Nijemci maksimalni!

Ronaldo briljirao: Dva gola za katastrofu Nizozemske na Euru!

Poznata su i druga dva četvrtfinalista Eura u Poljskoj i Ukrajini. To su Njemačka i Portugal.

Njemačka je u Lvivu slavila 2-1 protiv Danske, dok je Portugal identičnim rezultatom u Harkivu savladao Nizozemsku dvama golovima Cristiana Ronalda. Nizozemska je tako Euro završila s tri poraza.

Uoči posljednjeg kola aktualni svjetski viceprvaci Nizozemci imali su teoretske šanse za prolaz dalje pobjedom od dva ili više golova razlike protiv Portugala, uz pobjedu Njemačke nad Danskom. I dok je Njemačka svoj dio posla obavila, Nizozemci to nisu bili u stanju usprkos činjenici da je njihov izbornik Bert van Marwijk izrotirao sastav, ubacio Rafaela van der Vaarta i Klaas-Jana Huntelaara od prve minute i zaigrao puno ofenzivnije.

"Oranju" je protiv Portugala pripalo tek prvih nešto više od deset minuta, a nakon toga je Portugal zagospodario terenom. Zabio je Van der Vaart sjajnim dalekometnim udarcem ljevicom s nekih dvadesetak metara malo iskosa s desne strane u dalji kut nemoćnog vratara Ruija Patricija i doveo Nizozemce u vodstvo. No, to je bilo praktički sve što je razjedinjena nizozemsa momčad napravila, a Portugal predvođen Cristianom Ronaldom je došao do preokreta i pobjede.

Ronaldo je zabio dva gola, u 28. i 74. minuti, a pogodio je još u dva navrata i okvir gola. Kod oba je gola Ronaldu asistirao Nani. Kod prvog ga je sjajno proigrao u prostor, da bi najbolji igrač Reala poslao mirno loptu u bliži kut, dok je kod drugog Ronaldo okrunio sjajan kontranapad koji je potegnuo Joao Moutinho još na portugalskoj polovici. Ronaldo je nakon asistencije Nanija na drugu stativu smirio loptu u kaznenom prostoru i mirnu ju poslao u bliži kut nemoćnog Maartena Stekelenburga.

Bili su to Ronaldov 33. i 34. gol u 93. nastupu, čime je postao sedmi različiti igrač u povijesti koji se upisao među strijelce na tri različita Eura, nakon Ibrahimovića, Henryja, Šmicera, Postige, Klinsmanna i Nuna Gomesa.

Nizozemska, koja je uoči natjecanja proglašena jednim od najvećih favorita natjecanja, napušta Euro bez osvojenog boda.

U drugoj utakmici Danci su pružili sjajan otpor favoriziranim Nijemcima, ali više od časnog poraza nisu uspjeli. Poveo je "elf" u 19. minuti golom Lukasa Podolskog, koji je tako na savršen način obilježio svoj jubilarni 100. nastup za njemačku reprezentaciju. Zabio je krilni napadač Arsenala nakon proigravanja petom Marija Gomeza. Izjednačili su Danci samo pet minuta kasnije kada je Michael Krohn-Dehli glavom nakon asistencije Nicklasa Bendtnera pospremio loptu iza Manuela Neuera. Lars Jacobsen izveo je korner, Bendtner je glavom pronašao veznjaka Brøndbyja, a ovaj također glavom postigao svoj drugi gol na natjecanju.

Imali su Danci prilika za vodstvo, a posebice treba istaknuti pokušaj Jakoba Poulsena tik uz vratnicu iz 51. minute. No, nisu uspjeli postići gol, za razliku od Nijemaca koji su poentirali u 80. minuti. Za pobjednički gol "elfa" zaslužni su igrači Bayera Andre Schürrle i Lars Bender. Schürrle je sjajno uposlio Bendera na desnoj strani, a ovaj je preciznim prizemnim udarcem u dalji kut savladao Stephana Andersena.

Njemački izbornik Joachim Löw postavio je Bendera u udarnih 11 umjesto suspendiranog Jeromea Boatenga, a branič "apotekara" mu je uzvratio na najbolji mogući način, prvijencem u dresu "elfa".

Njemačka će u četvrtfinalu igrati protiv Grčke, dok će Portugalci snage odmjeriti protiv Čeha.

Rezultati 3. kola skupine B:

Njemačka – Danska 2:1 (Podolski 19, Bedner 80 / Krohn-Dehli 24)

Portugal - Nizozemska 2:1 (Van der Vaart 11 / Ronaldo 28, 74)

4. Nizozemska 3 0 0 3 0

Tijek utakmice Portugal - Nizozemska....

Kraj utakmice....

90' - Vratnica Cristiana Ronalda!

89' - Van Persie puca zamalo pored gola.

86' - Opet je Nani pokušao, ali jošjednom puca preko gola.

85' - Nani puca preko gola nakon sjajne kontre. Imao je i Ronalda na drugoj vratnici, ali Nani se odlučio na lob udarac koji je završio na gornjem dijelu mreže.

83' - Vratnica Van der Vaarta! Kakav udarac desnom nogom!

80' - GOOOOOOL! Bender za 2:1 za Nijemce!

74' - GOOOOOOOL! Ronaldo je sada zabio nakon asistencija Nanija. 2:1!

72' - Promašaj Eura! Savršeno je Ronaldo dao loptu Naniju koji nevjerojatno promašuje prazan gol s pet-šest metara. Stekelenburg je ovo čudesno obranio, ali više je to promašaj Nanija. Katastrofalna reakcija...

60' - Postiga je bio u zaleđu pa mu je gol poništen.

53' - Vlaar je mogao dovesti Oranje u vodstvo. Pucao je ipak glavom pored gola na odličan ubačaj Sneijdera.

48' - Opet je krenulo ludo. Ronaldo se spetljao u 16-ercu Nizozemske.

Kraj prvih 45 minuta... Iako su Nizozemci poveli lijepim golom Van der Vaarta, Portugal je bio daleko bolja momčad u prvih 45 minuta.

40' - Ronaldo pucao pored gola.

35' - Ronaldo puca glavom malo pokraj vratnice. Pet sjajnih prilika Portugalaca.

33' - Portugalci igraju sjajno na krilima Ronalda koji je sad opalio s 30 metara. Vratar Nizozemske je morao boksati...

28' - GOOOOOOL! Ronaldo je izjednačio na 1:1!

24' - GOOOOOOL! Krohn-Dehli izjednačio za Dansku!

23' - Ronaldo glavom puca, ali brani Stekelenburg. Fantastična utakmica. I jedni i drugi jurišaju na gol.

19' - GOOOOOOL! Podolski za 1:0 Njemačke protiv Danske!

18' - I treća prilika Portugala um par minuta. Raul Meireles je pucao pored vrata.

17' - Kakav promašaj Postige. Ipao je sam prema vrataru i promašio. Bila je to velika greška nizozemske obrane koja je gurnula Postigu u šansu. Na kraju je obranio Stekelnburg.

16' - Uf, vratnica Ronalda. Vukao je loptu po lijevoj strani, a onda se sjurio prema sredini i opalio po golu. Srećom po Stekelenburga, pogodio je tek vanjski dio vratnice.

11' - GOOOOOOOL! Van Der Vaart za 1:0 s 20 metara! Robben mu je proslijedio loptu, a igrač Spursa pogodio u suprotni kut.

8' - Gužva u 16-ercu Nizozemske. Ipak je sviran prekršaj nad Stekelenburgom.

7' - Ronaldo pogađa živi zid iz slobodnog udarca.

4' - Sneijder puca preko vrata nakon dobre akcije Nizozemaca.

3' - Huntelaar je pokušao prevariti Ruija Patricija, ali udarac glavom bio je preslab.

1' - Počeo je rasplet u skupini C. U Harkivu igraju Portugal i Nizozemska, a u Lavovu Njemačka i Danska.