Ide li 'elf' do kraja?

Njemačka pobijedila golom Gomeza, Portugalci pogodili dvije grede

Nijemci su šesti put došli do pobjede u uvodnoj utakmici na Euru. U svih pet prethodnih navrata su u nastavku natjecanja došli do finala. Je li pobjeda protiv Portugala znak da 'elf' ide do kraja?

Teško izborenom pobjedom otvorili su njemački nogometaši nastup u skupini B Europskog prvenstva. U prvom velikom derbiju turnira u Poljskoj i Ukrajini svladali su Portugal s 1-0.

Jedini je strijelac u Areni Lviv bio Mario Gomez u 72. minuti. Malo je toga pokazao Bayernov napadač sve dotada, ali nakon ubacivanja Samija Khedire s desne strane, portugalski su stoperi na trenutak zaspali, a Gomez glavom matirao Ruija Patricija.

Izvukli su na taj način Nijemci pobjedu u utakmici u kojoj nisu nimalo oduševili igrom ni pokazali zašto ih je većina stručnjaka svrstala u najuži krug favorita. Štoviše, više su velikih prilika u 90 minuta, posebno nakon što su primili gol, imali Portugalci koji su dvaput u nedjelju pogađali i gredu - najprije Pepe u zadnjoj minuti prvog poluvremena, a onda i Nani u 84. minuti. Manuel Neuer je u 82. minuti obranio dobar udarac inače prilično blijedog Cristiana Ronalda, a šest minuta kasnije je vratar "elfa" zaustavio još bolji pokušaj Varele. Posljednju je priliku za Portugal imao Nani u trećoj minuti sudačke nadoknade, ali njegov je udarac blokirao Holger Badstuber.

Nijemci su imali veći posjed lopte u prvom poluvremenu, ali nisu stvarali posebno kvalitetne prilike. Portugalci su igrali opreznije, ali su ipak kreirali najveću priliku u prvom dijelu - već spomenutu gredu Pepea.

Joachim Löw je, inače, u prvu momčad postavio čak sedmoricu igrača Bayerna i samo jednog iz aktualnog njemačkog prvaka Borussije Dortmund (Hummels). Zanimljivo, "elf" je došao do tek treće pobjede u posljednjih 11 utakmica u fazi natjecanja po skupinama na europskim smotrama.

Gomezov pogodak je, spomenimo i to, bio 56. njemački na europskim prvenstvima, što je više od bilo koje druge momčadi u povijesti. Nijemci su, pak, šesti put došli do pobjede u uvodnoj utakmici na Euru. U svih pet prethodnih navrata su u nastavku natjecanja došli do finala.

Europsko nogometno prvenstvo, skupina B, 1. kolo:

Danska - Nizozemska 1-0 (Krohn-Dehli 24)

Njemačka - Portugal 1-0 (Gomez 72)

Tijek utakmice: Njemačka - Portugal 1:0

90'+4 kraj utakmice. Njemačka je pobijedila 1:0.

90'+3 Još jedna šansa za Portugal. Ronaldo je odigrao povratnu loptu, a Nani je u izglednoj situaciji pogodio u leđa Badstubera.

88' Velika šansa za Portugal. Neuer je obranio udarac Varele s dva-tri metra. Sjajno su Portugalci izradili obranu Nijemaca, Oliveira je proigrao Varelu, ali on je u matnoj poziciji loše pucao.

84' Još jedna gred. Nani je najvjerojatnije htio centrirati s desne strane, no lopta je završila na gredi njemačkih vrata.

82' Oštar udarac Ronalda sa 18 metara, ali Neuer je dobro postavljen i odbija u korner.

80' Izlazi strijelac Gomez, a ulazi Miro Klose.

73' GOOOL!!! Njemačka je povela. Khedira je nabacio, a Gomez je glavom pogodio lijevi kut portugalskog vratara.

64' Brz kontru Portugalaca nije uspio okruniti Ronaldo. Boateng je u zadnji trenutak blokirao njegov udarac.

60' Žuti karton za Coentraa zbog starta na Schweinsteigeru.

46' Nijemci su krenuli ofenzivno. Odmah u prvom napadu kreirali su opasnu situaciju pred golom Ruija Patricija. Portugalci su u dva navrata u posljednji trenutak blokirali udarce njemačkih igrača.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45' Kraj prvog poluvremena.

45' Najveća šansa na utakmici. Pepe je nakon centaršuta iz kornera pogodio gredu udarem nogom, lopta se odbila točno na crtu i odbila se u polje.

40' Dobra šansa za Muellera, no pucao je plasirano pokraj gola.

31' Podolski je iz izgledne situacije pucao preko gola nakon dodavanja Lahma.

18' Ronaldo je prošao po lijevoj strani, ubacio u sredinu, no Lahm u posljednji trenutak izbacuje u korner.

13' Žuti karton za Heldera Postigu. Napravio je nesmotren prekršaj na njemačkom vrataru.

9' Mueller je dodao, a Podolski iz prve pucao. Rui Patricio opet je dobro postavljen.

2' Prva šansa za Njemačku. Mario Gomez je pucao glavom nakon centaršuta Boatenga, ali portugalski vratar je dobro postavljen.

1' Utakmica je počela. Na tribinama su Jose Mourinho i slavni Eusebio.

Sastavi:

NJEMAČKA: Neuer - Lahm, Hummels, Badstuber, Boateng - Schweinsteiger, Khedira - T. Muller, Ozil, Podolski - Gomez.

PORTUGAL: Rui Patricio - Joao Perreira, Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrao - Miguel Veloso, Joao Moutinho, Raul Meireles - Nani, Helder Postiga, Cristiano Ronaldo.