, Nikola Jurčević je po odlasku na odmor izjavio kako je dobro da nisu primili rani pogodak.

"Moramo biti malo agresivniji, možemo biti bolji u nastavku. Postoji mogućnost da ćemo nešto mijenjati. Vidjet ćemo još s obzirom da je Vida dobio žuti karton."

Hrvatska je pokušajima Modrića, Mandžukića i Srne mogla do gola, no lopta za sada neće u tursku mrežu. 'Vatreni' su uputili devet udaraca prema gostujućim vratima, dva u okvir gola, koliko je imala i Turska. Gosti imaju i veći posjed lopte, 55 posto nakon prvih 45 minuta.

45+1' Završeno je prvo poluvrijeme utakmice u Maksimiru. Hrvatska je nakon malo lošijeg početka ipak u nastavku pokazala bolju igru protiv borbenih Turaka, koji su otvorenom igrom na sve ili ništa s izmijenjenim sastavom u odnosu na ogled u Istanbulu pokazali da u Zagreb nisu došli na izlet.

45+1' Nakon povlačenja Topraka novi slobodni udarac za Hrvatsku. Izvodi ga s lijeve strane Srna. Mandžukić i Korkmaz se u iščekivanju izvođenja udarca malo prepiru i guraju i obojica igrača dobivaju žute kartone. Srna je uputio očekivano oštar udarac prema turskim vratima, Mandžukić je visoko u skoku, ali lopta ide preko gola.

45' Igrat će se jedna minuta sudačke nadoknade.

43' Turska ima veći posjed lopte, 53 posto. Ali slično je bilo i u prvoj utakmici u Istanbulu kada su naši slavili s 3:0. Večeras Bilićevi izabranici ne mogu tako lako do gola i ne mogu do kraja razviti svoju igru.

42' Novi pokušaj Hrvatske! Srna je bio u odličnoj prilici za pogodak, no dodavanje Modrića šalje preko gola.

38' Turska je pokušala zaprijetiti, ali neuspješno. Hiddink obavlja prvu zamjenu na utakmici. U igru je poslao Torea umjesto Erkina.

36' Najbolja prilika za Hrvatsku na utakmici. Olić i Mandžukić bili su nadomak pogotka nakon dodavanja Modrića, ali Mandža nije uspio iskoristiti dodavanje Olića desetak metara od turskog gola. Nekontrolirano je pucao preko gola.

34' Srna je dobro povukao do ruba kaznenog prostora, ali sudac svira zaleđe.

33' U novoj akciji Hrvatske pokušao je do turskog gola stići Vida, koji se sjurio prema gostujućim vratima, nakon dodavanja Srne s centra, no slab pokušaj lako brani Bolat.

30' Modrić ponovno pokreće akciju naših. Ali Srna nije imao dovoljno snage da nastavi akciju. Korner za Hrvatsku, Srna je nije ispucao već je dodao na ulasku u kazneni prostor Modriću koji odlično puca pred golom Turske. Iako se činilo da će lopta završiti u gostujućoj mreži, ipak nema promjene rezultata u Maksimiru.

27' Nova prilika za 'Vatrene'. Modrić je pokušao pred turskim vratima, ali Bolat je uspio sačuvati svoju mrežu.

25' Drugi korner za Tursku, ali Rakitić izbacuje odmah s prve vratnice. Odmah ide i drugi korner, ali nema opasnosti za hrvatska vrata.

24' Nakon zamalo šokantnog vodstva Turske, Hrvatska se polako diže i stvara pritisak gostima.

23' Rakitić iz slobodnog udarca puca ravno u turskog vratara.

22' Žuti karton i za goste. Dobio ga je Balci zbog prekršaja nad Pranjićem, koji ga je odlično 'nasamario'.

21' Kakva prilika za Hrvatsku! Srna je na desnoj strani poslao duboku loptu za Olića glavom, ali se lopta na putu prema golu odbila od turskog igrača. Novi pokušaj za Hrvatsku iz kornera, Srna dobacuje za Šimunića koji je vraća Rakitiću, ali ništa od ovog pokušaja. Lopta ide daleko od turskih vratiju.

19' Altintop je bombastično pucao iz slobodnog udarca s 30-ak metara prema Pletikosi, koji je na prvu bio malo nesiguran, ali uspio je sačuvati loptu u svojim rukama.

18' Žuti karton za Domagoja Vidu, koji večeras ne ulijeva previše samopouzdanja.

17' Prvi udarac iz kuta za Hrvatsku. Prva ozbiljnija prilika za naše iz prekida. Srna je ubacio na prvu vratnicu naizgled opasno za Šimunića, koji je pokušavo glavom uhvatiti loptu, ali neuspješno.

15' Novi prekršaj Mandžukića nad Altintopu.

14' Prvi korner za ambiciozne goste, ali lopta prelazi drugu vratnicu i nova prilika za napad za Hrvatsku, ali ne možemo drugo zadržati loptu.

13' Novi slobodni udarac za Tursku. Altintop je izvođač sa vrha šesnaesterca, ali čisti Rakitić. Loptu u out izbacuje Vukojević.

11' Olić je povukao sa sredine travnjaka, ali Bolat je bio dovoljno brz. U sljedećoj akciji pokušao je i Mandžukić, ali lopta je za goste.

9' Hrvatska nije previše uvjerljivo otvorila utakmicu i Turci su od prve minute krenuli na sve ili ništa. Nakon uvodne akcije Hrvatske, preselili su e na našu polovicu.

5' Vratnica spašava Hrvatsku! Sudac nije svirao zaleđe i Koybasi je pucao iz daljine i lopta je završila u vratnici. Odbijanac je pokušao zabiti Kazim, ali Pletikosa je srećom uspio sačuvati mrežu.

2' Odmah na startu, pritisak Hrvatske nad gostima, ali pokušaj proboja Olića i Rakitića, malo je zakomplicirao Pranjić. Turci odmah povlače na svoju stranu travnjaka, kapetan Altintop ruši Vukojević i izvodi slobodan udarac, ali Sahinov pokušaj ide preko našeg gola.

1' Utakmica u Maksimiru je počela.

Prije početka utakmice, bivši hrvatski reprezentativac Dario Šimić dobio je priznanje Uefe za 100 nastupa u dresu 'vatrenih'.

Uefa ima posebne nagrade za igrače koji su upisali 100 i više nastupa za selekciju svoje zemlje, a Šimiću je nagradu na stadionu Maksimir uručio predsjednik Ruskog nogometnog saveza Sergej Fursenko.

Šimić je sa 100 nastupa u 'kockastom' dresu rekorder u hrvatskoj reprezentaciji i jedini je igrač koji je nastupio na svih šest velikih natjecanja na kojima je igrala Hrvatska - tri svjetska i tri europska prvenstva.

Prema zadnjim informacijama sa maksimirskog stadiona, na utakmicu je pristiglo 30.000 hrvatskih navijača, koji su preplavili tribine kockastim dresovima i transparentima. 'Vatreni' su zbilja dobili zasluženo lijepo podršku s tribina i bilo bi sjajno da se navijačima oduže pobjedom.

Hrvatska nogometna reprezentacija večeras u Maksimiru pred domaćim navijačima konačno završava put na Europsko prvenstvo  2012. godine u Poljskoj i Ukrajini.

Nakon što nas je Grčka bacila u dodatne kvalifikacije, za protivnika smo dobili Tursku, momčad koja nam je ostala u lošem sjećanju nakon poraza u četvrtfinalu prošlog Eura u Austriji i Švicarskoj. No, Bilićevi izabranici za to su se 'osvetili' na najbolji mogući način, u petak su u Istanbulu slavili s 3:0 i večeras bi se trebalo dogoditi pravo čudo da ne potvrde plasman na kontinentalnu smotru.

U odnosu na prvu utakmicu, izbornik Slaven Bilić ne može računati na Vedrana Ćorluku i Tomislava Dujmovića zbog žutih kartona, a umjesto njih od prve će minute startati Danijel Pranjić koji ide na lijevi bok umjesto Ćorluke, a umjesto Dujmovića u igri je Ognjen Vukojević.

S druge strane, gosti ne mogu računati na Ardu Turana, Emrea Belozoglua, Sabrija i Hakana Balte. Zbog toga će turski izbornik biti prisiljen u sastav uvrstiti neka nova imena, poput Omera Topraka. U odnosu na dvoboj u Istanbulu, Hiddink je promijenio čak osam igrača.

Hrvatska: Pletikosa, Vida, Schildenfeld, Šimunić, Pranjić, Srna, Vukojević, Modrić, Rakitić, Mandžukić, Olić
Izbornik: Slaven Bilić

Turska: Bolat, Koybasi, Korkmaz, Toprak, Inan, Balci, Altintop, Bulut, Sahin, Erkin, Kazim
Izbornik: Guus Hiddink