NBA finale: Kobe 'uništio' Orlando

Košarkaši Los Angeles Lakersa pobijedili su Orlando Magic 100-75 u svom Staples Centru u prvoj utakmici velikog finala NBA lige i tako poveli u seriji 1-0. Lakerse je do uvjerljive pobjede vodio Kobe Bryant, za kojeg igrači Magica nisu imali rješenja, pa je tako okončao utakmicu s 40 koševa, 8 skokova i 8 asistencija.

Lakersi su na poluvremenu imali 10 koševa viška (53-43), da bi utakmicu prelomili u trećoj četvrtini koju su dobili s 14 razlike (29-15), a u kojoj je Bryant ubacio 18 koševa.

'Koristio sam prostor koji mi se otvarao. Imao sam dosta prilika za šuteve i iskoristio sam ih. Željeli smo cijelu utakmicu biti energični i agresivni i u tome smo uspjeli', komentirao je Bryant, koji je kvalitetnu pomoć imao u Pau Gasolu i Lamaru Odomu.

Španjolski je centar dvoboj okončao sa 16 koševa i 8 skokova, dok je Odom uz 11 koševa skupio i 14 skokova. Posebno je zadovoljan Bryantovom igrom bio i trener Lakersa Phil Jackson.

'Odigrao je sjajno, nije li? Iznio je utakmicu na svojim leđima i vodio nas je do uvjerljive pobjede', rekao je Jackson, koji će, osvoji li naslov s Lakersima, doći do svojeg 10. NBA prstena, najviše od svih trenera u NBA ligi. Zasad dijeli vrh ljestvice s legendarnim trenerom Bostona Redom Auerbachom s devet osvojenih naslova.

Jedan od razloga visokog poraza Orlanda svakako treba tražiti u slabom učinku njihovog najboljeg igrača Dwighta Howarda, koji je okončao dvoboj s tek 12 postignutih koševa i jednim pogođenim šutem iz igre (1/6). U skoku je bio uobičajeno dobar i skupio ih je 15, ali njegov je napadački učinak za razliku od ostatka doigravanja, u kojem je do ove utakmice prosječno ubacivao 21.7 koševa, bio zanemariv.

Najefikasniji igrač Magica bio je Mickael Pietrus sa 14 koševa, a spomenimo i da je i prve minute u ovogodišnjem doigravanju odigrao Jameer Nelson, branič Magica koji se vratio na parket nakon ozljede ramena. Nelsonovo dugo izbivanje osjetilo se na njegovoj igri, te je on za 24 minute upisao tek šest koševa i četiri asistencije.

Druga utakmica na rasporedu je u nedjelju također u Los Angelesu.