Poznata tri četvrtfinalista

Francuzi slavili protiv Latvijaca u najefikasnijoj utakmici prvenstva

Reprezentacije Srbije, Litve i Francuske osigurale su plasman u četvrtfinale Europskog prvenstva u Sloveniji nakon utakmica 2. kola E skupine u drugom krugu…

U posljednjoj utakmici večeri u Stožicama, Francuska je pobijedila Latviju 102-91. Već iz samog rezultata vidljivo je da obrane nisu briljirale u ovome dvoboju, odnosno da je bilo dosta brzih akcija. Francuzi su na poluvremenu imali 17 koševa prednosti, 52-35, početkom nastavka su podigli prednost na +22 i može se reći da su mirno dobili utakmicu, iako se Latvija uspjela spustiti na 7 koševa zaostatka u zadnjem periodu.

Alexis Ajinca bio je prvi strijelac Francuske s 25 koševa, uz 5 skokova i 3 blokade. Tony Parker ubacio je 23 koša, a Nicolas Batum 19 uz 10 skokova i 6 asistencija. Dairis Bertans bio je najefikasniji u Latviji s 28 koševa.

Francuzi su pobjedom osigurali četvrtfinale, u koje su pogurali još Litvu i Srbiju, reprezentacije koje su s različitim uspjehom odradile ovaj dan, nakon kojeg sve tri selekcije imaju omjer 3-1.

Litva je bez problema svladala Belgiju sa 86-67. Litavci su si u ovom dvoboju mogli priuštiti luksuz da izgube zadnju četvrtinu s 32-17, jer su pobjedu, i to vrlo uvjerljivu, osigurali već davno prije. Donatas Motiejunas s 13 koševa, te Jonas Valančiunas s 12 koševa i 10 skokova, odnosno Mindaugas Kuzminskas s 12 koševa i 8 skokova, predvodili su reprezentaciju Litve. U Belgiji je najbolji strijelac bio Jonathan Tabu s 15 koševa.

Srbija je, pak, izgubila svoj dvoboj od Ukrajine s 82-75. Ključno razdoblje ove utakmice bilo je na početku drugog poluvremena. Srbija je zabila prva i povela 42-41, ali su Ukrajinci nakon toga napravili seriju 14-2 za vodstvo 55-44. Do kraja je Srbija uspjela spustiti zaostatak na 5 koševa u nekoliko navrata, ali više od toga nije mogla napraviti.

Ukrajinu su predvodili Maksim Kornijenko s 21 košem i 8 skokova, te Eugene Jeter s 20 koševa i 4 asistencije. Jeter je pogodio 4 trice iz 8 pokušaja. Nemanja Bjelica bio je najbolji u Srbiji s 22 koša i 10 skokova.

Za četvrto mjesto u četvrtfinalu iz ove skupine borit će se Ukrajina s omjerom 2-2 i Latvija koja ima pobjedu i tri poraza. Ukrajina ovisi sama o sebi, ali će za dva dana imati puno težeg suparnika, momčad Litve. Pobjeda vodi Ukrajince među 8 najboljih, a u slučaju njihovog poraza, dalje može Latvija ako svlada otpisanu Belgiju. (TS)