eurobasket

Slovenci jedva pobijedili Nizozemsku, Srbija i dalje 'melje'

U prvom susretu 3. kola skupine C EuroBasketa za košarkaše Slovenija je u zagrebačkoj Areni svladala Nizozemsku sa 81-74 (23-15, 18-14, 16-23, 24-22).

Sloveniju su do druge pobjede na ovom EuroBasketu predvodili Klemen Prepelič sa 16, te Zoran Dragić i Jaka Blažič sa po 13 koševa, dok su Charlon Kloof sa 25 i Worthy De Jong sa 19 ubačaja bili najbolji kod Nizozemske, koja je sada na omjeru pobjeda i poraza 1-2.

Bila je to utakmica u kojoj je svaka reprezentacija imala po nekoliko velikih serija, Slovenija je otvorila utakmicu sa 12-0, te držala prednost tijekom čitavog prvog poluvremena, a najveću razliku od 16 poena imala je minutu i pol prije odlaska na odmor (41-25). No, u nastavak je Nizozemska krenula svojom serijom od 12-0, što joj je uz posljednja četiri poena iz prvog dijela donijelo poravnanje na 41-41. Ipak, Slovenci su se nakon "time-outa" uspjeli sabrati i opet stvoriti značajnu prednost od 51-43.

Uslijedio je novi "udar" Nizozemaca koji su početkom posljednje četvrtine stigli do još jednog izjednačenja (57-57), a tada je slovenski izbornik Jure Zdovc na teren uveo Jaku Blažiča koji je s nekoliko odličnih obrambenih reakcija bio među najzaslužnijima što je Slovenija ostvarila novu seriju od 10-0 kojom je povela 67-57 pet i pol minuta prije kraja.

Eurobasket 2015

Nizozemci se niti tada nisu predali, već su se minutu prije kraja uspjeli primaknuti na 72-70, ali tada je Zoran Dragić pogodio tricu za 75-70, a nakon što je Robin Smeulders promašio dodatno slobodno bacanje kojim je mogao "oploditi" koš kojim je smanjio na 75-72, Dragić je još jednom bio precizan i doveo Sloveniju u prednost od 77-72. U završnici je Klemen Prepelič pogodio sva četiri slobnodna bacanja kojima je potvrdio pobjedu Slovenije.

Od 18 sati igrat će Grčka i Gruzija, dok će od 21 sat igrati Hrvatska i Makedonija.

U prvom susretu 3. kola skupine B u Berlinu Srbija je uvjerljivo sa 93-64 (42-32) svladala Island, te tako osigurala plasman u osminu finala dva kola prije kraja prvoga kruga. Do treće pobjede u isto toliko nastupa Srbiju su predvodili Nemanja Nedović sa 15 i Miroslav Raduljica sa 13 ubačaja, dok je jedini s dvocifrenim učinkom u sastavu Islanda, koji je pretrpio i treći poraz, bio Logi Gunnarsson sa 18 poena.

Kasnije danas u skupini B još igraju Njemačka - Turska i Španjolska - Italija.