Hajduk želi preuzeti vodstvo

Može li Dinamo ostati neporažen na Poljudu?

U večerašnjem derbiju Hajduka i Dinama u Splitu pada odluka tko će diktirati tempo s vodećeg mjesta HNL-a u nastavku prvenstva. Dinamo ne zna za poraz na Poljudu u posljednje tri utakmice…

Zimska kupovina je završila, kao i pripreme. Vrijeme je za veliki obračun na Poljudu o kojem se govori i piše posljednjih mjesec i pol.

Hajduk već čitav niz godina nije izgledao ovako dobro. U prvom dijelu sezone Ante Miše izvrsno je posložio momčad i nanizao pregršt trijumfa s kojima se približio na samo bod od vodećeg Dinama. Sada pojačani Vejićem, Brkljačom i Tamosovim Hajduk želi titulu prvaka, o kojoj navijači sanjaju još od 2005. godine.

Obrana je jaka karika 'Bilih'. Pouzdani golman Subašić ispred sebe će imati četvorku Buljat, Vejić, Pandža i Strinić, koji bi mogli imati puno posla s neugodnim napadačima Modrih Mandžukićem i Slepičkom, ali u stanju su se s njima nositi.

Vezni red Hajduka slovi kao najjači u ligi: Skoko, Andrić, Gabrić i Ibričić trebali bi stvoriti određenu prednost na terenu, a na Kaliniću je da zabija u svom stilu, jer poznato je da kad njemu ne ide i Hajduk stoji. Nema sumnje, Splićani imaju momčad koja je u stanju pobijediti, publika će ih nositi svih 90 minuta, no pitanje je hoće li izdržati pritisak uzavrelog Poljuda.

Iako je Hajduk mnogo uspješniji u velikim derbijima na Poljudu od osnutka HNL-a, Dinamo u posljednje tri utakmice nije izgubio u Splitu, a trener Vlak pokušat će nastaviti tu sjajnu seriju. Stigla su impresivna pojačanja na Maksimir u prijelaznom roku: Robert Kovač, Slepička i Callelo igrači su koji mogu igrati i u boljim europskim klubovima.

Za Mirka Hrgovića, koji je najavljen u sastavu, ovo bi mogla biti jako teška utakmica, jer Torcida ga neće štediti. Roberta Kovača pak očekuje prvi hrvatski veliki derbi u životu i bit će zanimljivo vidjeti kako će rukovoditi obranom 'Modrih' ispred vratara Butine.

Koliko je vezna linija Dinama dobra teško je reći, no u njoj definitivno ima puno talenta: Callelo i Vrdoljak solidni su u razbijanju protivničke igre, a Sammir i Badelj trebali bi svojim kreativnim potezima prema naprijed stvoriti prilike za renomirane napadače Mandžukića i Slepičku, od kojih se puno očekuje na Poljudu. Sve u svemu, po kvaliteti igrača Dinamo ima određenu prednost nad Hajdukom, no na terenu to i ne mora biti odlučujuća prednost.

Večeras se u Splitu očekuju jako teški uvjeti za igru. Snažna bura mogla bi igračima maksimalno otežati posao, a navijači će se definitivno smrznuti, pa makar skakali i urlali od prve do posljednje minute. Svejedno, s puno zanimanja iščekujemo prvi sučev zvižduk, koji je na rasporedu u 20:15.