Najbolji start u povijesti

Čudesni Stephen Curry vodi Warriorse prema rekordu

Brooklyn Netsi su u 13. ovosezonskom nastupu po 11. put izgubili, a hrvatski košarkaš Bojan Bogdanović postigao je devet koševa protiv Boston Celticsa.

Košarkaši Brooklyn Netsa i Minnesota Timberwolvesa pretrpjeli su druge poraze zaredom, Netsi su izgubili sa 95-120 na gostovanju kod Boston Celticsa uz devet koševa Bojana Bogdanovića, dok su Wolvesi poraženi sa86-96 na svom terenu od Detroit Pistonsa, a Damjan Rudež se nije upisao u strijelce.

Netsi su u 13. ovosezonskom nastupu po 11. put izgubili, te se nalaze na pretposljednjem mjestu Istočne konferencije, a na gostovanju u Bostonu bili su bez izgleda za uspjeh već nakon prvog poluvremena. Celticsi su drugu četvrtinu dobili sa čak 43-23 i tako na odmor otišli s velikih 24 razlike (66-42) i praktički je dvoboj bio odlučen. Kod vodeće momčadi skupine Atlantic s omjerom 7-5 najbolji su bili Avery Bradley sa 21 i Jae Crowder sa 19 koševa, dok su za Netse po 14 poena ubacili Thaddeus Young (10 skokova) i Brook Lopez.

Bojan Bogdanović na parketu je proveo 16:37 minuta i za to vrijeme ubacio 9 poena (šut za dva 1-4, trica 2-3, slobodna bacanja 1-2), te je imao jedan skok.

Minnesotu je domaćeg poraza protiv Pistonsa koštalo loše drugo poluvrijeme koje je izgublia sa 42-58. Andre Drummond (21, 11 skokova) i Reggie Jackson (18) predvodili su Pistonse, a Andrew Wiggins (21) i Karl-Anthony Towns (18) Wolvese.

Damjan Rudež dobio je 6:28 minuta i za to vrijeme je uputio jedan neprecizan šut za tricu i uhvatio jednu loptu.

Warriorsi nadomak najboljeg starta u povijesti

Prvaci Golden State Warriorsi ostvarili su 14. pobjedu u isto toliko nastupa na startu ove sezone svladavši na svom terenu Chicago Bullse sa 106-94, te se tako primakli na samo jednu pobjedu od izjednačavanja NBA rekorda po broju pobjeda na startu sezone kojega sa po 15-0 drže Washington Capitolsi iz sezone 1948/49., te Houston Rocketsi iz 1993/94. Ponovno je sjajan bio Stephen Curry sa 27 pogodaka, a 20 je dodao Harrison Barnes, dok su kod Bullsa najbolji bili Jimmy Butler (28, 9 skokova, 7 asistencija) i Nikola Mirotić (18, 10 skokova). Warriorsi će priliku izjednačiti rekord Capitolsa i Rocketsa imati već večeras kada gostuju kod Denver Nuggetsa, a u slučaju pobjede u utorak navečer bi mogli u svojoj dvorani protiv Los Angeles Lakersa postati i samostalni rekorderi sa 16 uzastopnih pobjeda na startu sezone.

Iznenađenje večeri dogodilo se u New Orleansu gdje su domaći Pelicansi svladali San Antonio Spurse sa 104-90. Bila je to tek druga pobjeda Pelicansa u 13. ovosezonskom nastupu, dok su Spursi pretrpjeli tek treći poraz u 12 utakmica na početku sezone. Ryan Anderson je imao sjajnu večer postigavši 30 koševa ulaskom s klupe, a vrhunsku partiju pružio je i Anthony Davis sa 20 ubačaja i 18 skokova. Kod Spursa najbolji su bili Kawhi Leonard sa 22 i LaMarcus Aldridge sa 20 poena i 11 skokova.

Blago iznenađenje je i 93-90 pobjeda New York Knicksa na gostovanju kod Oklahoma City Thundera. Gosti iz New Yorka su devet minuta prije kraja poveli sa 16 razlike (82-66), ali su domaći u posljednjih 10 sekundi ipak imali dva šuta za tricu kojima su mogli odvesti dvoboj u produžetak. No, prvo je Russell Westbrook bio neprecizan, a potom je i pokušaj Diona Waitersa iscurio iz obruča. Ključnom se pokazala ogromna razlika u postotku šuta za tricu, Knicksu su gađali 60 posto (12-20), a Thunder samo 10 (3-29). Carmelo Anthony (25) predvodio je Knickse, a Westbrook (34) Thunder.

Marc Gasol ostvario je svoj prvi "triple-double" učinak u karijeri sa 16 ubačaja, te po 11 skokova i asistencija u 96-84 domaćoj pobjedi Memphis Grizzliesa protiv Houston Rocketsa. Uz Gasola, kod domaćih je odličan bio i Mike Conley sa 26 koševa, dok je James Harden sa 22 poena predvodio Rocketse.

Uz prvake Warriorse, momčad u trenutačno najboljoj formi su Dallas Mavericksi koji su ostvarili šestu pobjedu zaredom svladavši na svom parketu Utah Jazz sa 102-93. Bivši igrač Jazza Deron Williams (23, 6 skokova, 8 asistencija) bio je najbolji kod Mavsa, veteran Dirk Nowitzki je dodao 19 pogodaka, dok je Gordon Hayward sa 22 ubačaja bio prvo ime Jazza.

Toronto Raptorsi su kao gosti svladali Los Angeles Lakerse sa 102-91, ali su tu pobjedu platili i ozljedom svog prvog centra Jonasa Valančiunasa koji je slomio prstenjak lijeve ruke, te će neko vrijeme morati mirovati. Kyle Lowry je sa 25 koševa predvodio Raptorse, dok je Julius Randle sa 18 poena i 12 skokova bio prvo ime Lakersa.

I dok Warriorsi love rekord po broju pobjeda na startu sezone, Philadelphia 76-ersi su u prilici srušiti nekoliko negativnih rekorda, oni su u petak izgubili na gostovanju kod Charlotte Hornetsa s visokih 88-113 što im je 13. poraz u isto toliko nastupa ove sezone. Ukupno im je ovo 23. poraz zaredom jer su izgubili i posljednjih 10 utakmica prošle sezone, a s obzirom kako igraju i na činjenicu da će sljedećih pet utakmica igrati u gostima vrlo je moguće da će postaviti novi negativan rekord po broju uzastopnih poraza kojega sa 26 neuspjeha u nizu zajednički drže upravo oni iz proljeća 2014., te Cleveland Cavaliersi iz sezone 2010/11., a u "opasnosti" je i rekord tadašnjih New Jersey Netsa koji su sezonu 2009/10. započeli sa 18 poraza. Al Jefferson (26, 10 skokova) bio je najbolji kod Hornetsa, a Nerlens Noel (16, 9 skokova) kod Sixersa.