Dva poena Tomića

Košarkaški Kup kralja: Real deklasirao Barcelonu

U košarkaškom "clasicu" igranom u finalu Kupa kralja u Barceloni Real Madrid je uvjerljivo pobijedio domaću momčad 91-74 osvojivši naslov prvi put u 19 godina...

Posljednji su put, 22. u povijesti, Madriđani u Kupu kralja slavili 1993. godine, kada ih je na parketu još predvodio legendarni litavski centar Arvydas Sabonis.

U nedjelju su pred rekordnim brojem gledatelja na završnici Kupa kralja (15.128) igrači Pabla Lasa bili jednostavno prejaki za donedavno neprikosnoveni katalonski klub, koji su pobijedili i drugi put zaredom. Vodili su cijelim tijekom dvoboja, te svaki domaći pokušaj rezultatskom priključivanju odbijali sjajnom napadačkom igrom i izvrsnim šutom iz igre.

Posljednji su se put Katalonci primakli na 56-60 zaostatak u 29. minuti igre, no četiri minute kasnije Madriđani su serijom 13-0 otišli na 73-56 i utakmica je tu napokon bila gotova.

Posebno su u redovima pobjednika prednjačili Sergio Llull, razigravač španjolske reprezentacije na koncu proglašen najkorisnijim igračem turnira u Blaugrani, i američki šuter Jaycee Carroll. Lull je zabio 23 koša gađajući 4-7 za dva i još boljih 5-7 za tri poena. Dodao je učinku pet asistencija te po jednu osvojenu i izgubljenu loptu. Carroll je također za dva poena gađao 4-7, a iza linije 6.75 metara 3-3.

Ante Tomić skupio je na parketu nešto više od 13,5 minuta. Ubacio je dva poena dodavši četiri skoka, asistenciju i izgubljenu loptu.

Najbolji u redovima poražene momčadi bio je centar Boniface Ndong s 19 poena i 11 skokova.

Barcelona je tako propustila postati prva momčad u povijesti španjolske košarke s trima uzastopnim osvojenim nacionalnim kupovima. Izgubila je prvu utakmicu nakon 12 pobjeda zaredom, i prvu nakon prvenstvenog poraza (78-74) kod Reala u Madridu četvrtoga prošlog mjeseca.

Također, 91 primljeni koš uvjerljivo je najviše što je katalonski sastav, inače ponajprije fantastična obrambena mašinerija, primio ove sezone. Najviše su koševa do Reala igrači Xavija Pascuala dopustili sastavu Obradoira u prvenstvenom srazu 27. studenog prošle godine. Slavili su Katalonci tada na gostovanju 89-83.

Real je tako slavio u obadvama finalima Kupa kralja igranima u Blaugrani: 1986. i 2012. godine.