Prvo kolo TOP-a 16

Ante Tomić briljirao u pobjedi Barce: Proglašen MVP-em prvog kola!

Idealno otvaranje TOP 16 faze Eurolige imali su košarkaši Barcelone.

U prvom kolu skupine F Barcelona je na domaćem parketu razbila istanbulski Fenerbahče sa 100:78. Apsolutno je sve funkcioniralo u igri španjolskog sastava koji se od starta odvojio od suparnika i potom nemilosrdno pumpao prednost. Vrlo brzo se Barcelona odvojila na veliku razliku, pa su čak i u ovoj utakmici određenu poštedu dobili oni najbolji igrači katalonske momčadi.

Ante Tomić se itekako iskazao u redovima domaćina, pa je tako za 21 minutu postigao 12 poena, ali je imao i čak 11 skokova, te pet asistencija. Bio je prvi skakač utakmice, a iz igre je promašio samo jedan šut (5-6, uz 2-2 s linije slobodnih bacanja). Sa 14 poena su prvi strijelci Barcelone bili Navarro i Huertas.

Dubrovački centar za svoju partiju proglašen je najkorisnijim igračem prvog kola TOP-a 16, s vrijednosnim indeksom 27. Jednak je vrijednosni indeks kao Tomić imao i Anton Gavel, ali je njegov Brose Baskets poražen na gostovanju kod Unicaje Malage 85-82, pa je na samom vrhu bio hrvatski centar.

U Topu 5 najkorisnijih igrača kola našli su se i Jordan Farmar (Anadolu Efes) i Nenad Krstić (CSKA) sa vrijednosnim indeksima 25, te Sonny Weems (CSKA) s indeksom 24.

Dodajmo i da je Tomić s 11 skokova bio najbolji skakač prvog kola, dok je hrvatski razigravač Himkija Zoran Planinić s 9 dodavanja ponio epitet najboljeg asistenta, ispred Roka Ukića koji je 8 puta uspješno dodao suigračima za koš.

Bojan Bogdanović je bio najbolji igrač poražene momčadi. Za 31 minutu je ubacio 19 poena (14 u prvom dijelu), a imao je i skok, te dvije asistencije. Za dva poena je Bogdanović gađao 4-9, za tri 2-3, te 5-5 s linije slobodnih bacanja.

Napeto je bilo u Ateni gdje je Panathinaikos pobijedio Žalgiris 67:66, a Dariuš Lavrinovič je u zadnjoj sekundi promašio šut za pobjedu gostiju. Panathinaikos je vodio kroz prvo poluvrijeme, no gosti iz Kaunasa su stisli u drugom dijelu i polako spuštali zaostatak.

Tri minute prije kraja je Žalgiris poveo i sa četiri poena razlike, ali se ušlo u neizvjesnu završnicu gdje su sretniji i spretniji bili domaćini.

Kod Panathinaikosa je Roko Ukić odigrao 22 minute, te je ubacio dva poena uz tri skoka, ali i osam asistencija. Prvi je strijelac bio nekadašnji NBA igrač Jason Kapono koji je ubacio 16 poena (4-6 za tri).

Marko Popović je na drugoj strani postigao šest poena za 24 minute, uz tri skoka i dvije asistencije. Za dva je promašio jednu loptu, a pogodio je dvije od pet trica.

Euroliga, TOP 16, skupina E 1. kolo:

CSKA - Efes Anadolu 90:71

Panathinaikos - Žalgiris 67:66

Redoslijed: 1. CSKA 1-0, 2. Real 1-0, 3. Unicaja 1-0, 4. Panathinaikos 1-0, 5. Žalgiris 0-1, 6. Brose Baskets 0-1, 7. Alba 0-1, 8. Efes Anadolu 0-1.

skupina F:

Barcelona - Fenerbahče 100:78

Redoslijed: 1. Barcelona 1-0, 2. Montepaschi Siena 1-0, 3. Caja Laboral 1-0, 4. Himki 1-0, 5. Bešiktaš 0-1, 6. Olympiacos 0-1, 7. Maccabi 0-1, 8. Fenerbahče 0-1.