Nogomet
SPORTOVI
Nogomet
Dva četvrtfinala Eura

Hrvatska priča: Od senzacije i euforije do tragičnih ispadanja

Hrvatska nogometna reprezentacija dosad je nastupala na završnicama šest od osam velikih natjecanja. Propustili smo tek Euro 2000. godine u Belgiji i Nizozemskoj, te zadnje Svjetsko prvenstvo, prije dvije godine u Južnoj Africi.

gol expired (Foto: DNEVNIK.hr)

Skorašnja kontinentalna smotra u Poljskoj i Ukrajini bit će nam tako sedmi izlazak pred svjetla pozornice, a četvrti u 'europskim okvirima'. Tri dosadašnje participacije Hrvatska na Europskim prvenstvima bile su u Engleskoj (1996.), Portugalu (2004.) i Austriji/Švicarskoj (2008.). No, krenimo redom...

EURO '96., Engleska:

Plasman Hrvatske: četvrtfinale (2 pobjede, 2 poraza)
Pobjednik: Njemačka

HRVATSKA: Dražen Ladić, Marijan Mrmić, Tonći Gabrić, Nikola Jurčević, Igor Štimac, Nikola Jerkan, Slaven Bilić, Robert Jarni, Aljoša Asanović, Robert Prosinečki, Zvonimir Boban, Davor Šuker, Alen Bokšić, Mario Stanić, Zvonimir Soldo, Dubravko Pavličić, Mladen Mladenović, Igor Pamić, Elvis Brajković, Goran Vlaović, Dario Šimić, Igor Cvitanović.

Priznanje nogometne suverenosti i nezavisnosti za Hrvatsku, od FIFA-e i UEFA-e, stiglo je 1993. godine. Nakon toga, krenuli smo kroz dugotrajni put u lov po svoj prvi plasman na međunarodno natjecanje. Skupinu otvaramo s dvije pobjede, a u listopadu 1994. godine pomalo iznenađujuće i senzacionalno slavimo u užarenom Palermu protiv aktualnog 'viceprvaka' svijeta Italije. Dakako, u trijumfu 2:1 dvostruki strijelac je Šuker. Kasnije smo si dozvolili poraz u Ukrajini, ali poljudski remi s Azzurrima pretkraj kvalifikacijskog ciklusa značio je da ostajemo vodeći u grupi i pakiramo kofere za Englesku.

Prosinac 1995. godine gura hrvatsku nogometnu vrstu u epicentar zanimanja. Javnost najprije znatiželjno čeka informacije iz Louvrea – konkretno, imena protivnika preko kojih ćemo tražiti plasman na Mundial, kojeg se danas s tolikim ponosom sjećamo. Pet dana kasnije, s ništa manjim adrenalinom prati se ždrijeb iz Birminghama, koji nas na Euru svrstava u grupu D, uz aktualne europske prvake Dance, Portugal, te Tursku.

Otvaramo s 'autsajderima' Turcima, napuhani 'onom' pobjedom nad Talijanima, ali i remijem u provjeri s Englezima na Wembleyu, dva mjeseca prije Eura. Dugo smo lomili otpor Turske u Nottinghamu, a onda se u finišu utakmice ukazao Asanović, odlično proigravši Vlaovića koji zaobilazi legendarnog Rustua Recbera i pogađa za 1:0. Unatoč pobjedi u debiju na najvišoj sceni, javnost je kritična prema repki, kao i novinari. Igor Štimac im uzvraćuje izbacivanjem iz autobusa, kojim su se vozili zajedno s reprezentativcima.

U ne baš zavidnom raspoloženju dočekujemo Dansku. Aktualni europski prvak čekao je zapet kao puška, osokoljen remijem s Portugalcima, a predvođen braćom Laudrup u navali i Schmeichelom na vratima. Hrvatska je na Hillsboroughu odigrala fanatično i fantastično, upisavši jednu od najslađih pobjeda ikad. Načeli smo Dance početkom drugog dijela pogotkom Šukera iz penala, u 80. minuti prednost je udvostručio Boban, da bi u sudačkoj nadoknadi aktualni izbornik Bilić 'skrivio' iz današnje perspektive znakoviti korner. Očajni Danci poslali su naprijed i Schmeichela, a onda naivno nasjeli na ofsajd zamku... Asanović je vidio da su danska vrata prazna, ali lijeno je odugovlačio, kao da daje vremena Schmeichelu za povratak na gol-crtu. Znao je Aljo da će Šukerman svejedno pogoditi, a tako je i bilo: Asanović je poslao milimetarski preciznu dijagonalu, Šuker sjajno primio, sjurio se u 16-erac i lobom se potpisao kao autor najupečatljivijeg gola Hrvatske, ali i vjerojatne najomraženije kapitulacije Petera Schmeichela u karijeri. Prije koju godinu otkrilo se da Šukerove majstorije nije trebalo ni biti, jer se nalazio u zaleđu. Koga briga...

Uostalom, ako su nam tada suci 'zažmirili' ne bi li tv-kućama osigurali najavnu špicu za sva vremena, vratilo se već ubrzo, na bolan način. Prvo smo izgubili od Portugala 0:3 u rezervnom sastavu, jer je Ćiro u četvrtfinalu silno htio na Njemačku, a ne Češku. Danci su nas označili kao glavne krivce svog ranijeg odlaska kući, ali srećom brzo prestali biti zlopamtila i 'nulom' u Solunu nas odveli u Francusku, omogućivši nam da dotaknemo zvijezde...

S 'Elfom' se igralo na Old Traffordu. Zapravo je to bio 'Zwölf‘, budući je njemačku stranu evidentno zauzeo švedski sudac Sundell. Jedva je dočekao svirati 11-erac zbog igranja rukom Jerkana, kojeg je uspješno realizirao Klinsmann. Vraćamo se golom, koga drugog nego Šukera. Nijemci su pogriješili, Šuker driblingom ismijao Köpkea i zabio za izjednačenje. I onda, u 59. minuti, Sammer je kao vlak naletio na Jerkana. Sundell se pravi slijep i ne sudi prekršaj u napadu, a Sammer svladava Ladića za kraj hrvatskih nadanja. Sva sreća pa nismo dugo čekali da pokažemo Nijemcima tko je bolji...

EURO '04, Portugal:

Plasman Hrvatske: skupina (2 remija, poraz)
Pobjednik: Grčka

HRVATSKA: Vladimir Vasilj, Tomislav Butina, Joey Didulica, Mario Tokić, Josip Šimunić, Stjepan Tomas, Igor Tudor, Boris Živković, Milan Rapaić, Darijo Srna, Dado Pršo, Niko Kovač, Tomislav Šokota, Dario Šimić, Mato Neretljak, Ivan Leko, Marko Babić, Ivan Klasnić, Ivica Olić, Ivica Mornar, Giovanni Rosso, Robert Kovač, Nenad Bjelica.

Godina 'bunkera' i negledljivog nogometa. Grcima je uspjelo, u toj mjeri da uzmu naslov. Otti Bariću na našu žalost nije. Tako bismo mogli rezimirati našu drugu Euro-kampanju. Dobili smo tešku grupu, Engleze i Francuze, te Švicarsku. Otvaranje sa Švicarcima se činilo kao dobar zalet za 'fajt' s jačim protivnicima. Barić je krenuo s četiri napadača, Šokotom i Pršom koji su nas asistencijom/golom u Ljubljani odveli do Portugala, te Mornarom i Olićem.

Međutim, naši ofenzivci igrali su sve, samo ne napad. Bili smo bolji od Švicarske, zadnjih 40-ak minuta imali i igrača više, ali ostalo je 0:0... Protiv Francuza su nam drugi, ali i sami sebi, davali male izglede. Posebno nakon što ih je Tudor egzekucijom u vlastitu mrežu doveo u vodstvo. Početkom nastavka u furioznih pet minuta preokrenuli smo na krilima Rapaića i Prše, da bi euforiju stišao pogodak Trezegueta za konačnih 2:2, iako mu je prethodilo očigledno igranje rukom.

U posljednjem kolu trebala nam je pobjeda nad Englezima za prolaz. Opet su se naše šanse činile minimalnima, ali ponovo smo doživjeli ekstazu, poslije ranog gola Nike Kovača. Ipak, krajem prvog poluvremena Englezi okreću na 1:2, a istim rezultatom dobivaju i nastavak za krajnjih 2:4. Uništio nas je Wayne Rooney koji je na tom prvenstvu pokazao 'materijal' vrhunske klase...

Euro '08, Austrija/Švicarska:

Plasman Hrvatske: četvrtfinale (3 pobjede, 1 remi)
Pobjednik: Španjolska

HRVATSKA: Stipe Pletikosa, Vedran Runje, Mario Galinović, Vedran Ćorluka, Dario Šimić, Josip Šimunić, Robert Kovač, Hrvoje Vejić, Dario Knežević, Luka Modrić, Danijel Pranjić, Nikola Pokrivač, Niko Kovač, Jerko Leko, Ognjen Vukojević, Darijo Srna, Ivan Rakitić, Niko Kranjčar, Nikola Kalinić, Mladen Petrić, Ivan Klasnić, Igor Budan, Ivica Olić.

Slaven Bilić preuzeo je reprezentaciju u ljeto 2006. godine, nakon razočaravajućeg nastupa Cicinih pulena među svjetskom konkurencijom u Njemačkoj. Bilić je u nacionalnu momčad uveo dosta mlađih igrača, a poletni i svježi odradili smo sjajne kvalifikacije. Prošetali smo se skupinom, a na samom kraju u, za nas 'nebitnoj' utakmici na Wembleyu, porazili Engleze i zaintrigirali nogometnu Europu. Pokvarili smo time biznis otočkim turističkim agencijama, te domaćinima Austrijancima i Švicarcima, a pomogli Rusima.

Euforija koja se stvorila poslije Wembleya 'splasnula' je nakon drugog poraza Hrvatske u povijesti na vlastitom terenu i prvog poslije osam godina (0:2 s Francuzima u Maksimiru, 2000.). Doduše, susret je bio prijateljski, ali 0:3 od Nizozemaca usred Poljuda nam nije ugodno sjelo. Niti tri tjedna kasnije Eduardo je stradao u dresu Arsenala od divljačkog nasrtaja stanovitog 'drvosječe' Taylora. Dijagnoza: otvoreni prijelom fibule, tj. vanjske kosti lijeve noge; epilog: barem šest mjeseci, a na kraju godina dana van terena. Značilo je to da u Austriju, na noge domaćinu, Poljacima i Nijemcima, putujemo bez svog glavnog strijelca i ukupno drugog topnika kvalifikacija. Prodrmale su nas potom i slabe partije u provjerama sa Škotskom, Moldavijom i Mađarskom...

Neuvjerljiva igra nastavila se i na otvaranju Eura, gdje osim pogotka Modrića s bijele točke u 4. minuti, Austrijancima praktički nismo napravili ništa. Srećom, ostalo je 1:0, pa smo s manje opterećenja išli na Njemačku. Javnost je bila kritična prema Biliću, a posebno famoznom ulasku 'tenka' Budana u završnici prve utakmice, no Hrvatska se po tko zna koji put pokazala najjačom kad je najteže. Uspjeli smo šokirati izabranike Jurgena Löwa, a za oduševljenje na tribinama stadiona u Klagenfurtu zabili su Srna i Olić. Smanjio je Podolski desetak minuta prije kraja, ali ostalo je 2:1, čime smo poslije 180 minuta osigurali četvrtfinale. Treću utakmicu odradila je kombinirana postava, a Ivan Klasnić poentirao je za minimalni trijumf protiv Poljske i maksimalni učinak u grupnoj fazi.

Četvrtfinale nam je nosilo Tursku. Protivnik kojeg smo respektirali, ali svejedno bili sretniji što idemo upravo na njih, a ne primjerice Portugal koji je čekao Njemačku. Momčad je bila mlada, ulog golem, pa ne treba zamjeriti što smo se postavili nešto drugačije u odnosu na prijašnje utakmice. Odluka o sretniku koji će među četiri najbolje reprezentacije Starog kontinenta nije ‚pala‘ u regularnom dijelu. Kad se činilo da neće ni u produžecima, pojavio se Ivan Klasnić i pogodio na ubačaj Modrića. Momak koji je imao ozbiljnih zdrastvenih problema i kojem je implantiran bratov bubreg, zabio je u 119. minuti za eksploziju emocija i radosti kakvu kultni Prater nije doživio nikada.

Još se ludilo nije stišalo, a već se, slično kao s Francuzima u polufinalu Mundiala, dogodio ‚novi Thuram‘. Ovoga puta to je bio Semih Senturk. Istina, nisu mu to bili prvi i jedini pogoci u nacionalnom dresu kao francuskom braniču, ali ostao je vjerojatno najveći krvnik hrvatskog nogometa... Bilo je potpuno jasno kome će pripasti lutrija 11-eraca, psihološki šok koji smo doživjeli bio je nepremostiv. Zabio je tek Srna, promašili Modrić, Rakitić i Petrić. Ispali smo, iako smo izgledali uistinu dobro i djelovali kao da možemo daleko. Do kraja...

Njemačkoj smo definitivno vratili za mančesterski poraz, i to dvostruko, bez ikakvih Sundvella. Sudbina je htjela da preko Turske, sjajnom 'tricom' u srcu Istanbula, stignemo do svog četvrtog Eura. No, ostaje dojam da su nam Turci i dalje podosta dužni...

Ukupni učinak Hrvatske na Europskim prvenstvima:

5 pobjeda, 3 remija, 3 poraza (gol razlika - 14:13)

2x četvrtfinale, 1x ispadanje u skupini 

Strijelci: Šuker 3 gola, Klasnić 2 gola, Vlaović, Boban, Rapaić, Pršo, N. Kovač, Tudor, Modrić, Srna i Olić po 1 gol.

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite GOL.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.

Još brže do sportskih vijesti i prijenosa. Preuzmi
DNEVNIK.hr aplikaciju

Nastavi čitati
divider

Još vijesti
divider