Hrvatska nakon 15 godina osigurala Svjetsko prvenstvo

Hrvatski košarkaši pobjedom protiv Rusije 76:69 osigurali su plasman na SP u Turskoj 2010. godine.

Hrvatski košarkaši nakon punih 15 godina vidjet će Svjetsko prvenstvo. Nakon jučerašnjeg tragičnog poraza protiv Slovenije izabranici Jasmina Repeše ipak su smogli snage i pobijedili Rusiju koja ih je na ovom Eurobasketu već jednom pobijedila u grupi (59:62).

Bila je to očekivano tvrda utakmica od samog početka, no Rusi u drugoj četvrtini zbog nekoliko naših izgubljenih lopti (Nicević, Kasun, Lončar) odlaze na osjetniju prednost (29:36). Pred sam kraj Vorončević pogađa tricu za visokih +10 Rusa, ali Ukić prije poluvremena polaganjem smanjuje na 8 razlike (41:33).

I onda renesansa u drugom poluvremenu, proigrao je Rozić, oduzeo nekoliko lopti, zabio tricu, te smo u samo 7 minuta nastavka otišli na 6 koševa viška, serijom 20-6. Uporni Rusi nisu tek tako odustali, posljednji put izjednačili su na 65:65, no iskusni Nicević sa 4 poena zaredom odvodi naše na +4.

Rusi su uspjeli smanjiti na 3 razlike ali Ukić tricom podiže na nedostižnih 73:67. Do kraja smo bili koncentrirani u izvođenju slobodnih bacanja i osigurali odlazak na SP. Zadnji put tamo smo bili 1994. godine u Kanadi.

Najbolji kod naših bili su Ukić sa 18 poena i 8 asistencija, te Marin Rozić sa 14 poena i samo jednim promašajem iz igre. Sutra nas u borbi za 5. mjesto na EP čeka Francuska koja je svladala Tursku 80:68.

Tijek utakmice:

(Kraj)

76:69 - Rozić stavlja oba bacanja, Rusi promašuju za tricu i to je pobjeda Hrvatske! Idemo na SP u Tursku.

74:69 - Kus pogađa prvo slobodno bacanje, drugo promašuje ali hvata loptu, Rusi prave novi prekršaj na Roziću

73:69 - Bykov pogađa 2 bacanja, Hrvatska ima napad 20 sekundi do kraja

73:67 - Minutu do kraja, s istekom napada Ukić pogađa tricu, nadajmo se vrijednu odlaska na SP

69:67 - Bykov prolazi kraj Lončara za lagano polaganje, 2 min su do kraja

69:65 - Još jednom dobra igra 2 na 2 naših, Ukić za Nicevića koji sjajnim šutem pogađa za plus četiri naših

67:65 - Vratio se Ukić i odmah dobro asistirao za Nicevića koja stavlja dvicu

65:65 - Planinić promašuje čisti zicer, sam ispod koša, kazna je ubrzo stigla, Bykov sam ko duh pogađa tricu za izjednačenje

64:60 - Rozić se dobro zagradio i položio, zaradio dodatno slobodno bacanje i povisio na 4 razlike

58:58 - Mc Carty pogađa oba slobodna bacanja, i u posljednju četvrtinu ulazi se s izjednačenim rezultatom

58:56 - Rusi su došli do minimalne prednosti ali neprimjetni Kus konačno pogađa tricu. Kraj treće četvrtine, imamo 2 koša prednosti

55:54 - Rusi se vraćaju u igru, Vorončević na isteku napada pogađa preko Lončara

55:50 - Ukić ponovno solo akcijom zabija preko visokih ruskih centara

53:47 - Sjajan preokret naših. Lončar dvaput zaredom pogađa za osjetnije vodstvo od 6 razlike, 22-6 naših u 7 minuta igre u nastavku

47:47 - Rozić pogađa tricu! Rusi uzvraćaju iz slobodnih bacanja. Evo nas ponovno na početku, djelujemo jako dobro

43:45 - Sjajna serija naših! Zozulin radi nesportsku grešku, Popović pogađa oba bacanja, zatim Kasun zakucava, a nakon promašaja Rusa Rozić stavlja dvicu

37:45 - Drugo poluvrijeme počelo je koš za koš, Bykov je povisio na 10 razlike, ali Ukić ponovno vraća na 8 razlike

33:41 - Ukić preko ruskih divova uspijeva nekako ubaciti loptu kroz obruč. Poluvrijeme. Ne sluti na dobro, ali ništa nije gotovo...

31:41 - Popović polaže iz očaja, ali Vorončević odmah tricom diže na visokih 10 razlike za Rusiju

29:36 - Planinić je zabio tricu, ali Rusi odmah uzvraćaju s dva poena

26:32 - Rusi imaju najveću prednost, tri minute do poluvremena

26:30 - Trica Vorončevića, Rusi nam bježe na 4 razlike

24:26 - Rusi nam se šetaju pod košem, Zozulin zabija dvicu i dodatno bacanje

24:21 - Kasun se vratio na parket i odmah zabio 4 poena u nizu

20:16 - Suci konačno sviraju prekršaj na Vujčiću, Vujo stavlja dva bacanja

18:14 - Planinić preko ruke pogađa za 4 razlike, serija naših 6-0. (Kraj 1. četvrtine)

12:14 - Monya pogađa novu tricu, već četvrtu rusku, ponovno grjiešimo u napadu

12:9 - Rusi ponovno pogađaju tricu, ali Kasun uzvraća dvicom

10:6 - Dobro otvaranje Ukića, pogađa tricu i donosi nam 4 razlike

5:6 - Ukić smanjuje na 1 razlike nakon što su Rusi utrpali još jednu tricu

1:3 - Prvi koš iz igre zabijaju Rusi, trica Monye za rusko vodstvo