Zadar prosuo pobjedu

Cibona dvokorakom i velikim preokretom do finala prvenstva Hrvatske

Košarkaši Cibone izborili su mjesto u finalu doigravanja za prvaka Hrvatske pobijedivši Zadar sa 73-71 (40-45) u drugoj utakmici polufinalne serije u dvorani Kreše Ćosića na Višnjiku...

Zadrani su pred svojim navijačima propustili priliku izboriti treću, odlučujuću utakmicu, iako su odlično otvorili dvoboj i veći dio susreta bili u prednosti. Više od četiri minute trebalo je Ciboni za prvi koš na utakmici, a Zadar je to iskoristio za početnih 8-0. Zadar je u posljednjoj minuti prve četvrtine došao i do +11 (24-13), ali je Krušlin pogodio tricu na isteku prvih deset minuta.

Gosti su prvo dobro razdoblje imali između 15. i 17. minute, kad su serijom 8-0 prednost Zadra 34-28 pretvorili u prvo vodstvo na utakmici (34-36). Ipak, Zadar je bolje odigrao završnicu druge četvrtine i na veliki odmor otišao s pet poena prednosti (45-40).

Otvaranje drugog poluvremena sličilo je otvaranju utakmice, s obzirom na to da je Cibona opet više od četiri minute ostala bez poena, a Zadar otišao na +10 (50-40) u 25. minuti. Domaća momčad je u posljednjih deset minuta donijela prednost od šest koševa (62-56), ali ih je neifikasnost u posljednjoj četvrtini, uz izgubljene lopte te promašaje iz igre i s crte za slobodna bacanja odvela u poraz u neizvjesnoj završnici.

Zadar je na nešto više od minutu prije kraja imao vodstvo 71-68 i posjed lopte, ali je iskusni Ivan Sirišćević presjekao dodavanje i položio za 71-70. Isti je igrač uhvatio napadački skok kad je Vlado Ilievski pogodio za drugo vodstvo Cibone na utakmici (72-71). Još jedna izgubljena lopta i Siriščevićevo pogođeno prvo slobodno bacanje na dvije sekunde prije kraja (73-71) doveli su polufinalnu seriju do kraja i donijeli Ciboni prolaz u finale.

Do posljednjih 80 sekundi, kad je odigrao ključnu ulogu, Siriščević nije imao svoju večer. Ipak, iako je postigao samo sedam poena bio je jedan od ključnih igrača u pobjedi momčadi Slavena Rimca. Najbolji strijelac Cibona bio je Marin Rozić sa 16 koševa, Toni Žižić je završio dvoboj s 14 poena i osam skokova, a važan je bio i doprinos Tomislava Gabrića (10 koševa) s klupe.

Zadar je s 18 koševa i šest skokova predvodio Ive Ivanov. Josip Sobin je ubacio 14 poena uz 12 skokova i četiri asistencije, ali je promašio 9 od 13 slobodnih bacanja koje su Zadrani vrlo loše gađali (14-29). Lovre Bašić je dodao 13 poena, Boris Barać 11, a Mladen Ramljak 10.

U subotu je na rasporedu druga utakmica polufinalne serije između Zagreba i Cedevite (17.35 sati, dvorana Trnsko). Cedevita je uvjerljivo slavila u prvom dvoboju, a uspije li i aktualni prvak Hrvatske očekivanim dvokorakom do finala, Cedevita i Cibona će finalnu seriju započeti u utorak, 2. lipnja.

ZADAR - CIBONA 71-73 (24-16, 21-24, 17-16, 9-17)

ZADAR: Bašić 13, Ivanov 18, Kraljević, Vraneš, Šango 5, Sobin 14, Širko, Špaleta, M. Ramljak 10, Barać 11, Jurica

CIBONA: Kus, Krušlin 8, Skokna, Rozić 16, Jagodić-Kuridža 9, Slavica, Popić, Siriščević 7, Zubac, Žižić 14, Gabrić 10, Ilievski 9