Stota utakmica, dva gola

Xabi Alonso junak, Španjolska u polufinalu na Ronaldov Portugal!

Nogometna reprezentacija Španjolske treći je polufinalist Europskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini. Izabranici Vicentea del Bosquea su u četvrtfinalu s 2-0 bili bolji od Francuske...

Španjolska je polufinalni sraz protiv Portugala izborila ponajviše zahvaljujući učinkovitoj igri u napadu čovjeka inače zaduženog za defanzivne zadatke – Xabija Alonsa.

Nogometašu Real Madrida je ovo bila 100. utakmica za "furiju", a istu je obilježio s dva pogotka kojima je odveo svoju momčad u polufinale.

Španjolci su poveli u 19. minuti prvog dijela nakon sjajnog proigravanja Inieste, prodora Jordija Albe po desnoj strani francuske obrane, te milimetarski točnog ubacivanja za spomenutog Xabija Alonsa koji glavom pogađa suprotan kut od onog u koji je krenuo vratara "trikolora" – Lloris.

Bio je to najbrže primljeni pogodak Francuza u svim utakmicama otkako ih vodi Laurent Blanc, te 20. pogodak glavom na ovom Euro što je ujedno i rekord. Naime, ni na jednom prvenstvu dosada, otkako se igra u ovakvom sustavu, nije postignuto više od 17 pogodaka glavom (Euro 2004. godine).

Do kraja poluvremena nije se moglo vidjeti ništa značajnije ni od Francuske, ni od Španjolske, pa se na predah otišlo s minimalnom prednošću "furije". Ni nastavak nije ponudio žarko priželjkivani vatromet, a najbolju je priliku u nastavku promašio Cesc Fabregas kojeg je Xavi idealno uposlio u prazan prostor, ali je njegov pokušaj zaobilaženja naslutio Lloris i blokirao.

U 90. minuti utakmice talijanski sudac Nicola Rizzoli dosudio je, možda malo i prestrogo, kazneni udarac za Španjolce, a isti je realizirao "slavljenik" Xabi Alonso. Bio je to ujedno 15. pogodak defanzivno-veznog igrača Real Madrida u dresu španjolske reprezentacije. Treba istaknuti i da je veznjak Barcelone, Xavi Hernandez, večerašnjom izvedbom stigao do brojke od 734 točnih dodavanja na Euru čime je pretekao legendarnog Zinedinea Zidanea koji je dosada bio rekorder sa 707.

Španjolska je ovom pobjedom prekinula i jednu negativnu tradiciju protiv Francuske. Naime, ovo je bila prva pobjeda "furije" nad Francuskom na velikim natjecanjima. Upravo su "trikolori" bili ti koji su posljednji izbacili Španjolce i to sa Svjetskog prvenstva 2006. godine u Njemačkoj (2-1). Spomenimo i da nevjerojatan niz neprimanja pogodaka u nokaut fazi turnira španjolskih nogometaša i dalje traje. Naime, ni na Euru 2008. godine, a ni na Svjetskom prvenstvu 2010., Španjolska nije primila nijedan pogodak nakon prolaska skupine, odnosno na putu do naslova nakon grupne faze.

Za četiri dana će na ovoj istoj Donbass Areni u Donjecku, kartu za finale Španjolska pokušati izboriti protiv Cristiana Ronalda i njegovog Portugala koji je s minimalnih 1-0 u svom četvrtfinalu bio bolji od Češke.

Euro 2012., četvrtfinale:

Španjolska - Francuska 2-0 (Xabi Alonso 19, 90+1)

Tijek utakmice: Španjolska - Francuska 2:0

90' Kraj utakmice.

88' GOOOL!!! Xabi Alonso povisio je na 2:0 iz jedanaesterca. Revelliere je gurnio Pedra s leđa.

szólj hozzá: Spain vs France 2:0 Xabi Alonso

70' Izgledna situacija za Riberyja. Probio je po lijevoj strani, ali dao je malo predugačak for, tako da je pucao praktički iz mrtvog kuta. Casillas je uz malo nesigurnosti ukrotio loptu.

67' Izlazi Fabregas, ulazi Torres.

64' Pedro je ušao umjesto Davida Silve kod Španjolaca, a kod Francuza Nasri umjesto Maloude i Menez umjesto Debuchyja.

62' Lloris je sjajno intervenirao ispred Fabregasa. Bila je to situacija "oči u oči". Na rubu šesnaesterca Francuski golman bacio se u noge Fabregasu i odnio loptu. Fabregas je došao prvi do lopte, ali niju je uspio dovoljno skrenuti.

60' Ribery je centrirao, a Debuchy glavom puca preko grede.

58' Nema ozbiljnijih šansi.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45' Kraj prvog poluvremena.

38' Pique iz izgledne prilike glavom puca visoko preko gola.

32' Casillas brani udarac Cabayea iz slobodnog udarca.

19' GOOOL!!! Španjolska je povela, strijealc je Xabi Alonso. Nakon centaršuta Jordija Albe s lijeve strane na drugu stativu, Alonso je natrčao iz pozadine i pospremio loptu u mrežu. Španjolska je realizirala prvu šansu na utakmici. Alonso je postigao pogodak u svojem 100. nastupu za španjolsku reprezentaciju.

18' igra se bez posebnih ubuđenja. Francuzi se brane, Španjolci napadaju.

8' Xabi Alonso pokušao je iznenaditi Llorisa iz velike udaljenosti, no francuski vratar bio je oprezan.

4' Fabregas je pao u šesnaestercu Francuske, traži jedanaesterac, ali sudac je samo odmahnuo rukom.

1' Utakmica je počela.

„Furija“ ima loša iskustva s „tricolorima“. U šest međusobnih natjecateljskih utakmica Španjolska nije ostvarila niti jednu pobjedu, a doživjela je čak pet poraza, uključujući i onaj u finalu Eura 1984., te četvrtfinalu 2000., kada je za Francusku igrao njen trenutačni izbornik Laurent Blanc.

Francuska je izbacila Španjolsku u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva 2006., a od tog poraza „furija“ je ostvarili fantastičan niz pobjedu i do danas je okusila gorčinu poraza u natjecateljskim utakmicama samo protiv Švicarske, u prvoj utakmici u skupini SP-a 2010. No, taj poraz Španjolce nije skupo stajao, jer su na kraju postali svjetski prvaci, po prvi put u svojoj povijesti, a prije toga su osvojili Euro 2008. bez ijednog poraza.

Usprkos brojnim kritikama španjolski izbornik Vicente Del Bosque ponovno će na travnjak izvesti momčad bez klasičnog napadača. U špicu će zaigrati Cesc Fabregas, kao što je to bilo protiv Italije u skupini. Blanc je izjavio kako su Italija i Hrvatska pokazale kako se treba igrati protiv Španjolske, pa se može očekivati da će Francuska demonstrirati sličnu taktiku. No, ni Italija, a niti Hrvatske nisu uspjele pobijediti. Hoće li to uspjeti "tricolorima"?

Sastavi:

Francuska: Lloris, Réveillère, Rami, Koscielny, Clichy, Debuchy, Cabaye, Ribéry, Malouda, M'Vila, Benzema
Zamjene: Mandanda, Carrasso, Evra, Valbuena, Nasri, Matuidi, Ménez, Diarra, Martin, Ben Arfa, Giroud.

Španjolska: Casillas, Piqué, Ramos, Arbeloa, Alba, Iniesta, Xavi, Fàbregas, Alonso, Busquets, Silva
Zamjene: Valdés, Reina, Albiol, Martínez, Juanfran, Cazorla, Navas, Pedro Rodríguez, Torres, Negredo, Mata, Llorente.

Dragi navijači na Euru ili u domovini, šaljite nam svoje fotografije navijanja, slavlja i podrške hrvatskoj reprezentaciji na moj.report@novatv.hr. Najbolje ćemo objaviti na našem portalu.