Slavile sve domaće momčadi

Počeo NBA playoff: Knicksi poveli protiv Celticsa, Miller junak Denvera

U noći sa subote na nedjelju krenulo je dugoočekivano NBA doigravanje, a prvog smo dana svjedočili četirima pobjedama domaćih momčadi...

Carmelo Anthony predvodio je New York Knickse do pobjede protiv Boston Celticsa s 36 poena, iako je ostatak momčadi bio prilično "hladan" kada je šut u pitanju. Naime, momčad koja je tijekom regularnog dijela sezone ubacivala okruglih 100 poena u prosjeku je sinoć zabila svega 85! Srećom po Knickse, obrana je bila ta koja ih je izvukla iz problema. Celticsi su u 12 minuta posljednje četvrtine ubacili samo osam poena (osam izgubljenih lopti), te u konačnici izgubili 85-78.

Kao što rekosmo Anthony je bio najbolji strijelac New Yorka, ali i susreta, a pomoć je dobio i od glavnog kandidata za najboljeg šestog igrača sezone J. R. Smitha, koji je ubacio 15 poena, uz nekoliko prelijepih akrobatskih poteza. Kod Celticsa je Jeff Green ubacio 26 poena, a Paul Pierce 21.

Nakon New Yorka s 1-0 u seriji poveo je i Denver, ali tek nakon što je 37-godišnji veteran Andre Miller preuzeo stvari u svoje ruke. Čovjek koji igra svoju 14. sezonu u NBA ligi postigao je 18 poena (!?) u posljednjoj dionici, a u konačnici je na svom kontu imao 28 što mu je ujedno rekord u doigravanju. Miller je imao loptu u rukama u posljednjem napadu Nuggetsa pri rezultatu 95-95, te je 1.3 sekunde prije kraja položio pored dvojice gostujućih braniča.

Razlog porazu 97-95 Golden State može tražiti i u slaboj večeri Stephena Curryja koji je ubacio svega 19 poena, uz šut 7-20, u svojoj prvoj play off utakmici karijere. Najbolji strijelac gostiju bio je Klay Thompson s 22 poena, kojem je ovo također bio debi u NBA doigravanju. Recimo i da se Golden Stateu ozlijedio centar David Lee, ali težina ozljede zasada nije poznata.

Brooklyn Netsi su najuvjerljivije otvorili doigravanje razbivši Chicago Bullse 106-89, no konačan rezultat ne oslikava pravu sliku onoga što se događalo na parketu. Naime, Netsi su u jednom trenutku utakmice imali i 28 poena viška, a na poluvrijeme se otišlo s gotovo nevjerojatnih 60-35!

Deron Williams je predvodio Netse s 22 poena i sedam asistencija, dok je jedini raspoloženi igrač Bullsa, koji će vjerojatno cijelo doigravanje biti bez Derricka Rosea (izjavio trener), bio Carlos Boozer s 25 poena, osam skokova i četiri asistencije.

Chris Paul predvodio je Los Angeles Clipperse do uvjerljive pobjede nad Memphisom 112-91 s 23 poena i sedam asistencija, ali je veliku pomoć imao od čak još šestorice svojih suigrača. Naime, toliko ih je još na susretu ubacilo dvoznamenkasti broj poena, što je u konačnici i slomilo Grizzliese.

Memphis se dobro držao sve do posljednjih 12 minuta utakmice (-6) kada su Clippersi dodali brzinu više, te s 15 razlike (37-22) dobili četvrtu četvrtinu. Zanimljivo, Memphis je u regularnom dijelu sezone igrao najbolju obranu u ligi koja je dozvoljavala svega 89.5 poena po susretu!

Recimo i da je ovo bila osma uzastopna pobjeda Clippersa računajući i regularan dio sezone, te drugo uzastopno pojavljivanje u doigravanju što se nije dogodilo od sezona 1991/1992 i 1992/1993. (TS)

NBA doigravanje, 1. utakmice:

New York - Boston 85-78 (Anthony 36k, 6s, Smith 15k, 5s / Green 26k, 7s, Pierce 21k, 5s, 7a)

Denver - Golden State 97-95 (Miller 28k, 5a, Chandler 11k, 13s / Thompson 22k, 3s, Curry 19k, 9a)

Brooklyn - Chicago 106-89 (Williams 22k, 7a, Lopez 21k, 5s / Boozer 25k, 8s, 4a, Robinson 17k)

LA Clippers - Memphis 112-91 (Paul 23k, 7a, Bledsoe 15k, 6s, 4a / Bayless 19k, 3a, Gasol 16k, 7s)