Izgubili broncu

'Svi bi najradije da smo postali prvaci, ali ipak moramo biti realni!'

Hrvatska futsal reprezentacija nije uspjela osvojiti broncu na Europskom prvenstvu. U susretu za treće mjesto naši su izgubili od Talijana s 3:1 iako su bili blizu preokreta...

Hrvatska ipak nije uspjela napraviti senzaciju i osvojiti brončanu medalju na Europskom prvenstvu u futsalu. Favorizirani Talijani slavili su s 3:1, iskoristili našu neopreznost već na startu utakmice i izabranici Mate Stankovića nisu se uspjeli vratiti, iako su doista dali sve od sebe, posebno u posljednjih deset minuta utakmica.

Utakmica za treće mjesto je za Hrvatsku počela istovjetno kao i ona polufinalna protiv Rusije. Naime, odmah na startu su Talijani u prvoj minuti poveli 1-0 golom Assisa. Taj pogodak je potpuno usmjerio utakmicu i Talijane zapravo doveo u dobitnu situaciju.

U prvom poluvremenu više nije bilo pogodaka, a potom je u nastavku Honorio, nakon obrambene greške Hrvata, zabio za 2-0. Grcić je u 30. minuti iz blizine, s druge stative, smanjio na 2-1 i dao nadu domaćim malonogometašima. Hrvatska je završnicu igrala bez vratara i sa igračem više u polju pokušala doći i do izjednačenja. No, rezultiralo je to golom na drugoj strani. Vratar Italije Mammarella je pokupio loptu, opalio sa svoje polovice i zabio za konačnih 3-1 i osvajanje bronce.

Izbornik Mate Stanković priznao je da su ih poraza koštale skupe pogreške na otvaranju utakmice.

"Čestitao bi svojim momcima, pripremali smo se cijelu noć da ne ponavljamo greške kao iz susreta protiv Rusije, ali nam nije lako, a izgubili smo utakmicu tako da smo sami sebe pobijedili, napravili smo isto kao i protiv Rusije. Posebno mi je žao mi što u zadnje tri ili četiri minute nismo uspjeli postići pogodak, ali oni su večeras bili bolji."

Stanković ipak mora biti zadovoljan postignutim.

"Kad je počelo prvenstvo postavili smo si cilj da osvojimo prvo mjesto u skupini, kada smo to uspjeli onda smo željeli četvrtfinale, a svi bi sigurno da smo najradije postali prvaci, ali moramo biti realni i priznati da je pred nama težak rad u budućnosti. Pokazali smo da se možemo nositi s jakim reprezentacijama i golovi koje smo primili, isključivo su bili zbog naših pogrešaka, ali što je tu je."

Stanković je obećao da Hrvatska ovdje ne planira stati.

"Mi ćemo raditi na ovom putu kojim smo krenuli, a ako ćemo imati podršku, sigurno je da ćemo uspjeti," zaključio je hrvatski izbornik.

Jakov Grcić postigao je jedini hrvatski pogodak u borbi za broncu.

"Pogodak nije nikakva utjeha. Čestitam našem stožeru, savezu i suigračima na dobrom turniru. Četvro mjesto u Europi je velika čast za ovakvu reprezentaciju koja je tek krenula neke stvari raditi i postizati u futsalu. Završiti turnir s dva poraza je doista teško, ali mislim da svatko od nas mora biti ponosan. Ovo je veliki rezultat za nas i naš futsal."

Iako je i četvrto mjesto velik uspjeh, Tihomir Novak nije uspio sakriti razočaranje porazom.

"Svi su rekli da kako god završi ovaj turnir moramo biti ponosni, ali nije sportski da nakon dva poraza u posljednje dvije utakmice budemo sretni. Nismo mogli pružiti ono najbolje što znamo. Pogodak je visio u zraku, ali osjetim i po sebi da jednostavno nismo bili pravi, bilo smo spori, nismo mogli protiv umora. Nas šest, sedam igrača je igrao po više od 30 minuta u posljednje četiri utakmice i to se moralo osjetiti."

Josip Suton točno za što je bio razlog ispuštene bronce.

"Mislim da su odlučile dvije pogreške, već na startu smo zabilježili katastofalni ulazak u utakmicu. Možda je moglo i bolje završiti. Nije se osjećao pritisak pred 15.000 navijača i nećemo se pravdati na to. Dogodilo se to što se dogodilo. Jednostavno loše uđemo u utakmicu i ne znamo kako to popraviti. Ipak, čestitao bi svojim suigračima na ovom povijesnom rezultatu."

Spomenimo da je naslov europskog prvaka obranila Španjolska koja je u dramatičnom finalu pobijedila Rusiju nakon produžetka 3:1 (1:1) te tako u vitrine spremila četvrtu uzastopnu titulu prvaka Staroga kontinenta.

Treba reći da su španjolski malonogometaši bili prilično sretni budući da su na 1-1 izjednačili u zadnjim trenucima osnovnog dijela. Strijelac je tada bio Sergio Lozano, a isti je igrač zabio i u produžetku za 2-1, također sasvim blizu kraja. Doslovno u zadnjoj sekundi, na prazna vrata, Španjolska je poentirala za 3-1. Jedini strijelac za odlične Ruse u finalu je bio Marca Pula u 33. minuti.

Tijek utakmice:

40' Utakmica je završena. Hrvatska je osvojila četvrto mjesto na Europskom prvenstvu.

39' Gol! Ipak su Talijani uspjeli zabiti pogodak u praznu hrvatsku mrežu i riješiti pitanje pobjednika. Talijanski vratar Mammarella koristi to što smo igrali s igračem više, uzima loptu, i zabija od gola do gola za potvrdu bronce i nedostižne prednosti od 3:1.

38' Time-out za talijansku klupu.

37' I dalje naši opsjedaju talijanski gol, ali lopta neće u gol.

35' Hrvatska nastavlja s pritiskom. Prava drama, naši kombiniraju i pokušavaju postići taj drugi pogodak za izjednačenje, ali pokušaj Marinovića i Grcića ipak en završavaju u talijanskoj mreži.

31' GOOOOOOLLL!!! Hrvatska smanjuje na 2:1. Strijelac je Jakov Grcić. Svjestan da je još malo do kraja, izbornik Stanković u igru uvodi igrača-vratara i Hrvatska na najbolji mogući način koristi igrača više. Grcić je  uspješno okončao pravu školsku akciju s igračem više i poslati loptu nebranjeno na drugu vratnicu. Hrvatska se vratila u utakmicu!

29' Hrvati su malo smanjili tempo ali se i dalje ne predaju.

26' Talijani su uspjeli iskoristiti poklon hrvatske reprezentacije, Honorio lakoćom zabija za povećanje vodstva na 2:0. Odlično je snimio i presreo Grcićevo dodavanje prema Novaku i Jukić nije mogao spriječiti pogodak. Italija vodi 2:0.

24' Sada su se i Talijani priključili s pritiskom. Nakon što su naši neoprezno izgubili loptu, sreća i neprecizan udarac spasili su naše novog pogotka.

23' Novi pritisak naših, sada s druge strane, ali ponovno brani Mammarella.

22' Agresivno otvaranje Hrvatske u nastavku. Marinović je uputio jaki udarac prema talijanskim vratima ali talijanski vratar još je jednom bio dovoljno koncentriran.

21' Počelo je drugo poluvrijeme. Već u prvoj minuti prilika za Hrvatsku. Daleki šut uputili su naši, ali Mammarella je uspio izbaciti loptu.

20' Završeno je prvo poluvrijeme. Italija vodi 1:0 od 58 sekunde. Iako su nas Talijani rano iznenadili, Hrvatska je imala nekoliko vrlo dobrih prilika, Marinovića i Despotovića i ako ovako nastavi u drugom poluvremenu, mogla bi doći do pogotka za izjednačenje.

19' Prilika za Italiju Romano je izašao sam pred Jukića na samom isteku prvog dijela, no promašuje vrlo izglednu šansu.

17' Hrvatska dobro igra u završnici prvog poluvremena. Uputila je još jedan udarac Talijanima, a vratar se morao dobro ispružiti kako bi zaustavio udarac Despotovića. Sada i korner za naše, ali od ove akcije ipak ništa.

16' Novi pokušaj probuđenih Hrvata kojima je očigledno vrlo dobro došao time-out kojeg je pozvao hrvatski izbornik. Pucali su iz daljine, ali lopta je završila ravno u rukama Mammarelle.

12' Kakva prilika Hrvatske! Naši su odigrali najbolju akciju na utakmici, Novak i Jelovčić dobro su 'namjestili' loptu, ali Marinović nije uspio uspješno poslati loptu u gol i postići svoj šesti pogodak na prvenstvu, pokušaj je završio pored stative. Najbolji igrač hrvatske reprezentacije, podsjetimo, u utrci je za najboljeg strijelca Eura.

9' Brzi Talijani uputili su novi udarac prema našem golu, ali Jukić je spreman na ovaj pokušaj. Kao što se i očekivalo, bit će ovo vrlo teška utakmica za Stankovićeve izabranike.

8' Nova opasnost za Hrvatsku. Opasni Assis je pucao iz slobodnog udarca, ali naši su uspjeli izbaciti loptu.

6' Velika prilika Grcića! Prošao je pored Brazilca Lime i silovito pucao prema golu, ali lopta je prohujala iznad grede.

5' Razbudili su se i navijači u Areni, a time i igra naše reprezentacije. Pokušali su naši tri na dva pokušati ugroziti talijanski gol, ali neuspješno.

3' Iako smo se nadali da naši neće tako preplašeno ući u utakmicu, Hrvatska se ipak nije uspjela obraniti od ranog pogotka favoriziranih gostiju.

1' Počela je utakmica. Nakon samo 58 sekunde igre Italija vodi 1:0. Strijelac je bio Brazilski Talijan Saad Assis. Iako je Jukić dvaput spašavao svoja vrata obranivši udarce Assisa i Patiasa, treći pokušaj nije uspio obraniti. Bio je nemoćan kod odbijanca kojega je Assis spremio u mrežu.

Hrvatska futsal reprezentacija završava svoj nastup na Europskom prvenstvu kojem su domaćini proteklih 12 dana. Iako su mnogi uoči početka prvenstva sumnjali da izabranici Mate Stankovića mogu ostvariti zacrtani cilj, četvrtfinale, hrvatski malonogometaši uspjeli su sve iznenaditi i nakon slavlja nad Ukrajinom, uključiti se u borbu za medalju.

Za zlato nismo uspjeli, izgubili smo od Rusije, a iznenađenje ćemo pokušati napraviti u susretu za broncu protiv Italije. Riječ je o trećoj reprezentaciji svijeta i osvajaču zlatne medalje na Europskom prvenstvu 2003. godine. Do sada smo s Talijanima igrali 13 puta i naši večerašnji protivnici pobijedili su nas 12 puta. Samo je jednom susret završio remijem.

Tešku zadaću Hrvatska će pokušati uspješno ispuniti od 18 i 30, a tekstualni prijenos utakmice iz rasporodane Arene Zagreb pratite od 18.30. U 21 počinje borba za zlato između branitelja naslova Španjolske i Rusije.

Hrvatska: Jukić, Grcić, Jelovčić, Marinović, Novak

Italija: Mammarella, Forte, Romano, Patias, Assis