Ante Tomić odličan

Košarkaški El Clasico: Barca dobila sa zvukom sirene i otvorila seriju pobjedom

Košarkaši Barcelone poveli su u finalnoj seriji španjolske Endesa lige protiv Reala. U prvoj utakmici, igranoj u Barceloni, katalonska je momčad slavila 81-80, košem sa zvukom sirene...

Heroj pobjede je bio Huertas, čovjek koji je dotad imao šut iz igre 0-5 i bio bez postignutog koša. Nakon Realova promašena napada, kod vodstva gostiju 80-78, Huertas je poveo napad 2.5 sekunde prije kraja. To mu je bilo dovoljno da dotrči do devet metara i u letu pošalje loptu prema Realovu košu. Ona se od table odbila u koš za startnu pobjedu i 1-0 u seriji!

Real je, zapravo, izgubio nemoguće u ovom ogledu. Imao je Real 78-70 nakon koša Tomića četiri minute prije kraja. No, od tog trenutka, pa do koša Huertasa, Real je zabio samo kada je Llull dva puta bio precizan s linije slobodnih bacanja.

Nakon izjednačenog početka utakmice, Real je prvi odmak od suparnika napravio krajem prve četvrtine koja je okončana 20-15 za goste. Barcelona je tu razliku sustigla, ali su ostali bez lijeka za Real početkom nastavka.

Kod vodstva 47-41 Real je napravio seriju 9-0 i pobjegao na velikih petnaest razlike (56-41). U tom je periodu odlično igrao hrvatski košarkaš Ante Tomić, ali je Reala itekako služio i šut za tri poena.

Ipak, nije se moglo očekivati da će Barcelona do kraja utakmice nijemo promatrati suparnički hod prema prvoj pobjedi. Polako su domaći igrači spuštali zaostatak i na kraju dobili utakmicu sa zvukom sirene.

Kao i vrlo često kroz svoju karijeru u madridskom dresu, hrvatski je igrač Ante Tomić bio inspiriran protiv Barcelone. Za 28 minuta je ubacio 16 poena uz sedam skokova. Imao je šut iz igre 50 posto (8 od 16), te je bio drugi strijelac momčadi. Najviše je ubacio Carroll (18).

Kod Barcelone su najbolji bili Juan Carlos Navarro sa 21 poenom, Erazem Lorbek sa 18, te Pete Mickeal sa 17 poena. Ova dva potonja su imala i po pet skokova.

Druga se utakmica igra u Barceloni, u petak. Cijela serija se igra na tri pobjede ritmom (2-2-1). (TS)