Kvalifikacije Euro 2012

Francuzi opet kiksali s Bjelorusijom, Nijemci slavili u Beču

Diljem europskih travnjaka igrane su kvalifikacijske utakmice za plasman na Europsko nogometno prvenstvo 2012. godine...

Njemačka nogometna reprezentacija zadržala je stopostotan učinak u kvalifikacijskoj skupini A gostujućom 2-1 pobjedom nad Austrijom na stadionu Ernst Happel u Beču.

Oba je gola za "elf" postigao najbolji ovosezonski bundesligaški strijelac Mario Gomez, a pobjedničkog je zabio u 90. minuti susreta nakon ubacivanja Philippa Lahma. Njemačka sada ima 18 bodova iz šest utakmica, dok je Austrija ostala na tek sedam bodova.

U ostale dvije utakmice ove skupine Kazahstan je s 2-1 u Astani pobijedio Azerbajdžan, dok su Belgija i Turska u Bruxellesu u borbi za drugo mjesto podijelili bodove odigravši 1-1. Takvim raspletom zacijelo mogu biti zadovoljniji Turci, budući su Belgijci kod rezultata 1-1 u 75. minuti propustili realizirati jedanaesterac, točnije nije ga iskoristio Alex Witsel.

U skupini C, Slovenci su usprkos igraču manje od 25. minute (isključen Marko Šuler) savladali Farske Otoke u gostima s 2-0 golom Tima Matavža i autogolom Rogvija Baldvinssona. U drugom susretu skupine Italija je s uvjerljivih 3-0 u Modeni pobijedila Estoniju, a golove za "azzurre" zabili su Giuseppe Rossi, Antonio Cassano i Giampaolo Pazzini.

U skupini D, Rumunjska je s 3-0 u Bukureštu deklasirala Bosni i Hercegovinu, dok je Francuska odigrala tek 1-1 na gostovanju kod Bjelorusije. Rumunjski junak bio je Ciprian Marica s dva postignuta gola, dok je jednog zabio i Adrian Mutu. Valje reći da su Bosanci mogli i teže stradati, ali je Cristian Sapunaru 15-ak minuta prije kraja propustio realizirati jedanaesterac. Francuska je u Minsku gubila autogolom Erica Abidala iz 20. minute, ali je stvari na početak vratio samo dvije minute kasnije Florent Malouda.

U skupini E Švedska je očekivano lako pobijedila Moldaviju u gostima 4-1, dok je je Finska teškom mukom savladala San Marino, također na gostovanju, s 1-0.

Rijetku pobjedu upisao je Lihtenštajn u skupini I, te je na Rheinparku u Vaduzu savladao Litvu 2-0. Za Lihtenštajn je to prva pobjeda u natjecateljskom susretu nakon skoro četiri godine, a za nju su zabili Philippe Erne i Michele Polverino. Prethodnu posljednju pobjedu u službenom susretu Lihtenštajn je ostvario 2007. kada je u kvalifikacijama za Euro savladao Island s 3-0.