Slovence spasio autogol, Nizozemci razbili Šveđane

U kvalifikacijama za Euro 2012. Slovenija je protiv Estonije došla do važne pobjede u gostima, a Nizozemska je s 4:1 glatko razbila Švedsku...

Aktualni svjetski doprvaci, nogometaši Nizozemske, uvjerljivo nastavljaju put prema Europskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini 2012. godine. U dvoboju četvrtog kola skupine E europskih kvalifikacija igrači Berta van Marwijka na Amsterdam Areni su pobijedili Švedsku 4-1.

Klaas-Jan Huntelaar zabio je nova dva gola za svoju reprezentaciju te s osam golova ukupno u četiri utakmice vodi na ljestvici najboljih strijelaca kvalifikacija. Dva je gola osim njega također postigao i 24-godišnji veznjak PSV-a Ibrahim Afellay.

Šveđanima nije puno pomogao puni angažman Zlatana Ibrahimovića, koji je odradio svih 90 minuta u gostujućoj momčadi.

Odličan je posao ovog mjeseca napravio Dick Advocaat. Izbornik Rusije sa svojim je igračima došao do dvije gostujuće pobjede. Nakon Republike Irske u petak (3-2) pobijedili su Rusi i Makedonce u Skopju 1-0. Gol odluke zabio je Aleksandr Keržakov već u osmoj minuti.

U istoj su skupini u Žilini remizirali Slovaci i Irci. Bili su gosti bliže trobodu, ali je Robbie Keane u 45. minuti promašio penal pri rezultatu 1-1.

U dvoboju skupine C Slovenija je u Tallinnu pobijedila Estoniju 1-0. Sidorenkov je zabio autogol u 67. minuti. Slovenski izbornik Matjaž Kek time je došao do 17. pobjede na klupi reprezentacije. Rekorder Srečko Katanec sada mu bježi samo jednu pobjedu.

Švicarska je pak došla do prve pobjede u skupini G. Nakon dva uvodna poraza, od Engleza i Crnogoraca, momčad Ottmara Hitzfelda na St. Jakob Parku u Baselu uvjerljivo je nadigrala Wales pobijedivši 4-1. Stocker je zabio dva, Streller i Inler po jedan, dok je jedini gol za Velšane zabio Gareth Bale.

Vrlo dramatičnu utakmicu odigrale su u A skupini u Bruxellesu Belgija i Austrija, bilo je 4-4! Gosti su do 87. minute vodili s 3-2, a na kraju su spasili jedan bod pogotkom Harnika u trećoj minuti sudačke nadoknade.

Belgija je povela u 11. minuti golom Vossena, no, Schiemer u 14. i Arnautović u 29. minuti poentirali su za preokret i vodstvo gostiju. Izjednačio je Fellaini u 47. minuti, a Schiemer je svojim drugim pogotkom u 62. minuti ponovno doveo goste u vodstvo.

No, Scharner je u 68. minuti dobio crveni karton, a Belgija je brojčanu prednost okrunila golovima Ogunjimija u 87. minuti i Lombaertsa u 90. Ipak, Harnik je uspio pogoditi za bod Austrije, koja je druga na ljestvici sa 7 bodova iz tri susreta. Vodeća je Njemačka s maksimalnih 12 bodova iz četiri ogleda, dok je Belgija u istom broju nastupa osvojila samo 4 boda.

SKUPINA A:
Baku: Azerbejdžan - Turska 1-0 (Sadigov 38)
Astana: Kazahstan - Njemačka 0-3 (Klose 49, Gomez 76, Podolski 85)
Bruxelles: Belgija - Austrija 4-4 (Vossen 11, Fellaini 47, Ogunjimi 87, Lombaerts 90 / Schiemer 14, 62, Arnautović 29, Harnik 90+3)

SKUPINA B:
Erevan: Armenija - Andora 4-0 (Čazarjan 4, Mčhitarjan 16, Movsisjan 33, Pizzelli 52)
Žilina: Slovačka - Irska 1-1 (Durica 36 / St. Ledger 16)
Skopje: Makedonija - Rusija 0-1 (Keržakov 8)

SKUPINA C:
Toftir: Farski Otoci - Sjeverna Irska 1-1 (Holst 60 / Lafferty 76)
Tallinn: Estonija - Slovenija 0-1 (Sidorenkov 66-ag)

SKUPINA D:
Minsk: Bjelorusija - Albanija 2-0 (Rodionov 10, Krivec 77)
Metz: Francuska - Luksemburg 2-0 (Benzema 22, Gourcuff 76)

SKUPINA E:
Helsinki: Finska - Mađarska 1-2 (Forssell 86 / Szalai 50, Dzsudzsak 90+5)
Serravalle: San Marino - Moldavija 0-2 (Josan 20, Doros 86-11m)
Amsterdam: Nizozemska - Švedska 4-1 (Huntelaar 4, 55, Afellay 37, 59 / Granqvist 69)

SKUPINA G:

Švicarska - Wales 4-1 (Stocker 8, 89, Streller 21, Inler 82-11m / Bale 13)

SKUPINA H:
Kopenhagen: Danska - Cipar 2-0 (Rasmussen 48, Lorentzen 81)

SKUPINA I:
Vaduz: Lihtenštajn - Češka 0-2 (Necid 12, Kadlec 29)
Glasgow: Škotska - Španjolska 2-3 (Naismith 58, Pique 66-ag / Villa 44-11m, Iniesta 55, Llorente 79)