Tužan oproštaj od Eurolige

Tabakova Caja Laboral razbila Cedevitu za Top 16

Košarkaši Caje Laboral, koje vodi hrvatski stručnjak Žan Tabak, domaćom pobjedom nad Cedevitom 97-70 u 10. kolu C skupine Eurolige osigurali su plasman u Top 16 fazu…

Šansu za plasman u daljnje natjecanje imao je i Emporio Armani iz Milana, kojem je trebala pobjeda u Pireju nad Olympiacosom i pobjeda Cedevite u Vitoriji. Nije se dogodilo niti jedno niti drugo. Olympiacos je slavio u dramatičnoj utakmici s 82-81.

Cedevita je u Vitoriji dobila prvu četvrtinu sa 17-15, ali je u drugoj domaćin bio bolji sa 34-13 i u tom periodu je praktički već osigurao pobjedu.

Fabien Causeur ubacio je 23 poena kod domaćina, šutirajući trice 5-5. Nemanja Bjelica ubacio je 22 poena, također uz odličan šut. Gađao je 7-7 za dva poena, 2-3 trice i 2-4 slobodna bacanja.

Francuski 29-godišnji košarkaš Mickaël Gelabale bio je najbolji u Cedeviti. Ubacio je 12 poena bez promašaja, jer je gađao 4-4 za dva poena i 4-4 iz slobodnih bacanja. Dodao je i 4 skoka. Dostojno se oprostio od dresa Cedevite, jer karijeru nastavlja u Valenciji koju vodi naš Velimir Perasović.

Uz njega, valja izdvojiti i Gorana Sutona koji je također postigao 12 koševa, uz 7 skokova. Bracey Wright postigao je 11 koševa, a Lukša Andrić 10.

Tabakovi igrači pogodili su čak 15 trica iz 21 pokušaja, a Cedevita je pogodila 6 od 21 trice.

Cedevita je, tako, okončala natjecanje u Euroligi s dvije pobjede i 8 poraza.

Prvo mjesto u skupini osvojio je Žalgiris (8-2), koji je u Kaunasu svladao Anadolu Efes sa 71-53. Najefikasniji u Žalgirisu bio je Paulius Jankunas s 18 koševa. Hrvatski košarkaši Marko Popović i Mario Delaš postigli su po 10 koševa za litavskog prvaka. Popović je do tog učinka stigao bez promašaja u nepunih 17 minuta igre, jer je gađao 3-3 za dva poena, 1-1 trice i 1-1 slobodna bacanja. Dodao je četiri asistencije, najviše kod domaćina, te jednu osvojenu loptu. Mario Delaš je odigrao 25 minuta. Gađao je 5-8 za dva poena i 0-2 trice. Sa 7 uhvaćenih lopti je bio najbolji skakač Žalgirisa. Imao je i tri asistencije. Kod gostuju je Kerem Gonlum bio prvi strijelac sa 13 koševa. Naš Stanko Barać odigrao je 14 i po minute, te ubacio 6 poena (3-6 dvice), a sa 7 skokova je podijelio s Delašom epitet najboljeg skakača utakmice.

Vassilis Spanoulis predvodio je s 18 koševa Olympiacos u pobjedi nad Emporio Armani Milanom 82-81. Kod gostiju je odskakao Keith Langford s 21 košem, ali je promašio tricu u zadnjoj sekundi koja je gostima mogla donijeti pobjedu. No, niti to im ne bi bilo dovoljno za drugi krug. Branitelj naslova europskog prvaka Olympiacos je natjecanje započeo s dva poraza u prve tri runde. Ovo mu je bila sedma uzastopna pobjeda. Isti omjer ima i Žalgiris koji je prvi u skupini zbog boljeg međusobnog omjera. (TS)

Euroliga, 10. kolo C skupine:

Caja Laboral – Cedevita 97-70

Žalgiris – Anadolu Efes 71-53

Olympiacos – EA Milano 82-81

Redoslijed: 1. Žalgiris 8-2, 2. Olympiacos 8-2, 3. Anadolu Efes 5-5, 4. Caja Laboral 4-6, 5. EA Milano 3-7, 6. Cedevita 2-8