Kladite se pametno

Perasović kreće u Pragu: „Cilj je Final Four“

I u Top 16 Česi su nastavili nizati pobjede kao u prvom dijelu Eurokupa. Nakon lagane pobjede u Rigi nisu se pretjerano namučili niti protiv francuskog Gravelinesa.

Ušli su doduše igrači Nymburka nešto dekoncentriranije u susret i gubili 17:10 nakon prve četvrtine, da bi već do poluvremena prešli u vodstvo, a onda u trećoj s uvjerljivih 31:17 riješili i pitanje pobjednika. Francuze su dobrom obranom ostavili na 62 poena uz 42 posto šuta iz igre i natjerali na 17 izgubljenih lopti. Chester Simmons bio je sjajan sa 25 poena, 5 skokova i 7 asistencija.

„U prvom poluvremenu nismo bili agresivni. Napravili smo samo dva faula. Međutim, drugo poluvrijeme bilo je izvrsno, obranili smo domaći teren i nadam se da ćemo nastaviti u ovakvom pozitivnom ritmu“, rekao je poslije utakmice trener Ronen Ginzburg.

Velikoj seriji pobjeda u Eurokupu, VTB ligi i češkom prvenstvu kraj je došao u nedjelju u Poljskoj, kada je Prokom slavio sa 77:66. Nymburk je ušao kao favorit u susret, ali odmah u startu se vidjelo da se stvari neće razvijati u njihovom pravcu. Na kraju prve četvrtine bilo je 19:6 za domaćine i prednost je rasla do maksimalnih 22 razlike u 27. minuti i ponovo na kraju treće četvrtine. U posljednjoj dionici gosti su tek uspjeli smanjiti zaostatak na prihvatljivih -11. Trener Ginzburg rano je shvatio da od svega skupa neće biti ništa i povukao glavne igrače na klupu kako bi ih odmorio za današnji susret.
Pobjednik ove utakmice ostat će sam na čelu skupine sa 3-0 i napraviti veliki korak prema prolasku dalje.

Po onoj dobroj staroj 'svako zlo za neko dobro' trenutno funkcioniraju i košarkaši Valencije. Nakon debakla u dva ligaška kola, doma od Fuenlabrade i vani kod Joventuta, gdje su porazima ostali bez toliko priželjkivanog plasmana na završnicu Kupa kralja, jako su se trgnuli i počeli igrati s puno više odlučnosti i angažmana.

Prvo su u prošli utorak razbili Rigu, kojoj su imali 49:17 na poluvremenu, a onda u subotu odigrali još jednu kvalitetnu predstavu, ostavili na svom parketu Estudiantes na 26 poena u drugom dijelu (nakon 45 primljenih u prvom), te dobili 85:71.
Victor Claver sa 21 i Nando de Colo sa 20 predvodili su momčad koju će danas po prvi put voditi Velimir Perasović. Hrvatski stručnjak je preuzeo tim odmah nakon Estudiantesa i večeras u Pragu će biti na klupi.

„U Eurokupu ima jako dobrih klubova poput Himkija i Spartaka, s kojima možemo igrati ako ne budemo prvi u skupini. Nymburk je jako težak protivnik, iako nema veliko ime. Naš cilj je doći na Final Four, poslije toga je sve moguće“, rekao je Perasović prije puta za Češku.

„Nymburk je u kvalifikacijama za Euroligu dobio Himki 25 razlike, koji je najveći favorit Eurokupa. To je jasno kako u svakoj utakmici postoji šansa za pobjedu“.

I protiv Estudiantesa je Valencija bila bez prvog playa Stefana Markovića, te centra Jamesa Ogilvyja, a njihovi nastupi nisu najavljeni ni za danas. Poslije slavlja kod Gravelinesa, te razbijanja Rige, jasno je da bi današnja pobjeda dovela Španjolce na koračić od osiguranja prvog mjesta uoči četvrtfinala. Prvo mjesto znači Budućnost ili Banvit u borbi za Final Four, a drugo mjesto Spartak St. Petersburg, što je daleko teži izbor.