Slavlje CSKA u Ateni

Tabakov Caja Laboral ide dalje, ispao 'hrvatski Himki'

Četvrtfinale ovogodišnjeg izdanja košarkaške Eurolige su iz skupine F dohvatili prvoplasirana Barcelona, branitelj naslova prvaka Olympiacos, te Maccabi i Caja Laboral...

Prije četvrtka za četvrfinale je sigurna bila jedino katalonska momčad, a čak je pet momčadi konkuriralo za preostala tri mjesta koja vode dalje. U izravnim dvobojima je Olympiacos sa 79-70 bio bolji od Himkija, a Caja Laboral na domaćem parketu od Montepaschi Siene sa 76-64. Maccabi je poražen kod Barcelone 74-71, ali je telavivska momčad prošla dalje.

Ruski Himki, u kojem su cijele sezone vro dobro igrali hrvatski košarkaši Zoran Planinić i Krešo Lončar, nije uspio proći dalje, odnosno, nije uspio slaviti kod prvaka Europe u Pireju. Himki je vodio samo početkom ogleda, a još tijekom prve četvrtine je Olympiacos okrenuo rezultat u svoju korist i držao do kraja suparnika na distanci.

Najbolji je kod pobjednika bio Papanikolaou sa 21 poenom i 12 skokova, dok je Spanoulis dodao 15 uz pet asistencija. Na drugoj je strani dobar bio Planinić sa 12 poena, sedam skokova i četiri dodavanja. Imao je Planinić po jednu osvojenu i izgubljenu loptu, a gađao je 3-7 za dva poena, 1-5 za tri i 3-4 s linije slobodnih bacanja. Lončar je dodao dva poena uz tri skoka, uz šut 1-3.

Hrvatski trener Žan Tabak je uspio, nakon prolaska prvog kruga, voditi svoj Caja Laboral i do četvrtfinala. Odlično je u obrambenom smislu Caja odigrala prve tri četvrtine protiv talijanskog sastava iz Siene. U niti jednoj od prve tri četvrtine Montepaschi nije zabio više od 16 poena, a tek u zadnjoj četvrtini je agresija domaćina opustila, kada je već bila osigurana pobjeda.

Opet je strašnu utakmicu za Caju odigrao poljski centar Maciej Lampe koji je postigao 27 poena uz devet skokova, a odličnu je potporu dobio od Argentinca Nocionija koji je ubacio 13 poena uz isto toliko skokova. Na drugoj je strani jedini pravi bio Bobby Brown sa 24 poena i šest asista.

Barcelona je u, za nju, posve nebitnoj utakmici svladala Maccabi 74-71, čime je izraelska momčad ostala bez prednosti domaćeg parketa u četvrtfinalu. Hrvatski košarkaš Ante Tomić je ubacio 13 poena uz osam skokova, dvije asistencije, jednu ukradenu i tri izgubljene lopte. Imao je šut iz igre 6-9 uz 1-2 s linije slobodnih bacanja. Na drugoj je strani Darko Planinić za osam minuta igre imao tek skok, uz dva promašena šuta.

U četvrtfinalima će tako igrati Barcelona - Panathinaikos, Olympiacos - Anadolu Efes, Real - Maccabi i CSKA Moskva - Caja Laboral. Prvospomenute momčadi imaju prednost domaćeg parketa.

Košarkaši moskovskog CSKA svladali su u Ateni domaći Panathiniakos 69-63 u ogledu posljednjeg, 14. kola u Top 16 fazi Eurolige u E skupini.

U ovoj skupini se i prije zadnje runde znalo da će CSKA, Real Madrid, Anadolu Efes i Panathinaikos u četvrtfinale, pitanje je jedino bilo koje će biti pozicije na ljestvici. CSKA, koji je osvojio prvo mjesto, do 11. pobjede u drugom krugu stigao je na krilima Viktora Hrjape (13 koševa, sedam skokova, šest asistencija), Saše Kauna (11 koševa, šest skokova) i Nenada Krstića (devet koševa, sedam skokova).

Kod domaćina je najefikasniji bio Michael Bramos s 18 koševa, dok je naš Roko Ukić u 33 minute igre postigao devet koševa (2-9 dvice, 0-2 trice, 5-6 slobodna bacanja) uz pet asistencija, tri skoka i dvije osvojene lopte.

Real Madrid je kao domaćin bez problema svladao Anadolu Efes 86-66. Kod domaćina su najbolji bili Sergio Llull sa 16 i Rudy Fernandez s 15 koševa. Amerikanac s hrvatskom putovnicom Dontaye Draper nije ulazio u igru kod domaćina. U gostujućem sastavu je naš Stanko Barać u 15 minuta igre postigao šest koševa (3-5 iz igre, 0-2 slobodna bacanja) uz jedan skok, te po jednu osvojenu i izgubljenu loptu. Najbolji strijelac kod gostiju bio je Jordan Farmar s 11 koševa.

Real Madrid na kraju je drugi, Efes Pilsen treći, a Panathinaikos četvrti.

Unicaja našeg trenera Jasmina Repeše završila je natjecanje domaćim porazom od Albe Berlin 68-55. Luka Žorić i Txemi Urtasun bili su sa po 12 koševa najbolji strijelci u momčadi Unicaje. Hrvatski reprezentativni centar odigrao je 18 minuta. Gađao je 4-7 iz igre i 4-5 slobodna bacanja. Dodao je dva skoka, ali je imao i dvije izgubljene lopte.

Drugi hrvatski igrač u domaćem sastavu Krunoslav Simon ubacio je četiri poena u 23 i po minute u igri. Šutirao je 0-1 dvice, 1-4 trice i 1-2 slobodna bacanja. Imao je tri skoka i četiri asistencije, te jednu izgubljenu loptu. Kod gostiju je Jekel Foster bio najbolji strijelac s 13 koševa.

Unicaja je natjecanje u E skupini završila s omjerom 7-7. (TS)