U rangu NBA lige

Dva produžetka i 214 poena: Sjajna Cedevita srušila veliki Žalgiris!

Košarkaši zagrebačke Cedevite nanijeli su prvi poraz dosada neporaženoj momčadi litavskog Žalgirisa u sklopu 6. kola skupine C Eurolige...

U Draženovu domu momčad Marka Popovića i Marija Delaša pala je nakon dva produžetka rezultatom 108-106.

Nakon prve četvrtine koju je Žalgiris dobio rezultatom 28-19 činilo se da bi Cedevita mogla doživjeti sudbinu koja ih je zatekla u Kaunasu u svom euroligaškom debiju (90-62). Međutim, igrači Božidara Maljkovića sabrali su se u drugoj četvrtini te ju dobili rezultatom 20-12 i otišli na predah s minimalnim zaostatkom.

U nastavku je zagrebački sastav u potpunosti preokrenuo rezultat u svoju korist, te vodio do pred sam kraj susreta kada Žalgiris sjajnom serijom 7-0 od 75-80 dolazi do vodstva 82-80. Goran Suton poravnava na 82-82, a nakon toga Marko Popović od četiri pogađa tri slobodna bacanja i Žalgiris devet sekundi prije kraja ima +3. No, Bracey Wright u posljednjoj sekundi ubacuje tricu i odvodi utakmicu u produžetak!

Žalgiris boljom igrom u dodatnih pet minuta odlazi na +4 (99-95) 18 sekundi prije kraja, te se čini da je susret gotov. Međutim, Vlado Ilievski tricom smanjuje na 99-98, Popović na drugoj strani pogađa samo jedno slobodno bacanje za +2 gostiju, a onda Mickael Gelabale šest sekundi prije kraja zakucava za izjednačenje. Popović u posljednjoj sekundi šutom za dva poena pokušava osigurati svojoj momčadi pobjedu, međutim promašuje i utakmica odlazi u drugi produžetak.

Žalgiris ponovno bolje otvara produžetak i stvara četiri koša zalihe nakon svega 54 sekunde, no u preostale četiri minute i šest sekundi ubacuje još samo dva slobodna bacanja! Vlado Ilievski i Bracey Wright pogađaju trice za poravnanje na 106-106, a potom, 58 sekundi prije kraj, Ilievski stavlja dva slobodna nakon kojih Žalgiris promašuje čak dva napada i Cedevita upisuje drugu uzastopnu pobjedu u Euroligi!

Najefikasniji je u pobjedničkim redovima bio Francuz Gelabale s 23 poena i 10 skokova, 20 je pridodao Wright, a 16 Ilievski. Kod gostiju je hrvatski kapetan Popović ubacio 19 poena, a Darjuš Lavrinović 24. Mario Delaš se za sedam minuta na parketu nije upisivao na listu strijelaca, ali je zabilježio jedan skok.

Hrvatski trener Jasmin Repeša ostvario je s Unicajom veliku pobjedu u sklopu skupine B kada je sjajnom obranom slavio u Tel-Avivu protiv Maccabija 64-62, te mu nanio prvi poraz ove sezone u Euroligi.

Krunoslav Simon zabio je sedam koševa, upisao dva skoka, tri asistencije i četiri izgubljene lopte, dok je Žorić zabio osam poena, uhvatio osam lopti, te upisao po asistenciju i ukradenu loptu. Najefikasniji je s 12 poena u pobjedničkim redovima bio spomenuti Williams s 12 koševa.

Montepaschi Siena uzvratila je berlinskoj ALBA-i za poraz u 1. kolu skupine B i to na domaćem parketu. Ovoga puta Siena je upisala 75-73 pobjedu u Berlinu, a naš Mario Kasun ubacio je svega dva koša u pobjedničkoj momčadi.

Turski Beşiktaş poražen je na gostovanju kod Partizana 87-72, a hrvatski reprezentativac u redovima turske momčadi, Damir Markota, ubacio je 16 poena i upisao šest skokova.

Grčki Panathinaikos je u Ateni nanio drugi poraz moćnom Real Madridu. U pobjedu 79-68 Roko Ukić ugradio je 11 poena i četiri skoka, a najraspoloženiji je u grčkim redovima bio Stephane Lasme s 15 poena i osam skokova. Kod gostujućeg Reala Dontaye Draper ubacio je tri koša (1-5 za tricu), te upisao dva skoka i tri asistencije za nepunih 17 minuta. Carlos Suarez bio je jedini dvocifreni sa 16 postignutih poena. (TS)