Težak poraz

Cedevita pregažena na premijeri u Euroligi: 'Ovo nam je prava lekcija'

Košarkaši Cedevite neće po lijepome pamtiti svoju premijeru u najjačem rangu europske košarke – Euroligi

Naime, na gostovanju kod Žalgirisa u Kaunasu u 1. kolu C skupine poraženi su sa 28 koševa razlike, 90-62...

Zagrebački sastav koji s klupe vodi trofejni Božidar Maljković, izgubila je sve četvrtine, a najuvjerljivije drugu, sa 18-28.

Razloge za visoki poraz Cedevita treba tražiti u katastrofalnom šutu za tri poena (18%, 5-27) i skoku. Naime, oba je segmenta igre Žalgiris bio superioran, pa je tako trice litavski prvak gađao čak 56% (9-16), a pod obručima su skupili devet skokova više (32-23).

Cedevita je u svojim redovima imala tek dva dvoznamenkasta igrača, Mickaela Gelabalea sa 16 koševa i Braceyja Wrighta s 15 koševa.

S druge strane, Žalgiris je imao četvoricu dvoznamankastih među kojima i Marka Popovića koji je ubacio 15 koševa. Gađao je hrvatski šuter trice 3-4, dvice 1-1, a slobodna bacanja 4-4 za nepunih 18 minuta igre. Pridodao je 1 skok i 5 asistencija. Drugi hrvatski igrač u Žalgirisu Mario Delaš, upisao je 5 koševa (dvice 1-2, trice 1-1) uz 3 skoka i 2 ukradene lopte za 13 minuta na parketu.

Najefikasniji kod pobjedničke momčadi bio je Paulius Jankunas sa 20 koševa, 17 je ubacio Kšištof Lavronovič, a 10 Oliver Lafayette.

"Marko Popović je bio pravi ubojica. Trebalo mu je samo par minuta da nas uništi. Mi u prvoj, trećoj i četvrtoj četvrtini uopće nismo pucali bacanja, ali ne zbog sudaca nego zbog samih nas, nismo prodirali, nismo otvarali šuteve. Ovo je model igre što igra Žalgiris, lekcija iz koje moramo izvući pouke. Ja bih se iznenadio da Žalgiris ovdje izgubi od bilo koga, a samom sebi postavljam pitanje možemo li im u Zagrebu barem dio ovoga uzvratiti", rekao je trener Cedevite Božo Maljković. (TS / VLM)