Final Four Eurolige

CSKA u dramatičnoj završnici srušio PAO, Olympiacos kaznio Barcu

U finalu košarkaške Eurolige u Istanbulu igrat će CSKA i Olympiacos. Rusima se u drugom polufinalu pobjedom nad Barcelonom 68-64 pridružila druga grčka momčad na Final Fouru.

Odličnu su utakmicu u prvom polufinalu Eurolige pred više od 15.000 gledatelja u istanbulskoj Sinan Erdem Areni odigrali CSKA i Panathinaikos, a u uzbudljivoj završnici slavili su Moskovljani 66-64.

Kada je svojom trećom tricom Šarunas Jasikevičius dvije minute i 10 sekundi prije kraja doveo grčku momčad do četiri koša prednosti (64-60), teško je bilo za pretpostaviti da do kraja Panathinaikos neće postići niti koša. No, upravo se to dogodilo u napetoj završnici u kojoj je puno prigovora na neke ključne sudačke prosudbe imao trener Grka Željko Obradović.

Kod rezultata 64-60, nakon minute predaha, Aleksej Šved je pogodio za dva, da bi u narednom napadu Andrej Kiriljenko na Mikeu Batisteu upisao svoju 4. blokadu i omogućio svojoj momčadi priliku da poravna ili povede. Međutim, Šved je s linije slobodnih bacanja pogodio samo jedno, da bi za PAO potom još jednom neuspješno pokušao Batiste.

Teodosiću je potom pri ulasku pod obruč lopta ispala u kontaktu s jednim igračem Panathinaikosa, ali su je suci vratili Rusima što je natjeralo trenera "zelenih" Željka Obradovića na salvu napada na djelitelja pravde. I dok su Grci protestirali, Teodosić se brzim šutem iz kuta iskupio pogodivši za dva i vodstvo CSKA-a 65-64.

Odgovornost je u idućem napadu Atenjana preuzeo Jasikevičius koji ne pogađa, a slijedi novi prekršaj i dva bacanja. Šved još jednom gađa samo jednom, ali Rusi hvataju loptu u napadu. Teodosić ju pokušava čuvati pod pritiskom dva igrača Panathinaikosa i tom prilikom, čini se, radi grešku u koracima koju suci nisu vidjeli. Obradović je opet bio u "elementu", no njegov sunarodnjak Teodosić dobiva priliku iz slobodnih bacanja riješiti dileme 8 sekundi prije kraja nakon dosuđenog faula Diamantidisa. Srpski je košarkaš na užas svog trenera Jonasa Kazlauskasa promašio oba i dao novu šansu Grcima.

Ipak, u zadnjem napadu Diamantidis se pod pritiskom spetljao u jednom dodavanju i počelo je slavlje Moskovljana.

Inače, prije opisane završnice većim dijelom susreta Panathinaikos je vodio. Na kraju prve četvrtine i 14 koševa razlike, a CSKA je prvi puta poveo tricom Kirilenka 41-39.

Uz Kirilenka sa 17 koševa, 9 skokova i spomenute 4 blokade, za ruski sastav je Šved ubacio 15, a Miloš Teodosić 12 uz 6 skokova, ali i 5 izgubljenih lopti.

Panathinaikos je predvodio najiskusniji Jasikevičius s 19, tragičar Diamantidis je dodao 10 uz 6 asista, dok je Batiste ubacio 11 uz čak 6 izgubljenih lopti.

Olympiacos kaznio katastrofalnu Barçinu tricu

Olympicos je u drugom polufinalu svladao Barcelonu 68-64. Serijom 8-0 na startu susreta Olympiacos je poremetio obranu katalonske momčadi koja je tek u jednom navratu tijekom cijelog dvoboja uspjela doći do prednosti. Zbilo se to nešto više od tri minute prije poluvremena kada je Barcelona povela tricom Navarra, no prednost momčadi Dušana Ivkovića odmah je također uspješnim šutom za tri poena vratio Spanoulis. Do kraja susreta Španjolci su još samo jednom zaprijetili i to u završnici kada su od 63-56 došli na minus dva (63-61), no tada još jednom na scenu stupa najefikasniji pojedinac utakmice Vassilis Spanoulis koji novom tricom prelama susret.

Barcelona je na koncu skupo platila vrlo loš šut za tri poena. Statistika u tom segmentu igre momčadi trenera Xaviera Pascuala na kraju utakmice ukazivala je na poraznih 15 posto uspješnosti. Pogodili su Katalonci samo tri puta iz 20 pokušaja za tri poena, a prednjačio Navarro koji je pogodio dvije od osam.

Kako smo već spomenulim Spanoulis je bio prvi strijelac Olympiacosa s 21 košem čemu je pridodao i 6 dodavanja, ali i šest izgubljenih lopti. Uz njega je kod Grka Giorgos Printezis ubacio 14.

Juan Carlos Navarro je za Barcelonu postigao 18 poena, uz 5 izgubljenih lopti. Finale između CSKA-a i Olympiacosa na rasporedu je u nedjelju.

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.