Poveli 3-1 nakon produžetaka

Finale NBA: Lakersi na korak do 15. naslova

Košarkaši LA LAkersa na korak su do novog naslova prvaka NBA lige nakon što su jučer na gostovanju u Orlandu u produžetku pobijedili Magic 99:91 te poveli 3-1...

Novu pobjedu Lakersima omogućio je 34-godišnji razigravač Derek Fisher. Iako je dotad za tricu gađao 0-5, 4.6 sekundi prije kraja četvrte četvrtine ubacio je tri poena za izjednačenje rezultata na 87-87. Pogodio je zatim i najbitniju tricu u produžetku 31.3 sekunde prije isteka vremena, kojom je svojoj momčadi osigurao konačnu pobjedu 99-91.

'Sve je to do karaktera. Uvijek smo govorili da igrači moraju biti karakterni da bi bili pravi igrači. To ne možete tek tako dobiti', izjavio je trener Phil Jackson govoreći o svom junaku, dok je Kobe Bryant na istu temu dodao: 'Derek je čovjek koji je već bio u toj ulozi i ranije, rješavajaći nam utakmice. Ima superiorno samopouzdanje i teški šutevi u završnici za njega nisu tako teški kao što su za nas druge'.

Prvi put od finala Bostona i LA Lakersa 1984. dvije su utakmice finalne serije otišle u produžetke. Obje su u ovoj seriji dobili Lakersi: osim ove, i drugu u Staples Centeru 101-96.

Kobe Bryant u nedjelju navečer pred svojim navijačima može uzeti prvi prsten NBA prvaka za koji može reći da ga je osvojio samo on i da mu za njega nije trebao Shaquille O'Neal. Lakersi su nadomak 15. titule, prve nakon 2002. godine.

Bryant je opet bio jedan od najzaslužnijih za pobjedu. Ubacio je 32 koša uz sedam skokova i osam asistencija. Bitan je bio i Trevor Ariza, koji je od ukupnih 16 koševa, koliko je zabio i Pau Gasol, 13 ubacio u ključnoj trećoj četvrtini, koju su Lakersi dobili 30-14 loveći zaostatak od 12 koševa nakon poluvremena.

Najbolji u domaćim redovima bio je Dwight Howard sa 16 koševa, 21 skokom i fantastičnih devet blokada, što predstavlja rekord ove finalne serije. Na njegovu i žalost suigrača očajno je šutirao slobodna bacanja (6-14) promašivši dva 11 sekundi prije kraja treće četvrtine, pri rezultatu 87-84, taman prije Fisherove trice. Ukupno su Magici promašili 15 slobodnih bacanja (22-37).

'Jednostavno sam ih promašio. Radim puno na svojim slobodnim bacanjima. Ovaj put nije ulazilo', rekao je Howard.

Derek Fisher došao je do broja od 40 trica u svim finalima doigravanja koja je igrao. Ispred njega samo su Robert Horry (56) i Michael Jordan (42).

Kobe Bryant zauzeo je 16. mjesto na ljestvici najboljih strijelaca NBA finala. Sa 707 koševa pretekao je Dennisa Johnsona (676). Sljedeći mu je na ciljniku Bob Petit (709).