Rehhagel uz bok Zeusu

Grci su bili svima simpatični, a kad su osvojili Euro svi su se zgražali

Vođeni željeznom rukom njemačkog stručnjaka Otta Rehhagela Grci su na Euru 2004. priredili možda i najveće iznenađenje u povijesti nogometa...

2004., Portugal: Čudo neviđeno - Grčka prvak Europe!

Hrvatska se u Portugalu ponovno vratila na veliku scenu. Momčad Otta Barića u kvalifikacijskoj skupini bila je druga iza Bugarske, a u doigravanju je prošla Sloveniju nakon remija (1:1) u Zagrebu i pobjede od 1:0 u Ljubljani. Novi junak hrvatske reprezentacije bio je Dado Pršo koji je postigao pobjednički pogodak. Prije Eura ukinut je „zlatni gol“, a uveden je takozvani „srebrni gol“. Hrvatska je upala u vrlo jaku skupinu B zajedno s Francuskom, Engleskom i Švicarskom. Na kraju je upisala dva remija i poraz u srazu s Engleskom, pa je na kraju završila kao treća. Dalje su prošli Francuzi i Englezi, u čijim je redovima briljirao 18-godišnji Wayne Rooney, nova velika nada engleskog nogometa.

U skupini Portugal je očekivano zauzeo prvo mjesto, no Grčka je sve iznenadila osvajanjem druge pozicije. Favorizirana Španjolska bila je tek treća, s jednakim brojem bodova kao i Grčka (4), ali sa slabijom gol-razlikom. Rusija je bila četvrta, iako je u posljednjem kolu pobijedila Grčku 2:1. Skandinavski susjedi Šveđani i Danci zauzeli su prva dva mjesta u skupini C. Talijani su imali jednak broj bodova (5), ali su ispali zbog slabije gol-razlike. Šveđani i Danci odigrali su sumnjivu utakmicu u posljednjem kolu. Odgovarao im je rezultat 2:2, tako je i završilo. Talijani su protestirali, ali nisu mogli ništa dokazati. Bugari su bili posljednji bez osvojenih bodova. Češka i Nizozemska bili su ispred Njemačke i Latvije u skupini D.

U četvrtfinalu Portugal je u dramatičnoj utakmici izbacio Englesku nakon jedanaesteraca. U 120 minuta bilo je 2:2, a nakon sedam serija jedanaesteraca slavio je Portugal. David Beckham bio je glavna meta britanskih tabloida nakon što je u prvoj seriji „lansirao projektil„ visoko iznad grede. Utakmicu je obilježila i ozljeda Rooneyja u ranoj fazi dvoboja. Euforični engleski mediji čak su mu prišili nadimak "Bijeli Pele". Ova neumjerena usporedba izazvala je podsmijeh kontinentalnih medija, no engleski novinari nisu se nakon utakmice libili upitati Scolarija misli li da je Rooney bolji od "kralja nogometa". Brazilski stručnjak napravio je zaprepaštenu facu, jasno se vidjelo da je u nevjerici, a onda je uzvratio: "Gledajte, mladi kolega, nogomet će se igrati još 1000 godina i neće biti boljeg igrača od Pelea."

Nakon četiri uzastopna poraza, Nizozemska je konačno pobijedila nakon jedanaesterca. Nakon 120 minuta bez golova, Nizozemci su bili spretniji i sretniji od Šveđana. Češka se lako obračunala s Danskom pobijedivši sa 3:0. Grčka je napravila veliko iznenađenje izbacivši Francusku. Momčad Otta Rehhagela slavila je golom Angelosa Charisteasa.

U polufinalu Portugal je sa 2:1 bio bolji od Nizozemske, golove za domaćina su postigli mlađahni Cristiano Ronaldo i Maniche, dok je Grčka priredila još jednu senzaciju pobijedivši do tada sjajnu Češku prvim i posljednjim „srebrnim golom“ na velikim natjecanjima. Strijelac je bio Traianos Dellas u 105. minuti. Portugal je u finalu bio golemi favorit, ali na kraju je senzacionalno slavila Grčka. Čovjek odluke ponovno je bio Angelos Charisteas. Jedini pogodak na utakmici zabio je u 57. minuti. Dolazak portugalske reprezentacija bio je pravi spektakl. Autobusom su se probijali kroz lisabonske ulice na koje je narod izašao ispratiti „ratnike u boj“. Cijelim putem momčad Luiza Felipea Scolarija pratile su televizijske kamere, a prijenos je rađen uživo.

Iz Grčke je stiglo 17-18 tisuća vatrenih navijača, ponajviše brodovima. U prvih dvadesetak minuta Grci su sjedili u tišini, a onda su se digli na noge i u fanatičnom zanosu pjesmom i karakterističnim skakanjem zaljuljali stadion Luz, na koji stane oko 65.000 gledatelja. Gotovo trostruko brojniji Portugalci u nekoliko navrata pokušali su nadglasati Grke, ali nikako im to nije uspijevalo, jer Grci ni na poluvremenu nisu prestajali s uhvaćenim ritmom, pa su domaći navijači na kraju nemoćno ostali sjediti na svojim stolcima. Grčki igrači su nakon utakmice istakli kako je to bio jedan od glavnih razloga njihove pobjede. Bili smo na mnogo velikih utakmica, ali takvo što nismo vidjeli. Sjećamo se da se stadion dobrano zaljuljao, kemijske olovke poskakivale su na novinarskim stolovima cijelu utakmicu.

„Naši navijači dali su nam dodatnu snagu. Kad smo ih čuli, shvatili smo da može pobijediti. Osjećali smo se kao da igramo Ateni“, rekao nam je nakon utakmice jedan od grčkih junaka Traianos Dellas. Grčka je postala prvak Europe. Danska je bila veliko iznenađenja, ali ništa se ne može usporediti s ovim. Većeg iznenađenja u povijesti nogometa zacijelo nikada nije bilo, a pitanje je hoće li ga ikad i biti...

Najbolji strijelac turnira: 5 – Milan Baroš (ČEŠ)

Igrač turnira: Theodoros Zagorakis (GRČ)

Momčad turnira: Petr Čech (ČEŠ), Traianos Dellas (GRČ), Ricardo Carvalho (POR), Giourkas Seitaridis (GRČ), Gianluca Zambrotta (ITA), Maniche (POR), Pavel Nedvěd (ČEŠ), Theodoros Zagorakis (GRČ), Milan Baroš(ČEŠ), Cristiano Ronaldo (POR), Wayne Rooney (ENG)