Košarka
SPORTOVI
Košarka
Izbor GOL.hr-a

Pet najvećih iznenađenja i pet najvećih razočaranja početka NBA sezone

Nakon uvodnih dva tjedna NBA sezone, nekoliko igrača ostavilo je sjajan dojam te iznenadilo mnoge košarkaške fanove. No, ima i onih koji su podbacili i odigrali ispod očekivanja...

gol expired (Foto: DNEVNIK.hr)

U najjačoj košarkaškoj ligi svijeta prave stvari tek dolaze. Momčadi su se polako zahuktavaju, neki se još uigravaju, a pala je i prva smjena trenera, ona u Lakersima (D'Antoni je zamijenio Mikea Browna).

Puno zanimljivije je, pak, na igračkom planu, gdje se dogodilo nekoliko zanimljivih promjena uloga. Daleko najveća priča početka sezone je trade Jamesa Hardena iz Oklahome u Houston. Intrigira i sjajan start rookieja Portlanda koji je već ispisao neke stranice povijesti.

5 iznenađenja na početku NBA sezone:

1. James Harden (Houston Rockets)

Nakon što je u predvečerje NBA sezone Oklahoma odlučila pustiti Hardena u Houston, mnoge je zanimalo kako će lanjski najbolji šesti igrač lige reagirati u novoj sredini. I 'brada' je eksplodirala. U prve dvije utakmice Harden je ubilježio 82 poena, podijelio 14 asistencija i uhvatio 13 lopti. Trenutno je među prvim strijelcima lige s 26,5 poena po utakmici, odmah se prometnuo u nositelja Houstona i mogućeg kandidata za MVP-a.

Nema više sumnje da su prošlosezonski finalisti pustili vrhunskog igrača pred kojim je velika budućnost. Harden je igrač oko kojeg se može graditi momčad, on je sigurno ovim tradeom profitirao u igračkom smislu. Vidjet ćemo koliko će proći vremena da ponovno bude u ekipi koja je u stanju boriti se za naslov.

2. O.J. Mayo (Dallas Mavericks)

O.J. Mayo je ove sezone pristigao u Dallas nakon što je lani bio šesti igrač Memphis Grizzliesa. U odsustvu Dirka Nowitzkog postao je najbolji igrač Mavsa. Prošlu sezonu je završio na 12,6 poena, 3,2 skoka i 2,6 asista. Sada je prvi čovjek restrukturiranog Dallasa s 21,9 poena, 3,7 skoka i tri asistencije po utakmici. Već je u dvije utakmice išao na 30 i više poena te ima nevjerojatnih 60 posto šuta za tri poena.

Međutim, kad se Dallas kompletira povratkom Nowitzkog njegov napadački učinak mogao bi nešto izgubiti na vrijednosti. U ovom trenutku igra najbolju košarku karijere i jedan je od najzaslužnijih za dobar start Mavericksa. Sigurno ćemo vidjeti još dosta od njega, a posebno nas zanima njegova i Dallasova igra kad se vrati 'Plavi anđeo'.

3. Damien Lillard (Portland Trail Blazers)

Rookie koji je izabran kao šesti pick drafta ima start iz snova. Njegove brojke nakon prva dva tjedan NBA lige izgledaju impresivno. Lillard je postao prvi igrač s 21 poenom i devet asistencija u debiju nakon LeBrona Jamesa 2003. godine. U stvari, odmah se našao u krugu legendi poput Oscara Robertsona i Isiaha Tomasa kojima je tako nešto pošlo za rukom.

On je također postao drugi rookie ikada koji je u prve tri utakmice ubilježio prosjek od 20 poena i sedam asistencija. Ujedno je postao i prvi igrač nakon Granta Hilla 1994. koji je u prve tri utakmice zabio najmanje 20 koševa. Pokazao je i pobjedničke sposobnosti odigravši sjajnu završnicu u trileru s Houstonom, gdje je zabijao i asistirao u pobjedi nakon produžetka.

4. Nikola Vučević (Orlando Magic)

Crnogorski reprezentativac koji je prošlu sezonu praktično prosjedio na klupi Sixersa proživljava svoje najbolje trenutke od kada je stigao u NBA. Vučević je postao startni centar Orlando Magica nakon što je taj klub krenuo u eru nakon Howarda. Talentirani Crnogorac je trenutno na 11 poena i osam skokova po utakmici, a ima još dosta prostora za napredak.

Njegove igre nisu još na razini potencijala koji posjeduje, nedostaje mu kontinuitet dobrih utakmica, ali već je pokazao zavidan napredak u odnosu na lani i Orlando u njemu definitivno ima igrača za budućnost. Bude li nastavio nizati 'double-double' učinak iz večeri u večer, igrat će značajnu ulogu u najjačoj košarkaškoj ligi svijeta.

5. Mo Williams (Utah Jazz)

Williams je posljednjih sezona promijenio nekoliko klubova. Bio je dio LeBronovih Cavsa u borbi za nedosanjanu titulu. Potom član preporođenih Clippersa s Chrisom Paulom i Blakeom Griffinom. Iako se znalo da ima sjajan napadački repertoar, ove sezone je zaigrao kao u najboljim danima. Vrativši se u momčad koja ga je izabrala na draftu napravio je pun pogodak. Mo Williams u Utahi doživljava drugu mladost.

29-godišnji bek ponovno je postao starter i na prosjeku je od 16,8 poena te 6,3 asistencije. Sezona je tek počela i treba vidjeti koliko će zadržati ove brojke. Šut mu je ionako najjače oružje te će sigurno dolaziti do izražaja u momčadi poput Utahe, koja ima veliku snagu pod košem te uvijek može otvoriti šut.

5 razočaranja na početku NBA sezone:

1. Joe Johnson (Brooklyn Nets)

Joe Johnson stigao je u Brooklyn Netse na velika vrata. Jedan je od najboljih bekova u ligi s prebogatim ugovorom (90 milijuna dolara u naredne četiri sezone), a njegove brojke s početka sezone su mizerne s obzirom na reputaciju. Johnson je ušao u sezonu s najgorim prosjekom poena još od sezone 03/04. Trenutno je na 13,6 poena, s time da niti jednu utakmicu nije zabio 20 ili više. Premalo.

Brooklyn je puno uložio i opravdano se smatra jednim od mogućih iznenađenja na Istoku, no za to, a i veće stvari trebat će puno bolji učinak Johnsona. Na njemu je da u narednim tjednima počne pružati predstave iz vremena dok je bio u Atlanti.

2. Rodney Stuckey (Detroit Pistons)

Bek Detroita startao je u sezonu s ponajgorim postotkom šuta iz igre. Jalovih 20-ak posto i tek sedam poena u prosjeku za više od 30 minuta provedenih na parketu znak su za uzbunu. Pistonsi su daleko od one šampionske momčadi, no imaju najgori start od svih 29 ekipa ove sezone (0-7). Dosta odgovornosti ovdje pada i na Stuckeyja koji je skoro za duplo smanjio svoje brojke u odnosu na lani.

3. Josh Smith (Atlanta Hawks)

Josh Smith je ponajbolja četvorka lige. Prošle sezone nesuđeni All-Star igrač koji definitivno spada u sam vrh NBA-a. Ove je sezone na solidnih 13,8 poena i 7,3 skoka. Jedan od glavnih razloga mogao bi biti i ugovor koji mu istječe na kraju sezone, a oko njega je sve više špekulacija o mogućem tradeu.

Smith će sigurno popraviti svoje brojke do kraja sezone, prekvalitetan je igrač da ostane na ovome. No, do tada i dok god ne dođe na 20 poena i 10-ak skokova po utakmici, ne možemo tvrditi da Smith pruža najbolje od sebe. Puno toga ovisit će i o Atlanti koja će uskoro morati donijeti odluku kako dalje...

4. Thomas Robinson (Sacramento Kings)

Od petog picka ovogodišnjeg drafta velika su očekivanja. Robinson je među najnadarenijim igračima sjajne generacije koja je zakoračila u NBA svijet. Međutim, u oscilirajućim Kingsima nismo vidjeli još ništa od njega. Najbolja utakmica dosad bila mu je protiv Indiane, u kojoj je upisao devet poena i dvije ukradene lopte. Daleko od igrača koji je odmah dobio startno mjesto u petorci.

Doduše, rano je za zaključivati što možemo očekivati od Thomasa Robinsona. Ima potencijal koji tek moramo vidjeti, a do tada će morati bitno podignuti brojke od 4,4 poena i 3,6 skokova po utakmici. A već je uspio zaraditi i suspenziju zbog nesportskog prekršaja.

5. Carlos Boozer (Chicago Bulls)

Krilni centar Chicaga u ovoj rubrici je već dulje vrijeme, odnosno od kad je stigao u Bullse njegove brojke opadaju. U trenutku dok Chicago igra bez svog najbolje igrača Rosea, Boozer bi morao dati puno više od 10,7 poena i 8,3 skoka po utakmici. Pogotovo u napadačkom smislu.

Bogat ugovor i nedovoljan učinak u petorci Bullsa već neko vrijeme ljute čelnike kluba. Ovo ljeto bio je nuđen mnogim klubovima, no nitko se nije htio mijenjati ili otkupiti njegov ugovor. Boozer je među prvima kojeg bi se Chicago najradije riješio, samo je pitanje mogu li mu pronaći klub koji bi ga uzeo i istovremeno udijelio barem dostojnu zamjenu.

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite GOL.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.

Još brže do sportskih vijesti i prijenosa. Preuzmi
DNEVNIK.hr aplikaciju

Nastavi čitati
divider

Još vijesti
divider