breaking news !: UŽIVO Ustavni sud: "Milanović ne može biti ni mandatar ni predsjednik Vlade ni ako podnese ostavku"
5. utakmica finala Istoka

Heatu neophodan Bosh, večeras moguć povratak

Večeras je u NBA-u na rasporedu 5. utakmica finala Istoka između Miami i Bostona, a Heatu bi se mogao vratiti igrač koji bi mogao prevagnuti u seriji...

Drama, velika borba, tenzije i malo poena. Obilježje je to drugog poluvremena 4. utakmice u kojem je Boston imao i 18 razlike, samo da bi u produžetku, s istekom sirene gledao kako se Wade diže na otvorenoj trici. Za pobjedu. Za Miamijevih 3-1 u seriji.

„Red to ne bi dopustio da uđe, znate svi to“, govorio je poslije utakmice trener Bostona Doc Rivers.

„Ne u Boston Gardenu“.

Red Auerbach je jedan od najvećih trenera u povijesti Celticsa, vjerojatno i najveći, koji više nije na ovom svijetu. Rivers se naravno, malo šalio, ističući duhove Gardena koji su pomogli Celticsima.

Ali oni zaslužni za pobjedu već Rajon Rondo i Kevin Garnett.

„Vrijeme je, sada moramo preuzeti utakmicu“, dobacio je Rondo Garnettu nakon što je Paul Pierce, u tom trenutku prvi strijelac Bostona, dobio 6. faul.

Garnett je trpao na kraju utakmice, kada je trebalo ostati priseban nakon što su prokockali veliih 18 razlike. Rondo je pak zabio 3 od Bostonova 4 poena u produžetku. Tih dodatnih 5 minuta je završilo 4:2. A kakvo je drugo poluvrijeme bilo najbolje govori podatak da je Boston, nakon 61 poena u prve 24 minute, u nastavku zabio 28.

Svakako treba podcrtati Jamesov 6. faul 1:51 do kraja produžetka, a to je prvi put da je ispao iz igre zbog osobnih od kada je obukao dres Miamija.

Heat je i bez njega imao priliku za pobjedu, nekoliko njih, jer osim Wade, također u zadnjoj minuti, otvorenu tricu je promašio i Shane Battier.

„Bio je to dobar šut, ali nije htio ući. Uzeo sam šut kakav sam želio, više od toga se ne može tražiti“, govorio je Wade, koji je pogodio tek 7 od 22 šuta, završio sa 20 poena, 7s i 6a.

James je utrpao 29, a Haslem bio briljantan s klupe, 12p i 17s. Ovdje naglašavamo s klupe, jer je Spoelstra prvi put u doigravanju krenuo u petorki s Anthonyjem na centru.
Za današnju utakmicu se spremaju velike promjene.

Statistički gledano u više od 80 posto slučajeva pobjednik 5. utakmice prolazi dalje. A sve što je Boston odigrao u zadnje tri, ne treba zaboraviti ni drugu u Miamiju, gdje je izgubio u produžetku, pruža veliki optimizam Celticsima. Miami treba promjene u igri, mora osloboditi Wadea pustih udvajanja, a idealan način za to jest povratak Chrisa Bosha.

Oko njegove ozljede, treninga i oporavka sve je nekakako zamotano veom tajne. Bosh nije želio govoriti o tome, nitko od suigrača nije želio, a nakon poraza u 4. susretu Miami je Bosha službeno označio kao 'dan za dan', što znači da se može vratiti večeras. Prema brojnim medijskim natpisima iz SAD-a, posebno onog s ESPN-a, Bosh će biti u sastavu.

„Preuranjeno je reći da će definitivno igrati“, kazao je trener Spoelstra, ali i u tim riječima ostaje dovoljno da se nešto tako zaključi.

„Napravio je veliki progres u ozdravljivanju, u Bostonu je odradio tri dobra treninga. Glasovat ćemo, svi će biti involvirani u odluku o povratku. Igračevu riječ treba uzeti s velikom dozom obzira, on je prije 10 dana rekao da je spreman“.

Utjecaj Bosha na igru Heatu je ogroman. Posebno na Wadea. Bez Bosha u playoffu Miami imai 5-4, Wade s njim na parketu 55% šuta, bez Bosha 45% šuta, ukupno je Miami na omjeru 12-11 bez Bosha.

„Pripremili smo svaku utakmicu kao da će Bosh igrati, na kraju će jednom i zaigrati“, mirno će Doc Rivers, koji se mora osjećati dobro pred povratak na Floridu, sada je ogromni pritisak na Miamiju, a on je doveo momčad do trenutka kada može računati na svakog iz kvarteta asova.

Rondo i Garnett su briljantni u doigravanju, Pierce je zabio obje u Bostonu preko 20, a sada je Allen pogodio neke šutove, postao opasan, u 4. utrpao 16, više ga se ne može ostavljati tek tako.

„Nitko ne može dobiti Celticse kada imaju toliko efektivnih ljudi“, jasan je Wade.

Rivers nastavlja po pitanju Bosha:

„Znam da će Kevin igrati leđima koga god stave na parketu. Chris je vrlo talentiran, ali ne mislim da će Kevin biti posebno zabrinut tko god mu bio s druge strane“.

Spoelstra se nije izjasnio hoće li Bosh igrati od početka, ali god krenuo kod Miamija, ne mogu si dopustiti onakve početke kao u dvije utakmice u Bostonu kada su gubili nakon 24 minute 55:42 i 61:49.

„Moramo izaći puno odlučniji, oni su takvi bili u prošle dvije i udarili nas žestoko“, kaže James, koji je opet zakazao u završnici, iako je pogodio tricu za produžetak, ali ispao u njemu zbog faula u napadu.

James nema naslov, nema pobjedu u 7. utakmici, nema veliki šut za pobjedu svoje momčadi, sve mu se to sada vadi na površinu, a on, i Wade i Miami su pred zidom. Ovo se večeras ne smije izgubiti.