Litva pobijedila Latviju

Slovenija pobijedila Gruziju na krilima brojnih navijača

Slovenski košarkaši brzo su se oporavili od poraza u srazu s Hrvatskom i u nedjeljnoj utakmici 2. kola skupine C u Areni Zagreb svladali Gruziju sa 79-68, a tijekom posljednje dionice imali su i 22 koša prednosti.

Nošeni podrškom oko 4 tisuće svojih glasnih navijača Slovenci su imali sjajnu šutersku večer. U prvom poluvremenu vukao ih je Klemen Prepelič koji je pogodio sve četiri trice i ubacio 19 od svog 21 koša. U drugom poluvremenu njegovu realizatorsku ulogu preuzeo je Jaka Klobučar koji je od svojih 20 koševa njih 15 postigao u trećoj četvrtini. Šengelia je s 21 košem bio najbolji strijelac Gruzije kojoj ostaje slaba nada za prolaz u drugi krug.

Italija je dugo lomila otpor Islanda u utakmici 2. kola skupine B u Berlinu i do slavlja 71-64 stigla tek u posljednje tri minute, u koje su Islanđani ušli s prednošću 62-59. Serijom 12-4, u kojoj su osam poena ubacili s crte za slobodna bacanja, Talijani su ostvarili pobjedu koja im ostavlja izglede za prolaz. Nando Gentille je bio najbolji strijelac Talijana s 21 košem, a Marco Belinelli je dodao 12 poena. Strijelce Islanda sa 17 koševa predvodio je Palsson.

Eurobasket 2015

Izrael je dobro izbrusio formu na zagrebačkom pripremnom turniru, sudeći po otvaranju EuroBasketa na kojem su nakon Rusije svladali i Finsku koja je igrala produžetak s Francuzima. Finci su se možda previše potrošili protiv europskih prvaka, što su Izraelci iskoristili za pobjedu 79-66 koja ih je dovela do prvog mjesta u skupini A. Eliyahu je Fincima ubacio 22 koša, a Mekel 14. Murphy je s 24 koša uvjerljivo bio najbolji strijelac Finaca.

U skupini D Litva je dokazala svoju nadmoć u dvoboju s domaćinom Latvijom te slavila s uvjerljivih 68-49. Latvijci su prvu četvrtinu dobili 19-13, a onda su do kraja dvoboja u preostalih 30 minuta ubacili isto toliko poena. Nitko u domaćoj momčadi nije imao dvoznamenkast učinak, Freimanis i Beržinš ubacili su po osam poena. Litavski centar Jonas Valančiunas ubacio je 15 koševa, Mačiulis 13 uz 10 skokova, a Kalnietis 12 uz 6 asistencija.