Kao nikad prije

Brojke otkrivaju sve: Evo zašto je poraz od Estonije sramotan

Hrvatska nogometna reprezentacija doživjela je neugodan šamar na Baltiku.

Nogometna reprezentacija Estonije postala je najlošije rangirana reprezentacija na FIFA-inoj ljestvici koja je ikada pobijedila Hrvatsku.

Estonci trenutačno drže 119. mjesto na ljestvici FIFA-e u društvu Nikaragve, Surinama i Sjeverne Koreje, dok je Hrvatska na 16. poziciji.

Do sada najlošije rangirana reprezentacija koja je ikad pobijedila Hrvatsku bila je Makedonija. U susretu igranom 17. studenog 2007. Hrvatska je u Skoplju izgubila 0:2. Makedonija je tada bila 75. na svijetu. Međutim, taj poraz nije bio važan jer su Vatreni i prije osigurala plasman na Europsko prvenstvo u Austriji i Švicarskoj 2008.

U ožujku 2011. hrvatska reprezentacija je u Tbilisiju izgubila od Gruzije 0:1 koja je tada bila 73. na ljestvici FIFA-e. Bio je to susret u kvalifikacijama za EP 2012.

Hrvatska do sada samo dva puta u svojoj povijesti nije uspjela pobijediti reprezentaciju koja je se nalazila izvan TOP 100.

U rujnu 2005. je odigrala 1:1 na gostovanju u La Valletta protiv Malte koja je tada bila 138. na svijetu. Bio je to dvoboj kvalifikacija za SP 2006. godine. Hrvatska, koju je tada vodio Zlatko Kranjčar je povela u 19. minuti golom njegova sina Nike, a izjednačio je Stephen Wellmann u 74. minuti.

U rujnu 2015. godine Vatreni su odigrali 0:0 kod Azerbajdžana, tada 110. reprezentacije svijeta. Azerbajdžan je vodio Robert Prosinečki, a hrvatsku vrstu Niko Kovač.

Tko je najviše kriv za povijesni debakl Hrvatske u Estoniji?

Ukupno glasova:

Luts srušio Ćirića

Inače, pogodak Siima Lutsa u 57. sekundi najbrži je ikad kojeg je primila hrvatska nogometna reprezentacija. Do sada je rekord držao Makedonac Saša Ćirić koji je zatresao mrežu Vatrenih u drugoj minuti utakmice u kvalifikacijama za Euro 2000. U susretu igranom 14. listopada 1998. godine u Zagrebu Ćirić je zabio vodeći gol već u drugoj minuti. Hrvatska je izjednačila u 16. minuti golom Davora Šukera, a u 45. minuti je za 2:1 zabio Zvonimir Boban. Dževdet Šainović je u 55. minuti izjednačio, a Boban je u 70. minuti donio pobjedu hrvatskoj vrsti.

Rekord je trajao 19 godina, dok se nije pojavio Luts upisavši se u povijest hrvatske nogometne reprezentacije.

Najbrži golovi koje je Hrvatska primila:

1. Estonija - Hrvatska 3:0 (prijateljska 2017.) - Siim Luts (1. minuta)

2. Hrvatska - Makedonija 3:2 (kvalifikacije za Euro 2000.) - Saša Ćirić (2. minuta)

3. Hrvatska - Portugal 0:3 (EP 1996) - Luis Figo (4. minuta)

4. Hrvatska - Češka 1:1 (5-2-11m, Kup kralja Hasana 2, 1996.) - Radek Drulak (4. minuta)

5. Ukrajina - Hrvatska 1:1 (Kvalifikacije za SP 1998) - Andrij Ševčenko (4. minuti)...