Palo čak šest golova

Nijemci slomili fanatične Grke: Četiri laka komada i svjetski rekord 'elfa'

Uvjerljivo su nogometni reprezentativci Njemačke pobijedili Grke u četvrtfinalu Europskog prvenstva. Na PGE Areni u Gdanjsku kvalitetniji je suparnik slavio 4-2 pobjedu...

Iako ponovno nisu briljirali, protiv Grka su ovaj put izabranici Joachima Löwa barem bili konkretniji: zabili su četiri gola, gotovo jednako koliko su dosad ukupno na turniru (5), u utakmici u kojoj je palo najviše golova na poljsko-ukrajinskom Euru.

Bila je ovo 15. uzastopna pobjeda "elfa" u natjecateljskim utakmicama. To je novi svjetski rekord kad su u pitanju nacionalni nogometni sastavi.

Također, plasirali su se Nijemci u polufinale velikog natjecanja četvrti put zaredom nakon svjetskih prvenstava 2006. i 2010. godine, odnosno Europskog 2008.

Kapetan Philipp Lahm doveo je Nijemce u vodstvo u 39. minuti. Bio je to njegov peti pogodak u nacionalnom dresu, a drugi na europskim prvenstvima. Zabija Lahm u pravilnim dvogodišnjim intervalima: ranije je golove za reprezentaciju postizao 2004., 2006., 2008. i 2010. godine.

Grešku u obrani favoriziranih Nijemaca Grci su iskoristili u 10. minuti drugog poluvremena. Salpingidis se nakon dobroga dubinskog ubacivanja fino probio desnom stranom i asistirao za Samarasa, na kojeg je Jerome Boateng mlitavo startao dopustivši mu da svlada Manuela Neuera.

Boateng se iskupio asistencijom za Samija Khediru u 61. minuti, nakon čega su Miroslav Klose i Marco Reus zabijali u 68. i 74. Tri su gola Nijemci tako zabili u intervalu od samo 13 minuta. Dva posljednja postigli su Klose i Reus, koje je izbornik Löw nakon rijetko viđenog pritiska iz medijskih krugova uvrstio u momčad od prve minute umjesto Marija Gomeza i Thomasa Müllera. Također je mjesto na lijevoj strani napada umjesto Lukasa Podolskog zauzeo Andre Schürrle, vrlo opasan u drugom poluvremenu.

Grci su konačan rezultat postavili u 89. minuti pogotkom Salpingidisa iz 11-erca. Bio je to drugi dosuđeni penal na ovom Euru; oba su pucali Grci.

S nova četiri postignuta pogotka Nijemci su došli do brojke od 64 gola na Europskim prvenstvima, što je više od bilo koje druge europske reprezentacije.

Idućeg četvrtka, 28. lipnja, Njemačka će u polufinalu Eura u Kijevu igrati protiv pobjednika dvoboja između Engleske i Italije.

Europsko prvenstvo, četvrtfinale:

Njemačka – Grčka 4-2 (Lahm 39, Khedira 61, Klose 68, Reus 74 / Samaras 55, Salpingidis 89-11m)

Tijek utakmice: Njemačka - Grčka 4:2

90' Kraj utakmice. Njemačka je pobijedila 4:2.

88' GOOOL!!! Salpingidis je iz jedanaesterca smanjio na 4:2. Boateng je igrao rukom u šesnaestercu.

Germany vs Greece 4:2 Salpingidis by maidb7abc

80' Goetz i Gomez su ušli umjesto Reusa i Klosea.

74' GOOOL!!! Reus povisuje na 4:1. Sifakis je obranio udarac Klosea, ali na odbijenu loptu nalijeće Reus i šalje je pod gredu.

Germany 4 - 1 Greece | 74' Reus by medi1sport

68' GOOOL!!! Miroslav Klose povisuje na 3:1. Klose je zabio glavom nakon centaršuta Ozila. Sifakis je zakasnio s izlaskom. Kloseu je to 64 pogodak za "elf". Nedostaju mu još četiri pogotka da sustigne Gerda Muellera, najboljeg strijelca u povijesti njemačke reprezentacije.

Germany 3 - 1 Greece But Klose by medi1sport

64' Nova velika šanas za Njemačku. Klose je presjekao dodavanje Grka, pa izbacio Reusa u stopostotnu šansu, ali Reus oklijeva s udarcem i Grci čiste.

63' Gekas puca preko gola iz izgledne šanse.

61' GOOOL!!! Khedira dovodi Njemačku u vodstvo sjajnim volejom nakon centaršuta Boatenga.

Germany vs Greece 2:1 Sami Khedira by maidb7abc

55' GOOOL!!! Samaras je izjednačio na 1:1. Salpingidis je probio po desnoj strani, odigrao pas prema Samarasu, a ovaj iz blizine pogađa mrežu Nijemaca.

Germany vs Greece 1:1 Samaras by maidb7abc

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Gekas i Fotakis su ušli, Ninis i Tzavellas izašli.

45' Kraj prvog poluvremena.

45' Schürrle je zaprijetio udarcem s distance. Lopta je fijuknula pokraj stative.

38' GOOOL!!! Njemačka je povela golom Lahma. Branić 'elfa' pogodio je s ruba šesnaesterca donji lijevi kut Sifakisa.

Germany vs Greece 1-0 HD on footymatches... by footy2014

36' Sifkais krajnjim naporom brani udarac Khedire.

33' Schürrle puca pokraj vrata nakon solo akcije.

32' Prvi udarac Grka u okvir vrata. Ninis je pucao s distance, ali Neuer je bio oprezan.

25' Reusa iz izgledne prilike puca jako loše.

25' Nova šansa za Njemačku. Zamalo je bio kratak Klosea.

24' Sifakis ponovno brani udarac Ozila.

23' Najbolja šansa na utakmici. Ozil je nakon sjajne akcije izašao oči u oči s Sifakisom, ali pucao je katastrofalno.

14' Žuti karton za Samarasa zbog akumuliranih prekršaja, posljednji je napravio na Schweinsteigeru. Grci su oštro krenuli.

12' Reus puca pokraj gola!

4' Poništen je pogodak Schürrleu zbog zaleđa.

2' Oštar start na Khediri.

1' utakmica je počela.

Sastavi:

Grčka: Sifakis, Maniatis, Tzavellas, Papadopoulos, Torossidis, Papastathopoulos, Makos, Ninis, Katsouranis, Samaras, Salpingidis

Zamjene: Chalkias, Tzorvas, Malezas, Fotakis, Fortounis, Fetfatzidis, Liberopoulos, Mitroglou, Gekas.

Njemačka: Neuer, Hummels, Badstuber, Lahm, Boateng, Khedira, Schweinsteiger, Özil, Schürrle, Reus, Klose

Zamjene: Wiese, Zieler, Schmelzer, Höwedes, Mertesacker, Gündoğan, Müller, Bender, Kroos, Götze, Podolski, Gomez.

Dragi navijači na Euru ili u domovini, šaljite nam svoje fotografije navijanja, slavlja i podrške hrvatskoj reprezentaciji na moj.report@novatv.hr. Najbolje ćemo objaviti na našem portalu.