Košarka
SPORTOVI
Košarka
A svi ga se htjeli riješiti

Momak koji je zaludio svijet: Ovo se viđa jednom u životu!

Lin je u prve četiri utakmice napravio nešto za povijest. Nijedan igrač u povijesti NBA lige nije u prva četiri starta imao u svakoj utakmici barem 20 koševa i sedam asistencija…

gol expired (Foto: DNEVNIK.hr)

Da New York Knicksi nisu otpisali Chaunceyja Billupsa, da Baron Davis nije ozlijeđen, da klub nije imao užasan omjer pobjeda i poraza (8-15), da momčad nije ostala bez dviju glavnih zvijezda Carmela Anthonyja (ozljeda) i Amar’ea Stoudemirea (smrt brata), da trener Mike D’Antoni nije počeo paničariti i povlačiti poteze očajnika... Da nije, da nije, da nije...

>> Pet naj poteza All-Stara: Rubio opet asistirao poput Magica, Linu bilo zabavno

Ali sve gore navedeno poklopilo se da bi košarkaški svijet upoznao fenomenalnog igrača – Jeremyja Lina (23). A legenda se počela stvarati 4. veljače. Knicksi su u zadnjih šest utakmica imali jednu pobjedu, u goste su im dolazili očajni New Jersey Netsi koji su pobjedom mogli preskočiti u poretku svoje puno razvikanije susjede. D’Antoni je bio bez Anthonyja i Stoudemirea, trenerski stolac sve se više tresao i on je svoju sudbinu dao u ruke nepoznatom Jeremyju Linu.

Nikad ovo nisam vidio! To se događa jednom u životu! Ne viđate svaki dan igrača koji odigrao četiri utakmice na razini najvećih zvijezda, a nitko ne zna tko je...

- Trener Knicksa
Jeremy tko!?, pitali su se navijači. A prvi američki košarkaš u povijesti NBA lige podrijetlom s Tajvana, odgovorio je na to pitanje sa 25 koševa i sedam asistencija. Knicksi su slavili, baš kao i protiv Utaha i Washingtona, a Lin je samo trpao.

"Svakom se može posrećiti", pokušavali su skeptici stišati Lin-maniju.

I onda su došli Lakersi, u Madison Square Gardenu već je vladala ludnica za Linom, a Kobe Bryant samo je odmahnuo rukom:

"Nisam baš čuo za tog igrača. Želim zabiti 50 Knicksima."

No, ponajbolji košarkaš svijeta ostao je u sjeni – Lina. 'Malac' je utrpao Lakersima 38 koševa uz sedam asistencija. I zaradio naklon velikog Bryanta. Kao i ostatka lige.

"Fenomenalna priča! No, igrači obično ne dolaze niotkuda. Vjerojatno je oduvijek imao takvo znanje i košarkaške vještine, samo ga nisu primijetili", istaknuo je Bryant.

Nisu ga primijetili? O tome bi Lin mogao knjigu napisati...

Iako je bio zvijezda kalifornijske srednje škole Palo Alto te laureat na izboru za srednjoškolskog igrača godine u Diviziji II. u toj saveznoj državi, iako je svoju momčad s omjerom 32-1 doveo do naslova prvaka, Jeremy Lin nije bio na radaru koledža tzv. Ivy lige, ali ni kalifornijskih sveučilišta UCLA i Stanforda. Poslao im je biografije, DVD-e s nastupima. Nikoga nije posebno zanimao, tek su Harvard i Brown pokazali trunčicu interesa. Odabrao je Harvard, iako je znao da neće dobiti sportsku stipendiju, jer Ivy koledži je ne daju... Srušio je brojne rekorde toga sveučilišta, postao prvi igrač u povijesti Ivy koledža s barem 1450 (1483) koševa, 450 (487) skokova, 400 (406) asistencija i 200 (225) ukradenih lopta. Lin je 2010. diplomirao ekonomiju s prosjekom 3,1 (kod nas bi to bila čvrsta četvorka). I opet je ostao nezamijećen...

Na draftu ga ni jedna momčad nije izabrala. Osam momčadi zvalo ga je na treninge uoči drafta, ali...

"Igrali smo jedan na jedan, dva na dva, tri na tri, ja tako ne znam igrati. Ja volim pet na pet", objasnio je Lin zašto se nije uspio nametnuti.

Kasniji prvaci NBA lige Dallas Mavericksi to su ga ljeto pozvali da za njih nastupa u Ljetnoj ligi, a u dvoboju s Washingtonom Lin je svojom igrom zasjenio i prvi izbor na draftu Wizzardsa Johna Walla. Na kraju su ga Lakersi, Mavericksi i Golden State Warriorsi pozvali da potpiše s njima ugovor. Iako su Lakersi i Mavsi nudili više, odabrao je klub za koji je navijao od djetinjstva – Warriorse.

Grad, u kojemu je velika zajednica azijskih useljenika, prigrlio je dečka. U prvoj pripremnoj utakmici dobio je najveći pljesak na predstavljanju na početku utakmice, a svaki njegov dodir s loptom popraćen je pljeskom i odobravanjem. On i Stephen Curry, (drugi u izboru za novaka godine te osvajač zlata sa SAD-om na SP-u u Turskoj), dobivali su najviše zahtjeva za intervjue, ali vodstvo kluba redovito ih je odbijalo kako bi se Lin koncentrirao samo na igru. O njemu se snimali i dokumentarni filmovi.

No, 'medeni mjesec' s Warriorsima nije trajao dugo. Prvo je prebačen u razvojnu ligu, zbog čega je postao depresivan smatrajući da je klub to napravio jer nije dovoljno dobar za NBA ligu, a onda su ga se početkom ove sezone riješili kako bi imali dovoljno novca da dovedu DeAndrea Jordana iz LA Clippersa. Uzeo ga je Houston, no i oni su ga se, dan prije Božića, riješili kako bi doveli centra Samuela Dalamberta. Tri dana poslije toga, nakon što im se ozlijedio razigravač Iman Shumpert, Lin je doveden u Knickse da bude treća opcija, iza Toneya Douglasa i Mikea Bibbyja.

"On je minimalan trošak za momčad. Dobar je, no hoće li ikada biti zvijezda u ovoj ligi? Ne!",govorio je vlasnik Warriorsa Joe Lacob o Linu prije nego što su ga se riješili.

I New York nije previše vjerovao u njega pa su ga poslali u razvojnu ligu, ali nakon što je tamo 20. siječnja ostvario triple-double, tri dana kasnije pozvan je u sastav. No, ozlijeđeni razigravač Baron Davis bio je sve bliže povratku pa su i Knicksi odlučili riješiti se Lina. Ipak, Davisova terapija je produljena, a Lin je – eksplodirao!

"Nikad ovo nisam vidio! To se događa jednom u životu! Ne viđate svaki dan igrača koji odigrao četiri utakmice na razini najvećih zvijezda, a nitko ne zna tko je", istaknuo je i sam iznenađen trener Knicksa D’Antoni.

"Dečko se ne šali! Uvijek se vidi kad neki igrač nije baš tako dobar, ali ima dobar niz nastupa, no ovaj je vješt", pohvalio je suigrača centar New Yorka Tyson Chandler.

A pohvale su počele stizati i iz usta iz kojih je to malo tko očekivao.

"Čovječe, kakvu je euforiju izazvao u Madison Square Gardenu! Nisam to vidio već dugo", ispalio je veliki Magic Johnson.

Euforija se osjeti i na blagajnama diljem NBA lige. Otkako je Lin dospio na naslovnice, ulaznice za domaće utakmice Knicksa porasle su u prosjeku 27 posto! No, na njemu pokušavaju zaraditi i drugi. Najjeftinija ulaznica za utakmicu Toronto – San Antonio iznosila je 12,50 dolara. Ista ta ulaznica za utakmicu Toronto – New York 44 dolara! No, još je veća razlika u cijeni ulaznica na tzv. balkonima. Za Spurse 9-15 dolara, za Knickse od 33 do čak 92 dolara!

Nisu skočile samo cijene ulaznica, nego i vrijednost dionica Madison Square Gardena, vlasnika momčadi Knicksa – i to 6,2 posto, na rekordnu razinu od 31,15 dolara po dionici! A skočila je i prodaja. Trgovine opremom Knicksa ne stignu isporučiti sve narudžbe za dresove, majice, suvenire s motivom Jeremyja Lina. Od 4. veljače, kad je Lin prvi put zaigrao za Knickse, njegov je dres najprodavaniji dres lige preko interneta! Da, da... Lin je ispred LeBrona Jamesa, Kobea Bryanta, Dwighta Howarda...

Knicksi su trenutačno momčad koja prodaje najviše svojih artikala u ligi, a pet od 10 najpopularnijih predmeta u trgovinama nosi logo Knicksa.

A do prije 10-ak dana Lin je bio beskućnik, nije htio uzeti stan u New Yorku jer se bojao da će opet u neki drugi klub pa je spavao kod brata i šogorice, a kad kod njih nije bilo mjesta, kod suigrača Landryja Fieldsa... (Agencija VLM)

Još brže do sportskih vijesti i prijenosa. Preuzmi
DNEVNIK.hr aplikaciju

Nastavi čitati
divider

Još vijesti
divider